#

Чи розглядатимуть кадрові питання щодо силовиків на позачерговій сесії Верховної Ради

Олександр Воронін (журналіст)

03.03.2020 07:14
Чи розглядатимуть кадрові питання щодо силовиків на позачерговій сесії Верховної Ради

Коли «силовики» сваряться між собою - страждає репутація держави. Втім, не кращою є ситуація, коли панує атмосфера кругової поруки й «рука руку моє». Тим паче, що й конвульсії протистояння, або конвенції про ненапад у центрі не завжди конгруентні стосункам персоналій на рівні регіонів…

Подібні міркування актуальні весь час, але набувають особливого загострення з началом нинішньої календарної весни. І не тільки тому, що «весна прийшла, а де посадки?»- нині – чи не найбільш поширене питання в соцмережах щодо передвиборчих обіцянок команди Zе…

Процедура постатейного прийняття земельного законопроекту (яка за прогнозами експертів, затягнеться впритул до травня) не дає - згідно регламенту-  Верховній Раді розглядати інші актуальні законопроекти. Єдиним легітимним виходом з цієї ситуації є проведення позачергової сесії парламенту, чим і скористався Президент Зеленський.

По середах, як відомо, в пленарному режимі законодавці працюють лише до обіду, аби потім розходяться по профільним комітетам. Але цієї середи буде по-іншому: позачергове пленарне засідання Верховної Ради України, на вимогу Президента України,  скликається на 16 годину саме 4-го березня.

Найбільш інтригуючим обіцяє бути розгляд останніх 5-го та 6-го пункту порядку денного: «Про Кабінет Міністрів України» та «Про діяльність Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань України, Національного антикорупційного бюро України, Офісу Генерального прокурора у сфері подолання корупції в Україні і зміцнення правопорядку».

Кажуть, що Олексій Гончарук, написав ще одну заяву про свою відставку. Спікер Дмитро Разумков, зауважив, що цей документ у парламенті не зареєстровано…

Сергія Тігіпка, Валерія Хорошковського, Арсена Авакова, Олега Дубіну, Юрія Вітренка і навіть Юлію Ковалів ( яка була заступником керівника президентського офісу Андрія Богдана)- називаються у ЗМІ-  імовірними кандидатами на прем’єрство.

  Втім, громаду не менше цікавить інше: чи будуть кадрові зміни в сфері силових, правоохоронних та антикорупційних структур.

Так співпало, що підсумковий (на початку лютого)  брифінг директора Національного антикорупційного бюро України Артема Ситника хронологічно наклався на дату реєстрації у парламенті постанови за номером 3039 про його звільнення…

 З'ясувалося, що 216 народних депутатів  поставили підписи під постановою про відстаку голови НАБУ, тим самим засвідчивши, що всі вони є співавторами цієї законодавчої ініціативи.

З-поміж 216 підписів депутатів, зібраних під постановою щодо відставки Ситника, більше 150 належать представникам фракції «Слуга народу». Можна, звичайно, скільки завгодно казати, що це все інспіровано Коломойським і Аваковим, але 150 підписів - це набагато більше, ніж кількість депутатів, які контролюють згадані «чорти».

Як повідомлялося, в кінці 2019 року Ситника внесли до Єдиного реєстру корупціонерів через його відпочинок в Рівненській області. У липні Нацполіція передала в суд адмінпротоколи про вчинення корупційного діяння директором НАБУ Артемом Ситником. Згодом, з’явилася інформація про продаж ним нерухомості в анексованому Кремлем Криму…

Втім, на запитання колег на вищезгаданому брифінгу- щодо малої ефективності цієї антикорупційної структури («32 вироки за 4 роки- це по 8 на рік. А на утримання ваших структур з держбюджету витрачено у 4 більше, ніж від відшкодування збитків  до бюджету від засуджених зловиснимків»)  Ситник відреагував тим, що до осені минулого року в країні не було антикорупційного суду.

19 лютого екс-нардеп, співавтор Виборчого кодексу,  Олександр Черненко на своїй      сторинці у Фейсбук писав: «Сьогодні в урядовому кварталі «середа гніву». Ініціативи влади в різноманітних сферах: від економічної (наступ на ФОПи) до гуманітарної (наступ на свободу слова і фактичне запровадження цензури в інтернеті) вивели на вулиці дуже строкату публіку.

Однак до всіх існуючих проблем уряду і президенту додає ще одну невизначеність з долею директора НАБУ - Артема Ситника. Адже не менше 5-6 тисяч протестуючих - це працівники агропідприємств «Укрлендфармінг», чия робота зараз фактично паралізована перевіркам НАБУ.Самоусенння президента і прем’єра у питанні відставки Ситника (яку підтримало 150 депутатів президентської фракції) теж не робить йому честі».

Захисники Ситника в мас-медіа стверджують, що звільнити його можна буде лише після всебічного аудіту діяльності очолюванної ним структури. Його партнер -керівник Спеціалізованної антикорупційної прокуратури Назар Холодницький - напроти заявив, що за свою посаду не тримається і влітку, коли завершиться його службова каденція, він не має наміру її продовжувати…

Сам Ситник у спілкуванні з пресою заявив, що "Ця адміністративна справа – продовження історії з рюкзаками. Деякі міністри жаждуть помсти і відповідно роблять все, щоб якимось чином вплинути на моє перебування на посаді…

 

Якби у мене було відчуття, що я щось таке скоїв, я би не перебував на цій  посаді. На жаль, це простий спосіб спробувати усунути з посади, бо такі рішення не оскаржуються в касаційному порядку за нашим законодавством. Тому я маю намір направляти скаргу на адміністративний штраф до Європейського суду.»

Нагадаємо, що свого часу син очільника МВС Олександр Аваков був фігурантом справи НАБУ про розтрату держкоштів МВС при закупівлі рюкзаків для Нацгвардії.

Через високий антирейтинг голови МВС Арсена Авакова  є шанс того, що він не тільки не стане новим очільником Уряду, але й позбавиться міністерського крісла міністра МВС, де він вже- сьомий рік та побив за показником службового довгожительства рекорд перебування на посаді покійного Юрія Кравченко.

Недавні рішучі дії нацгвардії та поліції у Нових Санжарах, викликали у соцмережах прямо-таки конспірологічні версії : мовляв він сам спровокував подібні протести.

Цілком можливо, що у середу ми побачимо й нового Генпрокурора. Русланові Рябошапці закидають серед іншого те, що він не включився як слід у кампанію переслідування п'ятого президента України Петра Порошенка.

І якщо у середу кадрові рішення щодо силовиків та службових антикорупціонерів на позачерговій сесії парламенту не будуть прийняті, то це- скоріш означає, що боротьба центрів впливу у владній команді триває і наразі в ній немає явних переможців і тому процес перезавантаження цих структур може бути поставлений на паузу…

Читати "Моя Київщина" у Facebook