#

Черга Київоблгазу: чи вдасться "Нафтогазу" остаточно вибити Фірташа з газмережі

05.07.2023 08:47
Черга Київоблгазу: чи вдасться "Нафтогазу" остаточно вибити Фірташа з газмережі
З Київоблгазу необхідно прибрати людей Фірташа

Днями стало відомо, що до складу Групи "Нафтогаз" увійшли три газорозподільні компанії – АТ "Київоблгаз", АТ "Житомиргаз" та АТ "Львівгаз", які раніше працювали під брендом "Регіональна газова компанія" (РГК) проросійського олігарха Дмитра Фірташа. Чого очікувати мешканцям столичного регіону від таких подій, розбиралася "Моя Київщина"

Повернення повного контролю над наданням послуги з постачання газу в Київській області можна назвати невеликою, але важливою перемогою на шляху до кінцевої мети – повної націоналізації газорозподільчих мереж. Вони, нагадаємо, в часи Януковича були незаконно передані в безоплатну оренду здебільшого структурам проросійського олігарха Дмитра Фірташа.

У Нафтогазі переконують, що отримання послуг від державної компанії передбачає в подальшому формування гнучкої системи комунікації з клієнтами, налагодження стабільного надання послуг і модернізацію інфраструктури. У НАК "Нафтогаз"  стверджують, що у споживачів зміняться особисті кабінети та рахунки для оплати за спожитий газ. При цьому незмінними залишається особові рахунки, тарифи та якість наданих послуг.

Читайте: АТ "Київоблгаз" приєдналося до Групи "Нафтогаз"

Варто зазначити, що планомірна робота із позбавлення монополії Фірташа тривала уже давно. Ні для кого не секрет, що абоненти мали право напряму заключити договори із державою на постачання газу, проте мало хто замислювався над тим, кому оплачує послугу. Навіть якщо це компанія, власник якої дуже близький до росії.

Зараз же всі абоненти Київської області, а це понад мільйон домогосподарств, будуть сплачувати за використання газу напряму державі. Зрозуміло, що це не остаточна перемога, але проміжний результат дає надію, що врешті-решт держава таки поверне контроль над своїм майном.

Варто зауважити, що Київоблгазом, як елементом великої структури олігарха Фірташа, керував сумнозвісний Дмитро Дронов. Він запам’ятався численними скандалами на посаді, зокрема незаконним відключенням абонентів від постачання газу, газовим шантажем, вимаганням хабарів за підключення новобудов тощо.

Читайте також: За дорученням олігарха Фірташа: чому керівник "Київоблгазу" Дронов "кошмарить" клієнтів

Нагадаємо, що в 2019 році слідчі територіального управління ДБР викрили схему з незаконного узгодження технічних умов газифікації для багатоквартирних житлових будинків у Київській області. Встановлено, що працівники приватного товариства, посилаючись на співпрацю з регіональною газовою компанією, вимагали та отримали від керівника однієї з комерційних організацій 8200 доларів США хабара. Вказану суму фігуранти розслідування мали передати посадовим особам АТ "Київоблгаз". Під час обшуку було вилучено понад 1 млн грн та чернетки із зазначенням грошових сум та назв об'єктів, які планували підключити до газопостачання.

Загалом епоха Дронова у Київоблгазі запам’яталася відключеннями абонентів за критику компанії у соцмережах, вимаганням невиправданих сум за підключення в подальшому. Величезна кількість "мутних" схем дозволила Дронову (до потрапляння в газовий бізнес працював у міліції) обзавестися маєтком у Конча-Заспі, які журналісти зафіксували з висоти. У квітні минулого року Дронова прибрали з посади. За даними ЗМІ, він після цього опинився у Київській ОВА. Зараз подейкують, що його готують до повернення у Київоблгаз, щоб заблокувати процес передачі майна в управління державі.

Читайте також: Шанс для Київоблгазу: Чому з керівництва монополії прибрали Дмитра Дронова

Свої злочинні схеми по відключенню/підключенню абонентів Дронов реалізовував завдяки поплічнику – Ігорю Мозолю, який очолював Службу економічної безпеки в компанії. Фактично робота останнього – кошмари бізнес і людей. Свою кар’єру Мозоль розпочинав у міліції, був співробітником Управління боротьби з організованою злочинністю по Києву та Київській області, очолював відділ протидії злочином у бюджетній сфері. До слова, його родичі теж мають безпосередній стосунок до МВС. Детальніше про сімейство Мозолів та їх звитяги – читайте в матеріалі.

Актуально: Наступити на Мозоль: хто допомагає Дронову "кошмарити" Київщину та розкрадати майно олігарха Фірташа

Зважаючи на присутність Мозоля-Дронова в системі Київоблгазу можна констатувати, що отримати доступ державі до компанії буде дуже непросто. Зауважимо, що напередодні зміни керівництва в "Дніпрогазі" та "Харківгазі" менеджери РГК відключили ІТ-інфраструкту, білінг, знищили установчі документи, протоколи діяльності, фінансову документацію. Окрім того, встановити порядок вдалося лише за силової підтримки співробітників поліції.

Проте у випадку з Київщиною є імовірність, що поліція займе роль спостерігача, якщо колишнє керівництво почне чинити супротив. Зокрема через те, що в структурі облгазу залишається Мозоль, як зв’язковий із поліцією. Схоже, що віддавати управління Київоблгазом лакеї Фірташа не поспішатимуть, а якщо ситуація буде виходити з-під контролю, можуть взяти за основу вже реалізовані сценарії Харкова чи Дніпра.

Принципово важливо у цій історії повністю очистити структуру від людей Фірташа, а починати потрібно із верхівки компанії. Ці події обов’язково відбудуться, адже це елемент очищення країни від внутрішнього ворога. Щоправда, не всі це поки розуміють, або ж просто вдають вигляд. Головне, щоб держава рішуче відстоювала власні інтереси, зокрема у газовій сфері, але при цьому не забувала про абонентів, які можуть стати заручниками ситуації. 

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст