#

Олександр Павличук (головред порталу "Моя Київщина"): Чому на Київщині блокується децентралізація

27.09.2018 14:52
Олександр Павличук (головред порталу "Моя Київщина"): Чому на Київщині блокується децентралізація

Децентралізація – воістину одна з ключових реформ в Україні. І якщо в більшості областей вона проходить впевнено, то Київщина відверто "пасе задніх". І коли Гройсман говорить, що це його реалізована ідея, то у випадку Київської області мені хочеться розсміятися йому в обличчя. 

Для порівняння: у Дніпропетровській області – 60 громад, у Тернопільській – 42, Полтавській – 41, Сумській – 29. У Донецькій і Луганській областях, де йде війна, сформовано 10 і 9 громад відповідно. Найменша кількість у Закарпатській області – там лише 6.

У Київській же області, лише завдяки поправкам до закону "Про децентралізацію", нещодавно було підписано створення ще двох – Бучанської та Березанської ОТГ. І тому зараз вже можна говорити про те, що в Київській області є 11 громад. 11 – за чотири роки. Вам не здається цей результат, м'яко кажучи, не дуже вражаючим? Київщина, як столичний регіон, має бути флагманом реформ та прикладом для інших областей. Але чомусь це не так.

Та й навіть ті громади, які вже створені, фактично вигризалися зубами. Фурсівській погрожували з Білої Церкви. В Бабинцях, які увійшли до Бучанської ОТГ, ледь кров людська не пролилася через приєднання. Очевидно, що створення громад на Київщині відверто блокується. Адже проекти багатьох уже готові й лежать в Київобладміністрації. Але ніхто нічого не підписує.

І знаєте, складається враження, що громади відбираються за чиєюсь вказівкою. Зрозуміло, що велику роль тут відіграють і місцеві еліти, чиє бачення громади не збігається зі здоровим глуздом та бажаннями людей. Але, здається, що обласна адміністрація, яка мала би сама прискорювати процес об'єднання, взагалі дистанціювалася від цього процесу. Доказ цього – лише дві громади за 2018 рік. А де, наприклад, Гостомельська та інші, чиї подання вже перебувають в кабінеті губернатора? Є питання до голови КОДА та його патрона й стосовно Бучанської ОТГ. Як вони її обрали, з огляду на усі порушення, які відбувалися у процесі її формування? Та об'єднання відбулося, і це, безперечно, позитив. Проте ця вибірковість у створенні громад наводить на думку про те, що в Київській області вони створюються під когось і для когось. Про добровільне об'єднання, як трактують зверху, тут навіть мова не йде. І вся ця "добровільність" закінчується там, де починаються чиїсь інтереси.

Не знаю, як будуть формуватися наступні, але 11 громад за 4 роки не так вже й багато. Більше того, є райони, де, як то кажуть, "і кінь не валявся". Їх потрібно стимулювати до об'єднання, пояснювати його переваги об’єднання.

Тому президент, Верховна Рада мали би звернути увагу на процес об'єднання в Київській області, і зробити це давно. Столична область, в якій кількість громад така сама як в областях, де йде війна – це смішно, якби не було так сумно. Досвід успішних громад в Україні вже є, і їх достатньо. Але про це чомусь мало говорять.

Читати "Моя Київщина" у Facebook