#

Неприродній союз: чи варто чекати на дружбу Зеленського з Порошенком на Київщині

09.04.2021 08:00
Неприродній союз: чи варто чекати на дружбу Зеленського з Порошенком на Київщині
Петро Порошенко і Володимир Зеленський

Позачергова сесія Київоблради, анонсована за день до її проведення, так і не відбулася. Проте вона багато чого показала. "Моя Київщина" підводить підсумки невдалого сесійного дня, який продемонстрував, що в деяких депутатів здають нерви, а поспішні політичні маневри часто завершуються фіаско.

Напередодні проведення засідання облради портал "Моя Київщина" прогнозував, що воно може виявитися фальстартом - більшості може не виявитися. Так і сталося. Натомість з’явилося чимало фактів, що свідчать про повну дефрагментацію коаліції. Мабуть, найбільш яскравий приклад – це істерика від голови Київського обласного осередку партії "Батьківщина", нардепа Костянтина Бондарєва.

У сесійній залі він почубився із депутатом облради від "Євросолідарності" Романом Титикалом. Предмет суперечки – крадіжка майже 15 млн грн при закупівлі "швидких" для Київської області. Цікаво, що подія не нова. Бажання її "підсвітити" з боку Бондарєва в інформаційному просторі не може бути випадковим.

Взагалі-то у позицію Бондарєва-правдоруба повірити важко. А тому є підозра, що виник інший мотив. Скоріше за все, експресивний нардеп відчуває, що з більшості "Батьківщину" можуть скоро "попросити", тому потрібно всіма можливими способами чинити опір… В результаті, вийшло шоу. До цього всього додалася атака Бондарєва на депутата з "За майбутнє" Володимира Сабадаша, а також штовханина з екснардепом Ярославом Москаленком, який намагався заспокоїти свого колишнього колегу по Верховній Раді.

І хоча пізніше Бондарєв помирився з Сабадашем, стало зрозуміло, що в облраді щось явно посипалося. Додав драйву нардеп Олександр Дубінський, який донедавна очолював Київський обласний осередок "Слуги народу". Він повідомив, що нинішній голова Київського обласного осередку "Слуги народу" Андрій Мотовиловець був у облраді перед сесією та вимагав від своїх депутатів ввійти в коаліцію з "Європейською Солідарністю". Напевно, вже сам факт переговорів із порошенківцями вивів Бондарєва, якому потрібно будь-якою ціною залишатися в більшості, з рівноваги.

І якщо справді так відбудеться, як говорить Дубінський, то об’єднання Зеленського і Порошенка на рівні області стане безпрецедентним кроком, адже на всеукраїнському рівні між цими фракціями відбуваються майже бойові дії. Порошенко перебуває в глухій опозиції і не втрачає можливості зіграти на невдачах чинного президента. Проте часта медіа-активність "колишнього" в Київській області говорить, що для нього це стратегічно важливий регіон, де потрібно закріплюватися. Не даремно обласні депутати від "ЄС" розвозять медичне обладнання та різноманітну допомогу для медиків, не забуваючи піарити Фонд Порошенка.

Математично об’єднання "Слуги народу" і "Солідарності" працює: 25 депутатів від Порошенка і 22 від Зеленського є більшістю, якій більше ніхто не потрібен для легітимного прийняття рішень. Але тут є величезна кількість підводних каменів. Хоча б у тому, що провладна фракція, схоже, фактично "посипалася", а через появу нових кураторів цей процес тільки загострився. Відомо, що частина депутатів входить у групу Дубінського і йому підпорядковуються. Інші поки не готові йти на контакт із Мотовиловцем, а тим більше із одіозним нардепом Анатолієм Гуньком. Детальніше про останнього читайте за покликанням:

Актуально: Позачергова сесія Київоблради: фальстарт чи необхідність?

Утім, математика - одна справа. Потрібно також оцінювати стратегічні ризики такого союзу. До того ж наразі достоменно невідомо, чи узгоджені такі дії безпосередньо з Порошенком. Якщо лідер опозиції дав добро на створення нової більшості з "зеленими", значить уже є певна стратегія, як отримати від цього зиск. А який може бути зиск для "політичної тварини" Порошенка? Насамперед, в тому, щоб потопити своїх антагоністів-"слуг" на Київщині. До речі, досвід руйнування успішних союзних проєктів у Порошенка не менший, аніж у лідерки "Батьківщини" Юлії Тимошенко, яка зараз марить (схоже, разом з Бондарєвим) кріслом прем’єр-міністра...

Чи "вигорить" екстравагантний план "слуг" на коаліцію з ЄС та ОПЗЖ без "Батьківщини"? Чи все ж таки "слугам" вдасться домовитися з "За майбутнє", які б долучилися до чинної коаліції і стати четвертими? Це ми побачимо - або ж не побачимо - 12 квітня під час чергової сесії. Вочевидь, представники фракції в облраді використають найближчі два дні для кулуарних перемовин, пошуку "робочої" моделі  нової більшості і консолідування "слуг", частина з яких (за підрахунками - 5 депутатів) буде орієнтуватися під час голосувань на Дубінського. Є, авжеж, і оригінальний сценарій, за якого "слуги" опиняться в опозиції. Тоді Зе-команда ризикує втратити не просто Київську облраду, а й обличчя партії на всеукраїнському рівні. Хоча більшість з ЄС і ОПЗЖ навряд чи додасть Зе-команді електоральної підтримки і реноме послідовної політичної сили...

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст