#

Нардепка Ольга Василевська-Смаглюк: Нічого поганого про Коломойського не казала й не скажу

30.11.2021 08:00
Нардепка Ольга Василевська-Смаглюк: Нічого поганого про Коломойського не казала й не скажу
Ольга Василевська-Смаглюк

Інформаційна агенція "Моя Київщина" публікує другу частину інтерв'ю (першу читайте тут) з народною депутаткою від 96 виборчого округу  Ольгою Василевською-Смаглюк про досягнення за час каденції, комунікацію з головами громад столичного регіону тощо. Про депутатську прив’язаність до олігарха Коломойського, стосунки з нардепом Дубінським, принципову відмову від голосування за окремі законодавчі ініціативи та подальші політичні плани

- Свого часу Ви називали коронавірус "маркетинговим ходом" для збільшення продажу захисних масок. Чи змінили свою думку?

- Я мала на увазі, що коронавірус – це маркетинговий хід для людей, які наживаються на масках по 18 гривень. Тобто свого часу, коли почалася пандемія, ми намагалися закупити маски і засоби індивідуального захисту якомога дешевше, щоб доставити це все на округ. І коли ми отримали від родичів деяких народних депутатів, які торгували цими масками, прайс 18 грн за маску, я сказала, що це маркетинговий хід для окремих людей. От і все. До слова, Ви читали звіт аудитслужби про те, як під виглядом коронавірусних тендерів купляють все, що попало? Хіба це не спосіб збагатитися для окремих категорій людей?

- Як ставитеся до вакцинації? Чи вакцинувалися Ви?

- Позитивно. Так, вакциною AstraZeneca.

- Наскільки адекватними, на Вашу думку, є обмеження щодо людей, які не щеплювалися?

- Я вважаю, що будь-які заходи, які стимулюють вакцинацію, є доцільними. Але не хотіла би, щоб ми вводили в оману людей. Якщо ми кажемо, що в молодших школах будуть вчитися за умови 100% вакцинованих викладачів, то там мають вчитися. Але якщо ми говоримо одне, думаємо друге, а робимо третє, то бідні люди вже не знають, кому їм вірити. Окрім цього, є останній звіт про те, що антивакцинаторська пропаганда була технологією РФ…

- Щодо необережних коментарів, Ви говорили, що "пора приглушити свободу слова". Звісно, що такі заяви викликали неабиякий суспільний резонанс. Особливо з вуст ексжурналістки. Чи жалкували Ви про свої слова?

- Ну я вже мільйон разів пояснювала. Мільйон перший раз пояснювати можна, але чи потрібно, я не знаю. Остання пресконференція показала, що Президент, який хоче показати себе перш за все людиною, не сприймається. Хоча обирали виборці людину. Через таку близькість до електорату та журналістів, останні трошки поплутали береги. Я заступилася за Президента та сказала це до двох людей, які погрожували Президенту своєї держави…

Я не мала на увазі приглушити свободу слова в Україні в контексті загроз четвертій владі. Хоча вважаю, що в нас дискурс, зокрема й на телебаченні, уже нижче плінтуса. Ми не обговорюємо якісь речі, які потрібні людям, а обговорюємо, наприклад, мої туфлі чи виказуємо відверту зневагу Президенту. Тому, як на мене, якість дискусії, такої, як вона є зараз, нижча моєї гідності.

Мені не приємно чути, коли бридко говорять про якісь державні символи, Президента. Тому я й сказала, що таку свободу слова треба було приглушити. Але як уже перекрутили, так перекрутили. От журналістам важливо хайпанути, вирвати з контексту і отримати від цього високі рейтинги. Шкода, що від цього суспільство тупіє, а відповідно й виборці розумнішими не стають.

- Чи є у Вас депутатська прив’язаність до одіозного олігарха Ігоря Коломойського? Якщо ні, спростуйте це твердження.

- Ну як можна прив'язати мене до Коломойського? Чим ще, окрім того, що свого часу працювала на "1+1"? Я віддала телеканалу 10 років і була в числі 20 співробітників, яким ексгенеральний продюсер плюсів Олександр Ткаченко дав свою частку акцій каналу, які я згодом продала. Із Ігорем Валерійовичем зустрічалася на різних громадських заходах тощо.

- Ви приймали участь у так званих котлетних вечірках Коломойського?

- "Котлетні" вечірки, я думала, Тищенко проводить. (сміється, – ред.)

- То якими є Ваші стосунки з олігархом?

- Я знайома з Ігорем Валерійовичем задовго до того, як стала народною депутаткою. Ще відтоді, як працювала в газеті «Діло», яка свого часу належала взагалі Віктору Пінчуку. Знаю його досить давно і поганого нічого не сказала й не скажу про нього. Не вважаю, що мене зараз можна чимось прив'язати до Ігоря Валерійовича.

При цьому не можу сказати, що я з ним не пов'язана чи не хочу бути пов'язана чи ще щось. Я з ним знайома, я його знаю, ми неодноразово спілкувалися, зокрема на якихось нарадах на "1+1", коли Порошенко хотів захопити телеканал. Взагалі були різні ситуації, коли комунікувала з Ігорем Валерійовичем.

- Чи спілкувалася Ви з ним упродовж 2021 року?

- Ні, не спілкувалася.

- Скажіть, чи існує в Раді так звана група Коломойського? Якщо так, то хто входить до її складу?

- Я не знаю, чи вона існує. Якщо хочете мене спитати, чи я до неї належу, то  відповідь — ні. Але повторюсь: я не знаю, чи вона існує (сміється, – ред.)

- Ви були однією із депутаток, які внесли найбільше правок у так званий "антиколомойський" закон. 1689 за одну ніч… Чому була така велика кількість правок? Потрібно було заблокувати цей закон таким способом?

- За одну ніч. Цікаве формулювання терміну подачі правок. Правки подаються не в ніч, а в законопроєкт. Упевнена, що взагалі механізмів блокування будь-яких законів не існує. Заблокувати щось правками апріорі неможливо. Я переконана, що цей закон нічого гарного Україні та українцям не приніс і не принесе. У нас є дуже багато людей, які чекають від тих банків, що були ліквідовані, своїх коштів, але вони їх так і не дочекаються.

- Як би Ви охарактеризували взаємини з Олександром Дубінським?

- Із Дубінським я взагалі не комунікую.

- У чому причина Вашого конфлікту? Яка чорна кішка між вами перебігла?

- Я не спілкуюся з цією людиною через його девіантну поведінку.

- Девіантну щодо Вас чи загалом?

- Загалом і щодо мене зокрема.

- І Ви не хотіли б надалі налагоджувати із ним зв'язок?

-  Не можна налагодити те, чого немає.

- У чому саме вона виявляється?

- Власне, я не хочу з ним спілкуватися, бо це спілкування мене принижує.

- У Вас не було досвіду участі в законотворчому процесі. Чи допомагає журналістський досвід у цьому?

- Так, тому що я працювала журналісткою-розслідувачкою і одна з тем, на якій я зосереджувалася, – це антикорупційна складова будь-яких законів. Я навчилася читати закони і впринципі бачу, хто за тим чи іншим законом або правкою може стояти, тому досвід був корисним. Єдине, що я не є фаховою юристкою, а фінансистка за другою освітою.

- Вам бракує юридичної освіти під час написання законопроєктів?

- Як на мене, депутат все-таки має мати базові знання з юриспруденції у будь-якому випадку. Крім цього, у мене є компетентні помічники в цій справі й поки що цього цілком достатньо. До слова, я зараз пишу кандидатську дисертацію в Державній академії статистики, обліку та аудиту.

- Яка тема Вашої дисертації?

- Боротьба з "відмиванням" коштів в Україні.

- Як Вам вдається поєднувати депутатську роботу з написанням дисертаційної? Умієте гарно розпоряджатися часом?

- Я її пишу вже набагато більше років, ніж є депутаткою. Звісно, часу набагато менше, але це ще залежить від народного обранця. У нас є ті, які більше нічого не роблять, а тільки пишуть дисертації і аналізують порядки денні. Є ті, які не працюють на окрузі.

- Хто, на Вашу думку, є найбільш та найменш ефективними депутатами у столичному регіоні?

- Казати, хто є найменш ефективним, мені не дозволяє етика...

- Зосередимося на фактах, що дають підстави так говорити.

- Останнім часом до мене звертаються мешканці округу Горобця (95 округ, – ред.) із численними питаннями про скандальні забудови тощо, проханнями "зробіть щось, бо наш депутат нічого не робить".

- На цьому виборчому округу нещодавно активізувався нардеп України, Ваш колега по партії, Володимир Крейденко. Зокрема, він фігурує на вітальних банерах "Із Днем Боярки", з’являється на святах і тд. Чи відомо Вам із чим пов’язана поява цього "варяга"?

- Можу лише сказати, що нещодавно намагалася дізнатися, як у нашій партії розподіляються кошти на банери по Київській області і написала відповідний запит. На жаль, мені відповіли, що я не маю права знати, як розподіляються кошти обласної організації "Слуги народу".


Читайте також: Хто такий Крейденко та що він забув на окрузі мажоритарника Горобця


Чому Ви ніколи не голосуєте за ініціативи, що стосуються квот для української мови на радіо та телебаченні?

- Я завжди "за" те, що стосується підтримки українських квот. Щоправда, не пам'ятаю в цій каденції жодного закону щодо українських квот. Я визнаю, що і я, і мої діти читають літературу російською мовою і споживають російськомовний контент, але знайдіть в Україні будь-яку дитину, яка в YouTube не споживає російськомовний контент.

- Якою мовою Ви розмовляєте вдома?

- Російською. Я це не приховую, але при цьому люблю українську мову, мої діти вивчають вірші Ліни Костенко, Василя Симоненко, Лесі Українки напам'ять як вільне дозвілля тощо.

- Чи хотіли б Ви, щоб Ваші діти розмовляли українською мовою?

- Мої діти і розмовляють українською мовою у школі, із друзями. Я теж можу поговорити з ними українською мовою, але так етнічно склалося, що я російськомовна українка єврейського походження, а мій чоловік із Криму – російськомовний українець.

На мою думку, Україну можна любити різними мовами. Є багато чого, наприклад, Булгаков чи Гоголь в оригіналі російською мовою, але це наші письменники.

- Щодо закону про канабіс. Чому Ви відмовилися від голосування?

- Я "за" використання канабісу в медичних цілях, я "за" те, щоб його можна було ввозити в Україну, але не вважаю, що наше суспільство готове до його вирощення. Для цього в нас має бути хороша правоохоронна система. Якщо наші правоохоронці не можуть дати раду колекторам, то як вони врегулюють безконтрольне споживання канабісу? 

- Як Ви ставитеся до легалізації грального бізнесу в Україні?

- Принципово не голосую за жодні закони про гральний бізнес. Я була "за" легалізацію грального бізнесу, тому що він був завжди, просто в тіні і певні люди отримували з цього зиск. Я була "за" легалізацію, але передусім прозору діяльність. Якщо ми легалізовуємо гральний бізнес, а в нас зафіксований один виграш на рік, то це викликає певні підозри. Те, як ця легалізація імплементована, мені абсолютно не подобається.

- Якщо Ваша позиція щодо грального бізнесу зрозуміла, то чи підтримуєте Ви легалізацію проституції?

- Не вивчала цей ринок детально. Це добре, якщо ми будемо легалізовувати будь-який бізнес, від якого будуть збільшуватися надходження в державний бюджет. Тим паче в нашій країні, де дефіцитний державний бюджет, постійні позички в Міжнародного валютного фонду… Але в нас щоразу спроба легалізації чогось закінчується там, де починається чиїсь інтереси... Навіть не уявляю собі, як легалізовуватимуть проституцію у Верховній Раді без урахування інтересів певних осіб.

Я просто не хочу, щоб це закінчилося тим, щоб ми, як і гральному бізнесу чи певним видам аграріїв, потім позанижували податки. Тобто всі платять 20%, а в цій галузі — 7%. Оцього не хочу. Податки мають бути однаковими для всіх, навіть для суперечливих галузей економіки.

- В одному з інтерв'ю інформаційному порталу «Моя Київщина» Ви зазначали, що плануєте й надалі залишатися в політичному просторі. Чи не змінили свою думку? Не бажаєте по закінченню каденції повертатися, наприклад, у журналістику?

- Ні, не змінила. Я все своє свідоме життя провела в політиці: працювала парламентським кореспондентом, була редактором відділу політики...

- Ваша політична журналістика стала підґрунтям того, що Ви надалі стали депутаткою?

- Мені це було цікаво і мені й зараз це цікаво, бо все трансформується, видозмінюється... Якість народних депутатів і політики, на жаль, знижується, але однаково є можливість та бажання багато чого змінити і, як на мене, мені це вдається. Хотіла би й надалі  перевершувати себе в цьому.

- Тобто по закінченню Вашої каденції повертатися в журналістику знову Ви не плануєте?

- Так. Планую займатися далі тим, чим я займалася все своє свідоме життя – боротися з корупцією та "відмиванням" коштів. У статусі парламентаря чи у статусі представника відомства, що займається боротьбою з "відмиванням"...

- Ви писали закон про відповідне відомство. Чи хотіли б Ви працювати у цій структурі?

- Наразі ні, не хочу. Мені не зовсім імпонує команда, яка туди входить... Я так і не побачила розвиток Бюро економічної безпеки. Але побачимо, нехай вони доведуть, що вони можуть.

- Перемога на виборах 2019 року для Вас була очікуваною. Чи сподіваєтеся на такий же позитивний результат під час наступних виборів?

- Так.

- Ви балотуватиметеся від партії, яку зараз представляєте?

- Це залежить не тільки від мене.

- Не боїтеся, що на результат виборів може вплинути поступове зниження рейтингу президентської політсили?

- Я не впевнена, що рейтинг партії сильно знижується. Наступні вибори будуть інші, тому що вони відбуватимуться за іншою моделлю (як на мене, не зовсім справедливою), проте я готова спробувати свої сили.

- Як Ви думаєте, наскільки професійною є команда «Слуги народу»?

- У нас є різні люди. Я бачила український парламент починаючи з 4 скликання. І там теж були і секретарки, і охоронці, і люди, які ходять тільки для того, щоб продемонструвати Louis Vuitton тощо. Тому казати, що це скликання чимось краще чи гірше, ніж будь-яке попереднє, не варто. Як зауважував екскерівник нашої партії пан Олександр Корнієнко: "Ми є дзеркалом українського суспільства".

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст