#

Хто такий Крейденко та що він забув на окрузі мажоритарника Горобця

22.10.2021 08:00
Хто такий Крейденко та що він забув на окрузі мажоритарника Горобця
Володимир Крейденко

Найелітніший округ столичної області – 95-й – уже багато років є напрочуд ласим шматком для політичних діячів. Забрендований "слуга" Олександр Горобець зумів обійти одіозного ексмера Ірпеня Володимира Карплюка в передвиборчих перегонах 2019 року. Але нещодавно на території новачка активізувався колега по партії Володимир Крейденко. Із чим пов’язана поява "варяга" у регіоні, читайте в сьогоднішньому матеріалі

Насамперед зазначимо, що обрання Горобця депутатом – це данина високому рейтингу політсили, від якої він балотувався, та банальне небажання значної кількості мешканців округу обирати між старими політиками-"зашкварами".

Що відомо про Горобця?

До потрапляння в Раду займав посаду директора будівельної компанії ТОВ "Сфера житлобуд" – генпідрядника ЖК "Софіївська сфера". Свого часу був заступником керівника ДП "Укрспирт", а також чотири роки працював начальником управління містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури Київської ОДА.

Горобець – близький приятель колишнього регіонала, ексголови Київоблради – Олександра Качного, який у нинішньому скликанні парламенту представляє "Опозиційну платформу – За життя". Пов'язаний нардеп і зі скандальними забудовниками Приірпіння Олексієм Зіневичем та Віктором Крупієм (до слова, давні соратники "вічного" мера Бучі – Анатолія Федорука). Зіневич є фігурантом кримінальних проваджень щодо розкрадання земель Бучанської громади. Крупій відомий тим, що працював довіреною особою в Ігоря Вишнякова – забудовника з компанії "BGM", що кинула людей-інвесторів житлового комплексу "Благодатний". Варто згадати й такий цікавий зв'язок: після невдачі на виборах опонент Горобця Карплюк утік в Іспанію саме до Вишнякова. Щоправда, ненадовго...

Депутатська діяльність

Дебютант у парламенті Горобець за весь час після отримання мандата мовчав мов риба. Хронологія виступів народного депутата – це всього лише порожній листочок.

Імовірно, це повꞌязано з тим, що він вирішив працювати за принципом «не словами, а діями». Так, подав 6 депутатських запитів: по три керівникам Міністерств і відомств України та Генеральному прокурору України відповідно. Цікаво, що серед них є звернення щодо здійснення перевірки фактів грубого порушення в оновленні генплану Ірпеня, зокрема, в контексті його прийняття в інтересах забудовників, що входять до оточення Карплюка. Також Горобця цікавила наявність корупційних складових у діях керівників ДП "Укрспирт" - так що інтереси в цій структурі у нього теж нікуди не поділися.

До слова, у парламенті Горобець є головою підкомітету з питань сталого розвитку, стратегії та інвестицій Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.

Щодо законотворення, що, власне, є основою діяльності народних обранців, то за час каденції Горобець став автором і співавтором 141 законопроєкту (27 прийняті Верховною Радою).

Примітно, що представники монобільшості в парламенті Володимир Крейденко та Олександр Горобець – рекордсмени вересня за кількістю поданих законодавчих ініціатив: 20 та 18 відповідно.

Хто ж такий Володимир Крейденко?

Крейденко народився в місті Мелітополь (Запорізька область). Освіту здобув у Київському міжнародному університеті, а також у Національній академії державного управління при Президентові України. Кандидат наук із державного управління. Із 2009 року – викладач кафедри політології Інституту психології та соціально-політичних наук Київського міжнародного університету.

Продовжує займатися активною громадською діяльністю, зокрема є чинним головою МГО "Краще без..." (із 2004 року),  ВМГО "Совість і Надія України" (із 2006 року), був виконавчим директором ГО "Антикорупційний штаб" (2016-2018 рр.) та членом Правління Європейської молодіжної ГО "Active-Sobriety, Friendship and Peace" (2010-2012рр.). Також є засновником та головою партії "Республіканців" (2011-2018 рр.).

Із 2013 року по 2015 рік Крейденко займав посаду головного спеціаліста Управління експертних досліджень та аналізу в Національній комісії з питань захисту суспільної моралі, а впродовж 2015-2016 рр. – начальника відділу ситуативного аналізу та прогнозування в Міністерстві інформаційної політики України.

Варто зазначити, що Крейденко знайомий із роботою у ВР та механізмами функціонування законодавчої влади, адже на громадських засадах працював у Верховній Раді помічником народних депутатів VI (Володимир В'язівський – "Наша Україна – Народна самооборона") та VIII скликань (Валерій Карпунцов – БПП "Солідарність").

У 2019 році потрапив у парламент під 123 номером у списку провладної партії. У Раді був обраний заступником голови Комітету ВРУ з питань транспорту та інфраструктури. У політсилі, яку представляє Крейденко, із 2021 року він є заступником керівника молодіжного відділу "Слуги народу" із роботи зі студентами.

Крейденко балотувався до Мелітопольської міської ради від партії ВО "Батьківщина" по 21 округу як безпартійний у 2015 році, але не пройшов. Невдалою виявилася й спроба стати міським головою Мелітополя від партії "Слуга народу" у жовтні 2020 року.

Непояснені доходи

Національне агентство із питань запобігання корупції виявило недостовірні відомості на суму 946 тис грн, а також непідтверджені доходи, що становлять понад 5 млн грн, у декларації депутата 9 скликання Крейденка за 2020 рік.

Згідно з результатами перевірки НАЗК, народний обранець пояснив те, що не зазначив вартість будинку в селі Нове у Київській області площею 113 кв. м, який є його власністю з 2017 року, так:

Вказаний об'єкт нерухомості будувався власними силами і суб'єкт декларування не володіє жодними документами щодо його вартості.

Щоправда, у техпаспорті житлового будинку вказана ціна 889 тис грн. Крім цього, Крейденко не надав інформації про вартість земельної ділянки площею 385 кв. м. За даними Державного земельного кадастру, ця земельна ділянка коштувала 41 тис грн на момент набуття у власність декларантом.

Також депутат не зазначив у декларації рахунки у банках ПриватБанк, ПУМБ та А-банк та участь у громадській спілці "Центр Національно-патріотичного виховання".

Висновок розслідування НАЗК такий:

У діях суб'єкта декларування встановлено ознаки правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 172-6 КУпАП.

Ця стаття адмінкодексу передбачає покарання у вигляді штрафу 1000-2500 неоподатковуваних мінімумів (від 17 тис до 42,5 тис грн).

Зауважимо, що НАЗК порахувало прибутки та витрати депутата за 2013-2020 роки та не отримало від декларанта документальних доказів джерела отримання законних доходів на суму 5 млн 834 тис грн. За словами Крейденка, зазначені грошові активи – це його власні заощадження, допомога батьків, родичів тощо. Але таке пояснення наразі, дійсно, лише на словах…

Медійність політика

Крейденко – надзвичайно медійний народний обранець: постійно бере участь у публічних обговорення, брифінгах, є гостем різних програм на телеканалах "Рада", "Live", "5 канал", "1+1", "24 канал", "Прямий", "Еспресо ТВ" тощо. Висловлює свою думку здебільшого щодо профільних питань депутатської діяльності, зокрема запровадження платних доріг, реалізацію програми розвитку авіапромисловості тощо. Щоправда, не оминає увагою Крейденко й такі загальнонаціональні питання, як-от: інфляція, деолігархізація, розгляд державного бюджету, обговорення підсумків зустрічі президентів України та США тощо.

Але у Верховній раді за час своєї каденції Крейденко виступав лише один раз: під час години запитань до Уряду щодо діяльності Міністерства внутрішніх справ України у сфері боротьби із організованою злочинністю, охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки.

Діяльність Крейденка як нардепа

У цілому Крейденко подав 8 депутатських запитів (2 на Кабінет Міністрів України, 2 на ДБР, 3 на Офіс Генерального прокурора та 1 на Національну поліцію України). Серед них:

  • Про підстави перебування громадянина Російської Федерації на території України та отримання ним громадянства України;
  • Про можливе вчинення народним депутатом України Міньком Сергієм Анатолійовичем (ексмер Мелітополя, звідки родом Крейденко) та його найближчим оточенням низки кримінальних правопорушень;
  • Про можливе вчинення кримінальних правопорушень прокурорами прокуратури Харківської і Запорізької області, слідчими національної поліції ГУ НП в Харківській області, депутатом Запорізької обласної ради, першим заступником голови Запорізької обласної державної адміністрації (колишнім заступником міського голови міста Мелітополя) Федоровим Іваном Сергійовичем.   
Активізація на 95 виборчому округу

Ні для кого не секрет, що поява "варяга" на округу завжди політично заангажована. Цілком імовірно, що часті візити до Боярки та "братерство" із його керівництвом є демонстрацією амбіцій Крейденка в наступному політичному сезоні потрапити до парламенту як мажоритарник. До того ж із мерством у рідному Мелітополі не склалося. Утім, у кожному з цих варіантів є свої нюанси. 

На зображенні може бути: 2 людини, люди сидять та текст «3 днем народження, боярко! 65 POKIB володимир крейденко народний депутат украϊни олексий перфлов секретар боярсько

По-перше, якщо говорити про депутатські амбіції Крейденка, то з урахуванням зміни виборчого законодавства до Верховної Ради робота по округах видається не надто перспективною. Для того, щоб потрапити в наступний парламент доведеться окучувати значно більші території. Додамо до цього й можливу конкуренцію з Горобцем та отримаємо досить гаряче протистояння

По-друге, якщо у Крейденка є амбіції стати мером Боярки (а саме там він активно з'являється), то навіть із таким союзником як секретар Боярської міськради Олексій Перфілов "посунути" чинного мера Боярки Олександра Зарубіна буде вкрай непросто. Хіба примушувати того самого відмовлятися від мерства та продовджувати "засівати". Але виглядає не дуже логічно - міняти посаду нардепа та заступника голови одного з ключових комітетів ВР на мерське крісло...

На зображенні може бути: 4 людини, люди стоять та на відкритому повітрі

На зображенні може бути: 7 людей, люди стоять, повітряна кулька та на відкритому повітрі

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст
Теги: