#

Як легалізувати прибудову до будинку/дачі в Україні?

29.03.2024 16:30
Як легалізувати прибудову до будинку/дачі в Україні?
Фото з мережі Інтернет

Переважна більшість власників приватних будинків та інших об’єктів нерухомості вважають, що на власній території вони можуть проводити будь-яку реконструкцію та будівництво. Однак дуже важливо, щоб такі намагання не виходили за рамки чинного українського законодавства. В іншому випадку це призведе до серйозних наслідків, а саме – до штрафних санкцій. Для уникнення неоднозначних та конфліктних ситуацій краще легалізувати прибудову до будинку/дачі.

Як відбувається узаконення прибудови? 

Передовсім зазначимо, що процедура легалізації прибудови займає достатньо багато часу. Саме тому краще заручитись підтримкою професійних фахівців https://prikhodko.com.ua/. Це гарантія швидкого отримання бажаного результату. 

Також дуже важливо розуміти, що «прибудова» – це додаткове приміщення. Головна мета його зведення – розширення площі будинку. Наприклад, до категорії прибудов належать: додаткові кімнати, балкони та ін. При відсутності необхідних дозвільних документів такі прибудови вважаються самобудами. 

Етапи легалізації прибудови 

На складність та етапи процедури легалізації прибудови впливають наступні фактори:

 • Характеристики прибудови

        Легалізувати треба капітальні прибудови. Якщо мова йде про некапітальні прибудови (навіси, ганки), їх  можна звести без отримання дозволу.

 • Рік зведення прибудови
 • Тип прибудови, його площа та ін. 
Перед легалізацією прибудови варто звернути особливу увагу на вищевказані характеристики. На основі отриманих даних обирається оптимальний варіант оформлення. 

Наприклад, під амністію підпадають прибудови, зведені до 2015 року та за класом належать до незначних наслідків, тобто, СС1. 

Для легалізації прибудови необхідно виконати наступні кроки:

 1. Оформити технічний паспорт.
 2. Зареєструвати право власності.

Також варто підготувати пакет документів: документи, які стануть підтвердженням права власності на земельну ділянку та основну будівлю;  особисті документи власника (паспорт та ІНН). 


Якщо мова йде про нові прибудови до будинку/дачі, пакет документів дещо розширюється. Це, наприклад, розробка топографічної зйомки, ескізу намірів. На завершальному етапі оформлюється будівельний та технічний паспорт, реєструється Декларація про введення прибудови в експлуатацію. 

Найскладнішим варіантом являється прибудова в багатоквартирному будинку. Для здійснення цієї процедури треба отримати дозволи від сусідів та представників державних органів.

Отже, для легалізації прибудови до будинку/дачі знадобиться проходження наступних етапів:

 • Подання заяви в Департамент архітектури для отримання містобудівних умов та обмежень забудови. 
 • Заяву треба доповнити наступними документами: договорами, проєктною документацією, експертними висновками, технічним паспортом та ін. 
 • Підготовка та подання Декларації про початок будівельних робіт.
 • Розгляд звернення комісією, перевірка поданих документів. 
 • Важливо: дуже важливо нічого не приховувати та вказати найменші деталі. В іншому випадку можна отримати відмову в легалізації прибудови. 
 • Підготовка та реєстрація Декларації про введення об’єкта нерухомості в експлуатацію.

Після проходження всіх етапів власник нерухомості отримує новий техпаспорт. 

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Теги: