Знищення незалежності НАБУ та САП: хто з мажоритарників Київщини проголосував "за"

Український парламент 22 липня віддав антикорупційні органи НАБУ та САП під фактично ручне управління Генеральному прокурору. Хто з депутатів Київщини натиснув кнопку "за", читайте в матеріалі "Моєї Київщини"
22 липня Верховна Рада України підтримала у другому читанні законопроєкт №12414, що, попри офіційну мету – зміни до досудового розслідування кримінальних правопорушень щодо зникнення осіб безвісти за особливих обставин під час дії воєнного стану, – містить правки, які фактично позбавляють незалежності ключові антикорупційні органи: Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП). За документ проголосували 263 народні депутати, зокрема більшість фракції "Слуга народу". Іронічно, що законопроєкт №12414 було зареєстровано 16 січня 2025 року, адже того ж дня 2014 року в стінах ВР голосували за диктаторські закони, що обмежували права громадян та надавали органам державної влади більшу свободу дій у сфері покарання учасників акцій протесту.
Суть змін законопроєкту №12414 полягає в значному посиленні повноважень Генерального прокурора: тепер він може давати обов'язкові вказівки детективам НАБУ, визначати прокурорів у справах, закривати розслідування, а також мати повний доступ до матеріалів справ. Фактично НАБУ і САП перетворюються на підрозділи Генпрокуратури, втрачаючи свою незалежність, що викликає занепокоєння не лише в Україні, але й у Європейському Союзі та країнах G7.
Додамо, що голосування відбулося на тлі масованих обшуків СБУ та ДБР у співробітників НАБУ. 22 липня НАБУ офіційно заявило, що такі зміни руйнують створену з 2015 року антикорупційну інфраструктуру та суперечать міжнародним зобов’язанням України.
Утім, законопроєкт у цілому підтримали 263 народних обранці: 185 представників монобільшості, 18 депутатів із "ПЗЖМ", 17 – із "Довіри", 15 – із "Батьківщини" (15), 10 – із "За майбутнє" та 9 – із "Відновлення України" (9). Крім того, три голоси "за" – "Європейська солідарність", один – "Голос", і ще пʼять – позафракційні.
Як же голосували народні обранці зі столичного регіону? Двоє депутатів-мажоритарників були відсутні. Зокрема позафракційний Олександр Дубінський, який нині перебуває під арештом за підозрою в державній зраді.
За даними СБУ, Дубінського звинувачують у співпраці з російськими спецслужбами. Слідство вважає, що він був частиною інформаційної мережі, яка мала на меті дестабілізувати політичну ситуацію в Україні. Йому загрожує до 15 років позбавлення волі.
Була відсутня і одіозна представниця депутатської групи "Партія "За майбутнє" Анна Скороход, відома низкою гучних скандалів у парламенті. Її виключили з фракції "Слуга народу" після критики земельної реформи та звинувачень у політичному переслідуванні. Також вона публічно заявляла про "зарплати в конвертах" у Раді та фігурувала в історіях із нібито пропозиціями хабарів іншим депутатам.
Підтримав законопроєкт №12414 представник депутатської групи "ДОВІРА" Микола Бабенко. Нагадаємо, що Національне агентство з питань запобігання корупції звинуватило Бабенка в недостовірному декларуванні ще 2021 року активів на понад 18 млн грн, що свідчить про можливе незаконне збагачення. Утім, 4 листопада 2024 року кримінальне провадження щодо нардепа закрили.
Серед народних обранців із Київщини більшість – "слуги народу". У цілому вони всі підтримали законопроєкт. Зокрема Микола Галушко, Олександр Горобець та Олег Дунда.
Варто пригадати, що Микола Галушко прославився тим, що вніс у декларацію за 2019 рік недостовірні відомості на 1,4 млн. У грудні 2020 року політика зафільмували, як він нецензурно ображав поліцейських, які зупинили авто його водія; щодо тодішнього інциденту перед правоохоронцями вибачалася президентська фракція. Крім того, за даними медійників, Галушко використовував свій мандат для тиску на конкурентів родинного бізнесу у сфері охоронних послуг.
Нагадаємо скандали за участю Олександра Горобця, який також голосував "за" законопроєкт №12414, який підпорядковує НАБУ і САП Генпрокурору. Депутату приписують лобіювання інтересів олігархів, зокрема йдеться про тісні зв'язки із бізнесменом Іллею Павлюком, відомим як "король контрабанди" часів Януковича.
2021 року Горобець став фігурантом антикорупційного розслідування, адже їздив на елітних автівках, які належали його батькам. Попри наявність трьох власних квартир у Києві, він винаймав житло за бюджетні кошти.
Читайте також: Спамер чи колекціонер: як депутат Горобець опинився серед лідерів за законопроєктами
Окрім того, Національне агентство з питань запобігання корупції склало на нього адміністративний протокол за конфлікт інтересів: депутат звернувся з поданням працевлаштувати свою сестру без декларування цього факту – справу закрили через відсутність складу правопорушення.
Підтримав законопроєкт, що підриває незалежність НАБУ та САП, і "слуга" Олег Дунда, який сам неодноразово опинявся у центрі гучних скандалів: зокрема, його ім'я фігурувало у "плівках Труби" як особи, яка мала інтерес у впливі на правоохоронні органи для вирішення власних питань, а також у розслідуваннях щодо ймовірного лобіювання інтересів забудовників. Тож не дивно, що нардеп проголосував "за", адже послаблення антикорупційних органів може збігатися з його особистими інтересами.
Додамо, що, згідно з декларацією за 2023 рік, разом із цивільною дружиною Дунда зберігав понад 775 тис. доларів готівкою, мав дорогі апартаменти в Києві та окупованому Криму, а також колекційні картини та годинники люксових брендів. При цьому офіційний дохід Дунди за рік був приблизно 658 тис. грн.
Також підтримав закон і "слуга" Валерій Колюх. Нагадаємо, що до 2019 року Колюх працював помічником депутатів від "Партії регіонів", зокрема Олександра Онищенка, який згодом став фігурантом гучних корупційних розслідувань. Уже як нардеп Колюх був пов'язаний з низкою земельних скандалів на Київщині, де виникали підозри щодо незаконного відчуження земельних ділянок та лобіювання інтересів забудовників. 2024 року стало відомо, що через фіктивні громадські організації, такі як "Футбольний клуб Колос", особи, наближені до Колюха, отримували дозволи на виїзд за кордон під виглядом волонтерів.
Проголосував "за" і Сергій Бунін. Раніше Бунін фігурував у кількох резонансних справах, пов'язаних із конфліктом інтересів і лобіюванням бізнес-інтересів у сфері будівництва на Київщині. Зокрема, активісти звертали увагу на його можливу причетність до схем із незаконно виділеною землею та сприяння забудовникам.
Єдина обраниця зі "слуг", яка не голосувала, – Ольга Василевська-Смаглюк. Можливо, це була її особиста позиція, що не потрібно послаблювати інститути, які борються з корупцією, навіть за тиском партійної дисципліни.
За даними руху ЧЕСНО, щонайменше 54 народні депутати IX скликання мають підозри у скоєнні кримінальних злочинів. 33 обранці – фігуранти кримінальних проваджень, як-от: хабарництво, зловживання впливом і недостовірні дані в деклараціях.
Законопроєкт №12414 суттєво змінює розстановку сил в антикорупційній системі України, передаючи НАБУ та САП під контроль Генерального прокурора. Це фактично знищує їхню незалежність і відкриває шлях до втручання в розслідування справ проти топ-посадовців. Більшість депутатів-мажоритарників Київщини проголосували "за", попри застереження з боку НАБУ, САП і міжнародних партнерів. Закон уже ухвалено, і його наслідки можуть боляче вдарити по антикорупційній інфраструктурі та міжнародній репутації України.