#

Микола Спірідонов (політолог): Перші сто днів Терещука на чолі Київщини. Чи відкриється у губернатора друге дихання?

09.02.2019 20:24
Микола Спірідонов (політолог): Перші сто днів Терещука на чолі Київщини. Чи відкриється у губернатора друге дихання?

За традицією, 100 днів для політика – період, який дозволяє людині не стільки реалізувати себе повністю, скільки продемонструвати суспільству серйозність своїх намірів та власний управлінський стиль. До настання цієї символічної дати він має певний карт-бланш, оскільки не прийнято його критикувати в період першої хронологічної «стометрівки». Однак вже за перший три місяці стає очевидним, якщо, образно кажучи, він неправильно одягнув перший ґудзик у сорочці чи піджаку, то й в цілому весь костюм буде виглядати не так, як прийнято…

А якщо обійтись без метафор, то за цей період він має кадрово призначити кістяк своєї команди і розпочати перетворення на посаді, які не так давно обійняв.  І якщо перші сто днів втратити-то наздогнати потім буде вже важко, оскільки завершується період «зеленої вулиці» й політик підпадає під критику громади і інтриги конкурентів.

Що ж вдалося продемонструвати Олександру Терещуку за перші сто днів губернаторства? Насамперед, дійсно, була заявлена деяка рішучість оновити кадри, як на рівні районів, так і апарату Голови обласної державної адміністрації, адже деякі персоналії у владі й справді засиділися на насиджених посадах, що мимоволі породжує відомі схеми керівництва процесами, тому спробу їх зламати - варто не вітати.

Складність подальшої роботи нового керівника області пояснюється не тільки нинішньою  президентською виборчою кампанією (оскільки фігура – обласного керівника – президентська креатура – тут доля пана Терещука нічим не відрізняється від можливого майбутнього двох десятків своїх інших колег) скільки традиційним політичним протистоянням в столичному регіоні, де відчувається вплив «Батьківщини». Однак попри домінування «сердечної» політсили в обласній Раді, обласному керівництву вдалося без суттєвого затягування прийняти обласний кошторис на 2019 рік.

Існує й низка сприятливих для Терещука фактів та явищ, що характеризують соціально-економічну ситуацію у «навколостоличному» регіоні. Київщина посідає перше місце по кількості земельних ділянок, що виділено АТОшникам. У 2018 році почалось будівництво 17 сучасних амбулаторій у 11 районах Київської області та ОТГ. Для амбулаторій, що будуються, закуплено 15 автомобілів («Рено Дастер»).

Окрім того Київська область є лідером в Україні зі створення місць у закладах дошкільної освіти. Відкрито 13 закладів дошкільної освіти. Причому Київщина є лідером в Україні щодо створення мережі інклюзивно-ресурсних центрів  та мережі  закладів з інклюзивною освітою.

Під час недавнього круглого столу, присвяченого 100 дням губернаторства Олександра Терещука, яке було організоване ГО «Об’єднання регіонального розвитку», громадські активісти до позитиву нового керівництва віднесли й відсутність рейдерських захоплень власності й майна, яке спостерігалося за попереднього керівництва КОДА. Також як позитив сприйняла громада ініціювання губернатором розірвання контракту на ремонт автошляхів з підрядниками, які «просто клали асфальт у сніг».

До важкого спадку Терещука можна віднести і недостатню кількість об’єднаних територіальних громад: погодьтесь, 16 існуючих ОТГ (ще 4 – на підході) далеко не найкращий показник для такого густозаселеної області, якою є Київщина.

Також успіх Терещука залежить і від успішності реалізації багатьох регіональних цільових соціально-економічних програм розвитку, які були далеко не як слід реалізовані за його попередників.

Як відомо, «короля робить почет», а кваліфіковані кадри Київщини традиційно приглядаються до кабінетів центральної влади, тож майбутні персональні здобутки голови КОДА будуть уособлюватися й рівнем компетенції й моральних чеснот його оточення. Тож важко не вітати намір Терещука продовжувати кадрове очищення на Київщині. Але тут лише апаратними кадровими перестановками не обійтись. Губернатор (та ще в умовах неформально існуючого принципу партійного квотування) має спиратися насамперед на громадських активістів регіону та більше уваги приділити розвитку  більш віддалених районів області.

Звичайно,  все залежить від квітневих результатів президентських виборів. Або Терещук закріпиться на посаді (або навіть отримає підвищення), або зазнає тиску з боку нової влади. Хоча за будь-яких обставин для політика після «ста днів» необов’язково настає його власне Ватерлоо...

Читати "Моя Київщина" у Facebook