#

Націоналізація – на часі: чому Київоблгаз є бомбою сповільненої дії

10.03.2022 08:15
Націоналізація – на часі: чому Київоблгаз є бомбою сповільненої дії
Київоблгаз варто повернути державі

У той час, коли промислові гіганти покидають Росію та обривають з нею всі зв’язки, українці зайняті безпосередньою боротьбою з окупантом. Водночас це найкращий час, щоб повернути награбоване українському народу. У часи Януковича більше половини всіх облгазів України перейшли у власність олігарха Дмитра Фірташа, відомого своїми зв’язками з Росією. Президент Зеленський має унікальну можливість повернути частину цинічно вкрадених активів, які хай і не напряму, але працюють на інтереси агресора

Після підступного нападу Кремля на Україну народні депутати ухвалили закон, яким передбачено примусове вилучення майна, власниками якого є Російська Федерація та її резиденти на користь України. Під конфіскацію підпадають рухоме і нерухоме майно, кошти, вклади у банках, цінні папери, корпоративні права, інше майно чи активи, що знаходяться на території України. Перелік осіб та компаній формує Кабінет Міністрів, фінальне рішення приймає РНБО, а вводить санкції в дію – президент.

Із цим законом все більш-менш зрозуміло, тому більшість російських активів в Україні найближчим часом будуть націоналізовані. Але що буде з бізнесменами, які уже десятки років працюють на Росію, фінансують проросійські партії та розвалюють українську державність? Для того, щоб унеможливити поширення наративів із Росії, потрібно ліквідувати вплив агентів Кремля.

Навіть зараз чітко спостерігається намагання росіян шантажувати Європу – ціни на газ підскочили до 3000 доларів за 1000 метрів кубічних. Це історичний максимум. Утім, блокування "Північного потоку-2" руйнує плани Путіна на транзит газу в обхід України, тому відмовитися від нашої газотранспортної системи просто немає можливості. Але транзит – це одна історія. Справа в тому, що вся ГТС належить державі, а завдяки транспортуванню газу ми отримуємо непогані прибутки кожного року.

Парадоксальна ситуація склалася з реалізацією газу – цим переважно займаються компанії, що мають зв’язки з Росією. Також більшість проросійських політиків в Україні зав’язані на газову сферу. Тому саме з "газовиків" потрібно почати чистки, адже фактично наші громадяни змушені фінансувати терористів.

Уже зараз зрозуміло, що під націоналізацію мають потрапити обленерго у Кропивницькій, Рівненській, Житомирській, Чернівецькій та Херсонській областях, що належать компанії "ВС Енерджі Інтернешнл Україна". Компанія пов'язана з російським політиком Олександром Бабаковим та його бізнес-партнерами Євгеном Гінером та Михайлом Воєводіним.

Що ж до облгазів, то більше половини їх в Україні, зокрема й Київоблгаз, перебувають у власності Дмитра Фірташа. Він – громадянин України. Але до нього дуже велика кількість питань. Весь цей час облгази Фірташа вели антиукраїнську діяльність. І цьому є декілька яскравих прикладів.

Шантаж влади в опалювальний сезон

До цих дій керівництво Київоблгазу в особі Дмитра Дронова до таких дій вдається постійно. Восени пресслужба компанії оприлюднила список комунальних та приватних підприємств, що заборгували за теплопостачання близько 150 млн грн. Тоді ж була заява, що опалювальний сезон на межі зриву. Але при цьому в Київоблгазі не афішують, що заборгували НАК "Нафтогаз України" понад 1 млрд грн.

Шахрайство

ДБР розслідувало справу щодо вимагання хабара посадовими особами Київоблгазу від забудовника з-під Києва. Тоді повідомлялося, що за підключення багатоповерхівки до газової мережі вимагали 8500 доларів. Зважаючи на темпи будівництва навколо Києва, мова йде про сотні тисяч доларів щомісяця. Окрім того, облгази Фірташа вимагали від державного регулятора підняти вартість на транспортування газу для населення. Проте НКРЕКП не підтримала таку ініціативу.

Також чимало абонентів скаржилися, що працівники Київоблгазу шахрайським чином виставляють рахунки в десятки, а то й сотні тисяч гривень за фіктивні втручання в газовий лічильник.

Терор простих людей

Працівники Київоблгазу, порушуючи чинне законодавство, вдираються на подвір’я громадян під виглядом перевірки лічильників та відключають людей від газопостачання. При цьому були випадки, коли борг перед компанією був у межах пари тисяч гривень. Журналісти повідомляли, як родину у Василькові відключили від газопостачання, відновлення якого можуть проводити фірми, що належать Дронову та його оточенню. При цьому будь-які інші компанії на ринку підключення до газової мережі, за словами пресслужби облгазу, звичайнісінькі шахраї.

Хоча проти Фірташа були введені персональні санкції, націоналізувати вкрадені в часи Януковича облгази влада не наважилася. Можливо, щоб не загострювати газовий конфлікт з Росією. Але зараз це буде важіль, яким можна притиснути московських гнид в Україні. Всі вони – потенційні диверсанти. Є великий ризик, що керівництво Київоблгазу буде пособником окупанта. Зважаючи на те, що Дронов та його посіпаки падкі на гроші, а Фірташ має прямі зв’язки з Москвою, залишити послідовників Путіна керувати стратегічним підприємством – небезпечно.

Правильним кроком влади, який точно підтримають українці, буде термінова націоналізація активів Фірташа. Усі абоненти, які були незаконно відключені від газопостачання, мають терміново отримати послугу. Усі сфабриковані Київоблгазом борги мають бути скасовані, а реальні – реструктуризовані. У час війни громадяни повинні залишатися в теплі, мати можливість приготувати їжу. Відсутність цих благ – один із елементів тиску на українців, які перебувають на тимчасово окупованій ворогом території…

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст