#

Золоте медобладнання без пацієнтів: чому 75 мільйонів гривень, виділені Київоблрадою, можуть піти впусту

12.06.2024 18:16
Золоте медобладнання без пацієнтів: чому 75 мільйонів гривень, виділені Київоблрадою, можуть піти впусту
Реабілітаційна система на Київщині має низку серйозних вад

Київська обласна рада збирається виділити 75 мільйонів гривень на закупівлю реабілітаційного обладнання для медзакладів області. Тож «Моя Київщина» разом з ветеранами ЗСУ та представниками  депутатського корпусу облради вирішила проінспектувати роботу обласних лікарень та відділень, які надають послуги з реабілітації військових 

Почнемо з RECOVERY

Для початку зазначимо, що пів року тому «Моя Київщина», в рамках дослідження роботи реабілітаційних центрів області, піднімала питання продуктивності окремих медзакладів, які надають відповідні послуги військовослужбовцям. Тоді журналісти редакції разом з військовими, депутатами та правозахисниками здійснили візит до Київської обласної лікарні №2, де понад рік тому почав свою роботу інноваційний реабілітаційний центр національної мережі "RECOVERY", який був створений завдяки співробітництву Фонду Віктора Пінчука, Київської ОВА та Київської обласної ради.

Утім, на подив журналістів, сучасний центр із урахуванням принципу інклюзивності, який передбачає проходження лікування військових, що втратили кінцівки, мають травми хребта, черепно-мозкові травми, ураження нервової системи тощо, виявився майже не заповненим. При розрахунку на 50 осіб у медзакладі перебувало лише 16. Досить дивно, справді?

Тож за 6 місяців наші журналісти у супроводі військових та депутатів вирішили проінспектувати декілька інших медзакладів, які надають послуги з реабілітації військових, а також вдруге навідатися в "RECOVERY". Щодо останнього, то ситуація відносно наповненості дещо змінила динаміку – станом на початок червня в ребцентрі перебувало 35 осіб, хоча, з розуміння того, яка кількість захисників на Київщині потребує реабілітації, він мав би бути наповнений на 100%. Не надто ефективну роботу в контексті наповненості, вочевидь, можна пояснити відсутністю інформаційної кампанії – дуже часто цільова група банально не знає про існування даного центру, який не надто афішований в інфопросторі, як для закладу такого рівня. Цю проблематику можна було б вирішити завдяки акредитації в Медичних силах Збройних Сил України, які в рамках договору могли б направляти військових на лікування та реабілітацію.


Так виглядає реабілітаційний центр RECOVERY

До того ж, поспілкувавшись із персоналом "RECOVERY", стало зрозуміло, що в одному з найкращих в Україні профільних закладів є проблема з кадрами, а саме мультидисциплінарними спеціалістами. І тут спливає ще одна проблема – низький рівень зарплатні. Пять тисяч гривень – саме стільки отримує реабілітолог з 20-річним досвідом роботи, відповідно про зацікавленість персоналу не може бути й мови. Про це свідчить той факт, що за останній місяць з центру реабілітаційної медицини за власним бажанням звільнилось 5 працівників.

До слова, керівництво лікарні відмовилось від коментарів, тож журналісти «Моя Київщина» звернулись із письмовим запитом та проханням прокоментувати дану ситуацію, тож далі буде.

Два пацієнта на ціле відділення

Наступним об’єктом перевірки стало відділення реабілітації в Київській обласній клінічній лікарні №1, де проводять реабілітацію пацієнтів в гострому періоді. На час нашого візиту там перебувало лише двоє осіб, і як виявилося, відділення не працює з пацієнтами у вихідні дні. До того ж з’ясувалося, що в медзакладі взагалі відсутнє укриття, а це порушення прав людини з інвалідністю, закону про соціальну захищеність людей з інвалідністю, Конвенції по правам людей з інвалідністю.

Відзначимо, що перша обласна лікарня, маючи потреби у спецобладнанні, претендує на певну частину видатків з обласного бюджету, який, нагадаємо, має намір виділити 75 мільйонів на купівлю реабілітаційного обладнання для мед закладів області.

Як зазначив завідувач відділення реабілітації Костянтин Горобець, половину обладнання треба замінити, адже воно купувалось через «гуманітарку» у вживаному стані. Із списку чого не вистачає: вертикалізатор, спеціальні кушетки, реабілітаційні бігові доріжки, апарати для розробки верхніх і нижніх кінцівок.


Як виглядає реабілітація у Першій обласній лікарні

Показавши відділення і розказавши проблематику журналістам, військовим та депутатам, лікарі зазначили, що вищезгадані питання потрібно вирішувати з працівниками профільного департаменту та облдержадміністрацією, зробити відповідну комісію тощо. Хоча така риторика не надто зрозуміла військовим. Вони зазначають: на власному досвіді знають, що комісії, засідання, наради формують певні рішення лише на папері, а реальні проблеми по факту не вирішуються.

Про це, зокрема, розповів ветеран війни, співзасновник Всеукраїнської спілки осіб з інвалідністю внаслідок війни з росією Олександр Магдич.

«Те, що я бачу – робота владних органів дійсно сформована лише на папері. Військових просто загонить в ступор відсутність реабілітації і вони опускають руки.  Зокрема одна з найбільших проблем – відсутність інфраструктури. На сьогоднішній день в усій Україні та Київській області провалено формат доступності інвалідів до бомбосховищ. Якщо ти ветеран, втратив кінцівки чи через травми є на візку, то як правило в тебе є дуже великий шанс загинути під час бомбардування у власній оселі через відсутність спеціальних ліфтів і пандусів. Така ж ситуація в лікарнях , бомбосховищах і т.д.
Але проблема не лише у відсутності фізичної реабілітації, але й психологічної. Абсолютно точно володію інформацією, що багато військових вкорочують собі життя через відсутність психологічної реабілітації, після звернення в відповідні центри, які так само існують на папері», - зазначає Олександр Магдич.

І в лісі нема пацієнтів

Та найцікавішим об’єктом інспекції журналістів, військових та депутатів став суперпотужний реабілітаційний центр в Лютежі, що на Вишгородщині. Розташований він фактично поряд з українською столицею, посеред соснового заповідного лісу на 10 гектарах землі. Десять корпусів із сучасною матеріально-технічною базою дають всі можливості приймати одночасно до 500 пацієнтів. Даний реабцентр облаштований необхідною інфраструктурою, суперсучасним обладнанням, басейном, конференц-залом. Тутешня рекреаційна зона – це просто мрія для допомоги у лікуванні та реабілітації наших воїнів. А що в реальності?

Повна безгосподарність та безвідповідальність: лікарів немає, пацієнти абсолютно відсутні. Натомість працівники закладу стрижуть газони та топлять баню. І це при серйозних можливостях та значному потенціалі. А головне – в умовах вкрай важливої потреби допомоги на рівні області та держави пораненим під час війни. До слова, за останні роки тут керує вже п’ятий в.о. директора. Як повідомили місцеві жителі, вже тривалий час системно йде робота по банкрутству такого серйозного, потрібного та перспективного закладу з метою його подальшої приватизації.

Своє бачення з цього приводу озвучив Олег Іваненко, депутат Київоблради, який вже 25 років прикутий до інвалідного візка і який як ніхто знає проблеми фізичної реабілітації в країні. На його думку реабцентр в Лютежі – чудове місце для таких цілей, і, власне, те, що реабілітація проводиться у лікарнях – це не правильно, тому розпилювати обладнання, яке зараз заявлено обласною радою на 75 мільйонів, потрібно раціонально.

Що ж до оцінки особисто інспектованих медзакладів, Олег Іваненко зазначив наступне:

«Київська обласна рада збирається виділити 75 мільйонів на закупівлю реабілітаційного обладнання. Після проголосованого рішення ми вирішили подивитися, куди і на які цілі буде закуповуватися це обладнання і яка ситуація з реабілітацією людей з інвалідністю після війни, а також цивільних в Київській області.  По факту у відділенні реабілітації першої обласної лікарні, які замовили обладнання на досить не маленькі суми – не один, а можливо й не десять мільйонів гривень, перебуває лише двоє людей. Більш того дане відділення не працює в суботу і неділю. По факту людей немає, спеціалістів немає, реабілітації немає. При цьому всьому мова йде про купівлю надзвичайно вартісного обладнання, яке в тих умовах точно не ефективно. Тому ми попросили список, що замовила лікарня, аби подивитися й зрозуміти реальні потреби по факту.
Щодо другої обласної лікарні, де базується центр  "RECOVERY", то це один з найкращих центрів в Україні по якості обладнання і по якості спеціалістів, принаймні до недавнього часу, адже найкращі спеціалісти позвільнялись. Наповненість центру ледь сягає 50 відсотків при тому, що він має найкращі умови, найкраще обладнання, тобто сюди точно нічого докуповувати не треба», - резюмував Олег Іваненко.
Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка