#

Помста за Чернишова? Чому СБУ і ДБР влаштували НАБУ "день довгих ножів"

22.07.2025 08:22
Помста за Чернишова? Чому СБУ і ДБР влаштували НАБУ "день довгих ножів"
СБУ провела низку обшуків у НАБУ

Учора сталася нетривіальна подія: Служба безпеки та Офіс Генпрокурора провели щонайменше 70 обшуків, які стосуються 15 працівників НАБУ. Без ухвал суду. Подробиці – в матеріалі «Моєї Київщини»

По Національному антикорупційному бюро одночасно завдано три потужних удари. Перший – буцімто за зв’язок двох керівників детективів із діючим нардепом від ОПЗЖ, який утік з України, Федором Христенком. Тому заочно оголосили підозру у держзраді. Отже, за версією спецслужби, Христенко впливав через своїх людей на роботу НАБУ. Його ФСБ завербувала за часів президенства Віктора Януковича. Люди Христенка в НАБУ, як стверджують в СБУ, - керівник підрозділу детективів Бюро Олександр Скомаров, який брав участь у конкурсі на очільника БЕБ, але його не допустили до фінального відбору через наявність родичів на окупованих територіях, та керівник міжрегіонального управління детективів НАБУ з Дніпра Руслана Магfмедрасулова. Перший буцімто не лише був пов’язаний із Христенком, а й мав урятувати Ігоря Коломойського, який під час війни відсиджується у СІЗО. Підшефні Скомарова нібито допомогли втекти з України бізнеспартнеру «Бені» Геннадію Боголюбову.

Що ж до Магfмедрасулова, то він навчався з Христенком у Донецькому університеті (до слова, у той самий час там навчалися тисячі інших студентів) і виступав посередником у продажі партій технічної коноплі свого батька, громадянина рф, до республіки Дагестану. А його мати хоч і мешкає в Києві, але отримує пенсію «ДНР» (цікаво, в який спосіб) та пише проросійські коментарі у соцмережах. Також перевіряється інформація про можливу передачу ворогу таємної інформації щодо слідчих дій НАБУ.   

Другий удар – викриття ворожого «крота». "За результатами комплексних заходів у Києві затримано співробітника Центрального апарату НАБУ, який, працює в найелітнішому, закритому підрозділі "Д-2" та шпигував для російської спецслужби», - стверджують в СБУ. Слідство встановило, що підривну діяльність агента координував зрадник Дмитро Іванцов – заступник керівника охорони Януковича, який у лютому 2014 року допомагав «легітимному» перебратися до росії, а сам залишився у Криму і вступив до лав окупантів. За даними ЗМІ, ім’я «крота» - Віктор Гусаров. У той же час у НАБУ відреагували: доказів участі затриманого співробітника в антидержавній діяльності немає. Тим паче, саме СБУ його раніше і перевіряла.

Третій удар був завданий уже від ДБР. Цей слідчий орган, який пов’язують із впливом Олега Татарова, повідомив про оголошення підозр трьом співробітникам Антикорупційного бюро щодо скоєння дорожньо-транспортних пригод. Хто і коли їх скоїв, не повідомляється. Але своїх п’ять копійок ДБР у цю історію вставило.

Жирною мазком став закид САП на адресу спецслужби, що та вилучила документи про негласні та оперативні заходи, які здійснювало Антикорупційне бюро. У Василя Малюка відповіли: перевірка СБУ не передбачає ознайомлення зі змістом таких документів в цілому. А обшуки без рішення суду не є порушенням закону у випадках, коли отримання таких рішень може призвести до витоку інформації й, зокрема, перешкодити проведенню спецоперацій у межах розслідувань про співпрацю з країною-агресором.

Отже, те, що вчора відбулося, можна назвати «днем довгих ножів». За дивним збігом обставин директора НАБУ Семена Кривоноса в Україні не було, він перебув у відрядженні у Великобританії. За відсутності головного начальника, його підлеглим учинили погром. Але, звісно, не відсутність Кривоноса стала зручною нагодою для обшуків і затримань. В Бюро погодилися, що «ризик присутності агентів впливу країни-агресора залишається актуальним для будь-якого органу влади», однак наголосили: це не може бути підставою для зупинення роботи всієї інституції.

Востаннє така масова сутичка НАБУ з іншими правоохоронними і силовими структурами була у серпні 2016 року, коли в центрі столиці побилися спецназ антикорупціонерів та прокурорські. Це було на зорі становлення НАБУ. Причина того конфлікту – одні запідозрили інших у проведенні негласних слідчих дій. Але такого, як учора, новітня історія країни не пам’ятає.

Та чи справді підозра стосовно окремих набушників у співпраці з росією стала причиною згаданих подій? Переважно більшість громадян у цьому сумнівається. Бо, якщо мати Магамедрасулова писала якісь дурниці у соцмережах, то це робила вона, а не він. Бо навчатися разом із Христенком чи мати родичів на тимчасово окупованих територіях – не злочин. Якщо зараз перевірити всіх, хто має рідню в захоплених ворогом українських регіонах, тоді ці люди масово потраплять під сегрегацію при прийомі на роботу в державні органи. Бо розповідь щодо Скомарова і Коломойського виглядає геть неправдоподібною. Бо скоро стане відомо, хто із високопосадовців фігурував у кримінальних справах, які розслідувало НАБУ.

Бо на конкурс на голову БЕБ подалося кілька співробітників Бюро і один із них, Олександр Цивінський, виграв, а ще один, Руслан Даменцов, посів друге місце. Цивінського уряд не затвердив, у кандидата знайшли батька в росії, але це не вирішує проблему влади, адже другий претендент теж набушник. У нього рідню на болотах не знайшли, але після вчорашнього погрому у суспільній думці заплямованими виглядатимуть всі співробітники НАБУ. А бува і вони «агенти кремля»…

Нарешті, останнє «бо», найголовніше. На початку червня Антикорупційне бюро і САП повідомили про підозру у розкраданні на закупівлях АТ «Харківобленерго» такому собі Леоніду Міндічу, родичу Тимура Міндіча, співвласника «Квартал 95». А Тимур Міндіч – близький друг Михалича – колишнього віцепрем’єра і міністра національної єдності Олексія Чернишова. Чернишову підозру у «квартирній схемі» оголосили 23 червня.

Читайте більше – Ексголів Київщини Володіна і Чернишова підозрюють у злочинній діяльності: що далі?

Про викриття схеми оголошував Скомаров, який, за даними СБУ, виявився пов’язаний із Христенком. А той із екснардепом і кримінальним авторитетом Юрієм Іванющенком, він же «Юра Єнакієвський». Збіг? Якщо уявити, що Скомаров діяв на користь росії, тоді і в діях Чернишова та групи осіб, які нині перебувають в СІЗО, не було корупції? Божі люди.

Читайте також Крах Михалича: як ексголова Київщини Чернишов зруйнував свою політичну кар’єру

Кажуть, помсту треба подавати холодною. Ексголова Київщини і ексурядовець втратив посаду щойно, то ж нескладно пов’язати «накат» на НАБУ саме з його особою. Скільки

людей поза певними будівлями в урядовому кварталі повірить, що це – не так?

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Макар Калюжний
журналіст