#

Податкова з головою: чому очільника Київщини відправили на підвищення

07.01.2025 15:10
Податкова з головою: чому очільника Київщини відправили на підвищення
Руслан Кравченко

Призначення Руслана Кравченка керівником податкової стало найбільш обговорюваним кадровим рішенням уряду. Це рішення вплине і на Київщину, де він очолював облдержадміністрацію протягом півтора роки

Руслана Кравченка звільнили і призначили «під ялинку». Між двома рішеннями минуло три доби – 28 грудня уряд погодив відставки голів Київської і Полтавської ОВА Кравченка і Проніна. Обидва відразу отримали нові посади: Проніна призначили керувати Державною службою фінансового моніторингу, де він раніше вже працював і має досвід у цій сфері, а от ексочільника Київщини відправили кермувати Державною податковою службою. Раніше з цією сферою Руслан Андрійович стикався хіба як платник податків. Тобто, з одного боку нове крісло стало підвищенням у статусі, з іншого – відсутність фахової практики може стати на заваді ефективній роботі. Про що «Моя Київщина» вже писала, коли аналізувала, хто може стати наступником відставленого голови.

Почав Кравченко в новій іпостасі гучно, - посприяв СБУ затримати податківця-корупціонера. Зачастили у ЗМІ й новини про нового головного збирача податків. Не менш гучно Кравченко заявив про свою незалежність: «Ніхто сторонній не впливатиме ні на мене, ні на Державну податкову службу». Заява звучна, та поки це лише слова.

Постійного керівника податкова не мала з 2021 року, коли Олексій Любченко став першим віце-прем’єром – міністром економіки. Посидів він в урядовому кріслі менш ніж півроку і написав заяву. Цьому посприяло розслідування антикорупціонерів про діяльність податкової. А з початком повномасштабного вторгнення увага суспільства переключилася з роботи податківців на зовсім інші проблеми. ДПС керували т. в. о. і нікому особливо не було діла до відсутності повноцінного голови. За 3,5 років не могли знайти людини, вартої цієї посади? З огляду на коротку кадрову лавку влади та постійні скандали зі «слугами» обрати гідну людину дійсно непросто.

Як повідомляли ЗМІ, за цей час фіскальний напрямок фактично потрапив під кураторство голови профільного комітету Верховної Ради, «слуги» Данила Гетманцева. Цей любитель підвищувати акцизи і податки, колишній помічник втеклого нардепа-колаборанта з Київщини Володимира Сівковича, м’яко кажучи, не користується високим авторитетом ні серед бізнесу, ні серед пересічних українців. Проте раз вибудувану ним вертикаль не чіпали, значить до пори до часу вона влаштовувала Офіс Президента. Що ж змінилося, просто знайшли ефективну фігуру на посаду голови податкової?

Руслан Кравченко, який очолив минулорічний рейтинг ТОП-100 найвпливовіших людей Київщини, показав себе вмілим управлінцем. Зокрема, столична область – у пʼятірці лідерів серед привабливих регіонів для бізнесу. За обсягом прямих та капітальних інвестицій він увійшов у трійку найкращих. В області – 13 індустріальних парків, три з яких відкрили впродовж 2024 року. Тобто, у бізнесу склалися робочі стосунки з ОВА, звідси й інвестиційна привабливість Київщини. Отже, досвід ефективної співпраці з бізнесом у Кравченка все ж є. Втім, не применшуючи його заслуг, зауважимо: одна справа – область, зовсім інша – ціла держава. Та ще й під час війни, коли багато бізнесів ледь виживають, українцям підвищили податкове навантаження і коли за тобою, як головним податківцем, дуже уважно стежитимуть і наші громадяни, і наші закордонні партнери.

От останні і можуть бути однією з ключових причин призначення саме Кравченка. За кілька місяців до його відставки та набуття нової посади точилися розмови про перехід Руслана Андрійовича на роботу генеральним прокурором. Подейкували, що він сподобався на Заході. Та й сам буцімто був не проти. Але військовий прокурор неочікувано отримав зовсім іншу посаду. Тут варіантів три: або партнери попередньо освятили призначення, вбачаючи у Кравченку потенційного реформатора, або це була ініціатива Банкової показати партнерам, як вона призначає кадри з гарною репутацією. Ну або ж, як підозрюють джерела, призначенець орієнтуватиметься на найголовніший у державі Офіс і зрештою може стати ширмою для Заходу. За якою далі працюватимуть схеми. Але час від часу когось із занадто нахабних податківців хапатимуть за липкі до грошей кінцівки, а голова ДПС виглядатиме борцем із корупцією.

Податкову носила різні назви – від Державної податкової адміністрації, яку фактично створив проросійський колаборант Микола Азаров, до сучасної Державної податкової служби. Але повсякчас цей важливий для держави орган продукував корупційні скандали, прославився схемами при адмініструванні ПДВ, відкатами, скрутками та іншими ганебними явищами. Жоден керівник не лишився в народній пам’яті зі знаком плюс. Та, що там приховувати – переважно люди на чолі податкової топили свою репутацію.

Був в історії цього органу і керманич Кравченко. Юрій Федорович. Із грудня 2002-го по червень 2004-го керував Державною податковою адміністрацією. Той Кравченко злетів до висот, коли майже 6 років очолював МВС, був фаворитом експрезидента Леоніда Кучми, а з приходом до влади «помаранчевих» у 2005 році завершив життя трагічно. Не через роботу в податковій: він був фігурантом «справи Гонгадзе».

Кравченків в Україні багато, он Верховний Суд теж очолює Кравченко, тільки Станіслав. Всі троє, до слова, ще й народжені у березні. Ці згадки не про містичні збіги чи гороскопи. Руслан Кравченко на посаді в податковій може як злетіти до владних висот, так і боляче піти донизу. І не тому, що не справиться. Бізнес хоч і зі скепсисом сприйняв призначенця, проте зароблене Русланом Андрійовичем гарне реноме, вселяє надії. А от армія його ворогів відтепер зростає в рази. Якщо за певний час керівника ДПС «мочитимуть» – це перша ознака, що він взявся реформувати десятиліттями не підйомну структуру. Або ж просто чорний піар замовлятимуть групи впливу, яким він наступить на мозоль.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Макар Калюжний
журналіст