Треба припинити закриття шкіл у Тетіївській громаді
Руслан Голуб (підприємець, засновник групи компаній "ТАК-Агро")
Для яких шкіл День знань може не відбутися!?
Реформи чи руйнування? Чому закриття шкіл - це більше ніж просто питання бюджету Тетіївської громади.
Так як я людина зацікавлена у розвитку та відбудові нашого краю, багато років підтримую освітянську галузь у нашій громаді, а також моє підприємство зареєстроване і сплачує найбільші податки в громаді, я активно відстежую та моніторю рішення які приймають депутати та виконавчий комітет Тетіївської міської ради. Моєму обуренню не було меж, коли я побачив рішення про закриття освітніх закладів. Більше того, до мене звернулися батьки, вчителі та жителі сіл з проханням втрутитися в ситуацію.
Справа в тому, що 25 червня 2024 року на сесії Тетіївської міської ради було ухвалено рішення про закриття кількох освітніх закладів, зокрема:
- Бурківецька школа з 22 здобувачами освіти
- Височанська школа – 21 здобувачами освіти
- Дзвеняцька школа – 22 здобувача освіти
- Росішанська школа – 20 здобувачів освіти
- Клюківська школа – 48 здобувачів освіти
- Голодьківська школа – 50 здобувачів освіти
- Скибенецька школа – 50 здобувачів освіти
- Кошівська школа – 46 здобувачів освіти
- Теліженецький ліцей – 72 здобувача освіти (пониження ступеня)
Основними аргументами до закриття стало положення Постанови КМ України від 5 березня № 245, яка передбачає припинення субвенцій для шкіл з кількістю учнів менше ніж 45 осіб з 1 вересня 2025 року, але поки що ми живемо в 2024 році і школи продовжують фінансуватися субвенцією з держави. Тоді за якими законами чи за чиїми вказівками працює міська рада?
Переглядаючи запис сесії, який доступний в інтернеті, мене обурило, що рішення на сесії було винесено на повістку денну з "голосу". Депутат міської ради Ольга Лях, яка представляє політичну партію "СВОБОДА", зазначила, що всі проєкти рішень вже були розглянуті на комісіях, запевняючи депутатів, що процедуру громадських слухань та інформування батьків було дотримано, і все погоджено з батьками та педагогічними колективами при виїзних зустрічах. Депутати повірили "правдивості" слів Ольги Лях, яка очолює комісію з питань соціального захисту, охорони здоров’я , освіти, культури , молоді та спорту. Після виступу начальника управління освіти Вадим Васютинський та ознайомлення з наданими даними щодо кількості учнів у школах рішення про закриття шкіл було прийнято.
Напередодні скликання сесії батьки та вчителі звернулися до Тетіївської профспілки з проханням запросити представників батьківських колективів та педагогів на сесію, де будуть обговорюватися питання щодо шкіл. Крім того, батьки звернулися до депутата села Кошів - Галини Побірайко, з проханням озвучити на сесії їхнє звернення про незгоду з закриттям шкіл та неправомірні дії влади. Однак Галина Побірайко, ймовірно, свідомо вирішила замовчати це питання на сесії, що також повпливало на результат голосування .
Після прийняття цього рішення батьки та вчителі звернулися до депутатів і голови міської ради Богдана Балагури з підписами понад 300 громадян нашої громади з проханням переглянути рішення щодо закриття Кошівської філії Кашперівського ліцею та Голодьківської філії Тетіївського ліцею №2. Вони стверджують, що депутати були введені в оману через надання неправдивої інформації або свідоме приховування фактів.
Батьківський комітет також звернувся до Міністерство освіти і науки України з проханням пояснити правомірність дій місцевої влади стосовно закриття шкіл, на що отримав чітку відповідь, що школа має право на існування, оскільки кількість дітей не нижча за вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня № 245.
На момент голосування Кошівська філія Кашперівського ліцею мала 47 учнів 2-8 класів і 9 заяв на зарахування в 1 клас на 2024-2025 навчальний рік. Загалом заклад мав 56 учнів, що дозволяє йому продовжувати свою роботу без порушення Постанови КМ № 245. Станом на 07.06.2024 року Кошівська філія отримала ще 7 заяв від батьків з с.Бурківці на зарахування дітей, але ці заяви навмисно не були зареєстровані директором Кашперівського ліцею. Директор пояснив це тим, що Відділ освіти повідомив, що діти повинні відвідувати опорний заклад у м. Тетіїв №1, незважаючи на бажання та прохання батьків, незважаючи на те, що заклад укомплектований досвідченими педагогами, технічно оснащений і має укриття. Подібна ситуація склалася і з Голодьківською філією Тетіївського ліцею №2. На момент прийняття рішення школа мала 41 учня, і до 1 класу було подано 7 заяв, що разом становить 48 учнів. Це також дає право на подальше існування школи.
Після численних скарг від батьків та педагогічного колективу, які заявляли, що дітей незаконно позбавили права на освіту, а педагогів та технічних працівників залишили без роботи, депутати міської ради в кількості 14 осіб звернулися до міського голови Богдана Балагури з вимогою скликати термінову позачергову сесію для скасування попереднього рішення. Вони наполягали на тому, щоб були вислухані аргументи батьків і вчителів та взяті до уваги реальні дані по школах, а не ті, які були вигідні владі. Проте на звернення депутатів міський голова Богдан Балагура та секретар ради Наталія Іванюта відповіли мовчанням, порушивши тим самим "Закон про місцеве самоврядування в Україні" та "Закон України про статус депутатів місцевих рад". Їхня байдужість продемонструвала, що інтереси громади для них не мають значення, а головною метою є виконання вказівок "згори".
Депутати спробували самостійно скликати позачергову сесію, але через відсутність кворуму, спричинену залякуванням та тиском на депутатів з боку влади, засідання не відбулося. Деякі депутати злякалися або свідомо проігнорували сесію, побоюючись втратити свої робочі місця та привілеї. Але чи замислюються ті, хто прийняв рішення проігнорувати позачергову сесію, про долю працівників закладів, які будуть закриті, і про дітей, які будуть змушені у дощову осінь та холодну зиму добиратися до опорних шкіл? Зі слів заступника міського голови Надії Дячук, на даний момент відділ освіти має в наявності 12 автобусів, а чи не замало це, щоб до 8:30 підвезти всіх дітей до опорних шкіл? Як будуть вирішуватись питання безпечного укриття під час повітряних тривог, яких може бути більше п’яти на день. Схоже, що ці питання не турбують ні голову міської ради Богдана Балагуру, ні секретаря ради Наталю Іванюту, ні депутатів з політичних сил "СВОБОДА" та "Європейська Солідарність", які в повному складі не з’явилися на сесію. Деякі депутати з інших політичних сил взагалі почали вести торги за свій голос у сесійній залі.
Сьогодні депутати вирішили, що школи більше не потрібні. Але що буде з селами, в яких закривають ці заклади? Чи усвідомлюють депутати, обрані служити громаді, які наслідки мають їхні рішення? В той час, коли росія нищить українські школи, наші керівники та депутати, здається, їм допомагають! Чи виборці та платники податків вже не мають права голосу та права на гідну освіту дітей у селі? Ми втратимо не кошти бюджету — ми втратимо те, що формує і зберігає нашу національну ідентичність, а ця втрата буде незворотною. Ми вже майже втратили Тетіївське профтехучилище, яке з 1 вересня 2024 року не набирає учнів на навчання, так як припиняє свою діяльність. Ви знали про це? Що було зроблено, щоб не допустити цього?
10 вересня 2024 року відбудеться чергова сесія Тетіївської міської ради, де буде розглядатись питання про скасування закриття шкіл. Шановні депутати, будьте відповідальними перед дітьми, вчителями, громадою, Україною. Настав час переглянути і скасувати рішення про закриття шкіл. Пам'ятайте, звідки ви самі прийшли, з якої школи!
Після всіх цих подій потрібно задуматись, від кого нам варто захищати свою країну? Можливо, ворог набагато ближче ніж ми думаємо?
Читати "Моя Київщина" у Facebook