#

Так минає мирська слава або за що "тягають" Шмаюна

30.06.2023 08:45
Так минає мирська слава або за що "тягають" Шмаюна
Фото "Моєї Київщини"

Микола Шмаюн – колишній голова Щасливської сільської ради, що на Бориспільщині. Нині вона входить до складу Пристоличної територіальної громади. За даними ЗМІ, за понад 10 років на посаді Шмаюн відзначився фантастичним земельним дерибаном та багатомільйонними розкраданнями. Крапка у судовому розслідуванні порушених проти нього кримінальних проваджень не поставлена й досі, але певні зрушення таки є. Детальнішу інформацію підготували журналісти "Моєї Київщини"

 

Уперше Микола Шмаюн очолив раду села Щасливе (Київська область) 2008 року. Хоч і фігурував у величезній кількості скандалів (двічі навіть йому висловлювали недовіру), на посаді пробув аж до 2020 року. Ба більше, навіть хотів керувати новоствореною Пристоличною ОТГ, але його кандидатуру не допустили до виборів. Нижче ми розповімо чому так сталося, але зауважимо, що "тепле" місце у складі депутатського корпусу громади Шмаюн таки отримав (як представник партії "Слуга Народу"). На офіційній сторінці ОТГ розділ "депутати" порожній, натомість із-поміж останніх опублікованих документів видно, що участь у пленарних засіданнях Микола Шмаюн бере, а отже, справді є депутатом Пристоличної громади. Як і його рідний брат Григорій.




 Як там із криміналом?
 

У Миколи Шмаюна солідний шлейф кримінальних справ, а саме: зловживання владою та службовим становищем, підробка документів, незаконна забудова, дерибан землі тощо.


Актуально: Пристолична громада: заява про злочин

 

Найгучніша – купівля в 2019 році занедбаної будівлі для облаштування нової школи. Окрім самого приміщення, було придбано три земельні ділянки загальною площею 0,81 га. Вартувало все це понад 15,8 млн гривень. Як бонус – відсутність навчального закладу, адже придбана будівля так і залишилася занедбаною.

 



Детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) підрахували, що завдані державі збитки становлять більше 7,8 млн гривень. Відтак 2 травня 2023 року повідомили про підозру 4 особам, серед яких: колишній голова сільради, власниця нерухомості, оцінщик та посередник.

 

13 червня 2023 року Вищий антикорупційний суд обрав Миколі Шмаюну запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із альтернативою внесення застави у сумі 4 562 800 грн. Діятиме він до 11 серпня 2023 року включно.

 

Зауважимо, що Шмаюна підозрюють у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України ("Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем"). Санкція статті про дії, вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою, передбачає позбавлення волі на термін від 7 до 12 років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на термін до трьох років та з конфіскацією майна.

 

Нагадаємо, де ще відзначився Шмаюн як очільник громади.

 

Там де мала бути лікарня

 

Сільська рада на чолі з Миколою Шмаюном передала земельну ділянку розміром понад 2 га на вул. Фестивальна у довгострокову оренду донецькому ТОВ "Київська Русь ХХІ століття" за справді смішні гроші – 325 грн.

 

На цій ділянці раніше розташовувалися три багатоповерхові корпуси майбутньої лікарні разом із шістьма допоміжними приміщеннями та відповідною інфраструктурою. Вони були недобудовані, а згодом і розібрані та частково розпродані. Розслідування не завершене досі.

 

Землі для АТОвців

 

У вересні 2015 року учасникам антитерористичної операції на Сході України передали 3 га землі у селі Щасливе на вул. Лесі Українки, 2а. Ініціатором цього був сільський голова Шмаюн, який, за свідченнями ексдепутата сільради Леоніда Чугайнова, запевняв, що земля бійцям АТО виділяється під індивідуальну забудову.

 

Як виявилося згодом, бійці не могли будуватися на виділених для них ділянках. Усе тому, що для цього потрібно змінювати генеральний план села та цільове призначення землі. Відтак їм запропонували об’єднуватися з інвестором, який буде зводити житло. Фактично отримати квартири замість землі. Свого часу цю ситуацію коментував голова громадського союзу "Громада Щасливого" Ігор Левін:

 

Громада Щасливого могла би отримати 23-25 квартир, якби чесний голова сільради безплатно виділив лише 30-40 соток землі будь-якій будівельній компанії (забудовник має за законом передати 10% житлового фонду сільраді). А якби цей наділ на 3 га, як зараз, віддати під забудову, то це би принесло громаді більше 100 квартир. Тому тут ми і впевнені, що Микола Шмаюн, користуючись своїм особистим інтересом і зловживаючи владою і службовим становищем, незаконно і безплатно вивів цю землю у громади під свій бізнес-проєкт.

 

Торгівля землею в обмін на майно переселенців

 

У 2015 році, за даними держрестру, родичі сільського голови Миколи Шмаюна стали власниками низки земельних ділянок та нерухомості в Донецькій та Луганських областях. Отримали їх в обмін на земельні ділянки на Бориспільщині, запевняли журналістів мешканці громади Щасливого. 

 

Того ж року громада висловлювала Шмаюну недовіру та домоглася скасування рішення Щасливської сільради щодо незаконної забудови лісфонду та вирубки лісу. Згідно з рішенням суду сільська рада Щасливого заплатила штраф у розмірі 969 595 грн.

 

Рейдерське захоплення майна

 

2020 року Шмаюна звинувачували у рейдерському захопленні декількох земельних ділянок у селі Щасливе. Група депутатів Верховної Ради навіть підготувала декілька звернень із вимогою взяти до уваги, перевірити інформацію, та за умови її підтвердження притягнути голову до відповідальності. Відповіді від Офісу Генпрокурора були, але радше схожі на формальні відписки.

 

Нагадаємо, що в першому зверненні йшлося про передачу 2002 року в оренду двом ТОВкам сміттєзвалища в селі Проліски під розміщення комплексу утилізації побутових відходів. 2012 року там почали будувати сміттєсортувальний завод, що зайняло близько 2 років. Потім – роки судових тяганин. Усе тому, ця земельна ділянка спірна. А отже, і збудований на ній сортувальний комлекс. На нього ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 10 вересня 2018 року наклали арешт. Нині ж справа добряче припала пилом. 


Друге звернення стосувалося купівлі в 2019 році напівзруйнованої будівлі без вікон та даху – Інформаційно-обчислювального центру "А-ІІ" (площею 857,7 кв.м) за понад 13 млн грн. Вартість придбаного майна була завищена, як мінімум, у 5 разів. Ба більше, кошти перераховувалися приватній фізичній особі.

 

Зважаючи на такий шлейф скандалів за участю Миколи Шмаюна, ухвала суду про обрання його запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою схожа на логічний підсумок його діяльності на посаді. Спостерігаємо за ситуацією надалі, адже вироку немає й досі. 


Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст