#

У Чорнобилі встановили скульптуру герою-ліквідатору

22.04.2021 10:31
У Чорнобилі встановили скульптуру герою-ліквідатору
Фото з місця події

Біля центрального входу адміністративно-побутового корпусу №1  Чорнобильської АЕС встановили скульптуру герою, працівнику ЧАЕС Олександру Лелеченку

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" з посиланням на пресслужбу Славутицької міської ради.

Сучасні атланти-ліквідатори тримають над собою арку – під нею звичайна людина, що поклала праву руку до серця. У цьому образі можна пізнати заступника начальника електричного цеху Чорнобильської АЕС Олександра Лелеченка. Справжнього героя, який заздалегідь знав, що життя його обірветься й продовжував виконувати свої обов'язки, рятуючи життя мільйонів інших.

Ескіз було розробили декілька років тому об'єднанням майстрів мистецтв України. На його основі, працівники Чорнобильської атомної станції, відтворили скульптурну композицію.

26 квітня планується урочисте відкриття скульптурної композиції.

26 квітня 1986 року, коли восьма турбіна зупинилася вночі під час вибуху, Олександр Лелеченко власноруч відкачав легкозаймисті речовини з сьомої та восьмої турбін. Тричі ходив в електролізерну, яка знаходилась поруч із завалом, щоб відключити подачу водню до аварійних генераторів та по коліно у високоактивний воді він намагався дати напругу на живильні насоси. Зробив це вручну, адже вийшли з ладу всі системи, і запобіг поширенню вогню на неушкоджені енергоблоки. Його забирали до медичної частини №126, що у Прип'яті, але після надання медичної допомоги він звідти знову пішов на ЧАЕС. Олександр отримав дозу, не сумісну із життям. Загальна експозиційна доза, отримана ним становила 2,5 тисячі рентген. Йому було тільки 47 років.

На Мітінському кладовищі Москви є могила Олександра Лелеченка, але вона пуста. Насправді поховали його в селі Степному на Полтавщині.

За героїчний подвиг в ім’я життя нинішніх і прийдешніх поколінь, особисту мужність і самопожертву, проявлені в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, Олександр Лелеченко нагороджений посмертно орденом Леніна у 1986 році, відзнакою Президента України — хрестом "За мужність" у 1996 році.

Почесне звання Герой України Олександру Лелеченку присвоїли тільки у 2006 році. «Золоту Зірку» Героя з рук третього Президента України Віктора Ющенка під час урочистостей до 20-ї річниці аварії на ЧАЕС на промисловому майданчику станції прийняла дочка Олена.

Також нагадаємо, що команда МКІП ініціювала внесення станції "Дуга" в Чорнобильській зоні до реєстру пам’яток команда МКІП ініціювала внесення станції "Дуга" в Чорнобильській зоні до реєстру пам’яток.

Чорнобильська аварія — наслідок панування комуністичного режиму /  Національна пам'ять

Біля центрального входу на ЧАЕС встановлять скульптуру ліквідатора Лелеченко  » Слово і Діло

Читати "Моя Київщина" у Facebook