#

Поліцейське сафарі в Білій Церкві: 90-ті повернулися. Продовження

12.12.2023 20:16
Поліцейське сафарі в Білій Церкві: 90-ті повернулися. Продовження
Патрульна поліція перетворилася на структуру, яка "кошмарить" звичайних людей

Патрульне свавілля у білоцерківському поліцейському гетто триває. Журналіст «Моєї Київщини» був присутній на судовому засіданні, де патрульні впевнено «шили» громадянину третю 130-ту статтю за місяць. Перелякана суддя в кулуарах сварила громадянина та його адвоката за залучення преси. «Патрульна поліція тоді вам точно оголосить війну за публічний скандал!». А новий голова суду, побачивши на вході до суду журналістів з відеокамерою, взагалі буркнув щось по типу «задовбали тут шлятись, тільки працювати заважають». Про те, як патрульні виконують «план» і позбавляють прав невинних людей, читайте в нашому матеріалі

Патрульна поліція Білої Церкви, у притаманному їй стилі, та вже за відомою багатьом білоцерківцям схемою, продовжує віджимати авто та переслідувати водіїв транспортних засобів, добряче псуючи їм нерви та спустошуючи гаманці. Є два сценарії – або фінансово допомагаєш патрульній поліції, або лишаєшся водійського посвідчення.

Читайте також: Поліцейське сафарі в Білій Церкві: 90-ті повернулися

Про це показово свідчить справа, яка 23 листопада розглядалась у Білоцерківському міськрайонному суді, і де доведений до відчаю житель Білоцерківщини намагався спростувати нічим необґрунтовані підозри у скоєнні адміністративного правопорушення, яке в соціумі по праву вважається аморальним та ганебним.

Справа в тому, що звичайний сільський житель с. Матюші на ім’я Вартан з місяць тому став безпосереднім учасником іншого судового процесу як відповідач у адміністративній справі за ст.130 КУпАП (керування авто в алко/нарко-стані), але був виправданий Білоцерківським міськрайонним судом, який взяв до уваги доводи захисту про недотримання медзакладом процедури при взятті відповідних аналізів (сечі).

Простою мовою – процедура мала явні ознаки умисної фальсифікації.  Та як кажуть – «біда одна не ходить». Після невдалої спроби «обілетити» та вилучити авто у чергового автовласника, білоцерківські патрульні твердо націлились на реванш. Мститися вирішили у традиційний спосіб, послідовність якого наступна: стеження за авто, абсурдна причина зупинки, повідомлення про підозру керування авто у стані алкогольного/наркотичного сп’яніння, складання відповідного протоколу, примусова евакуація транспортного засобу. До речі, умисне переслідування «норовливих» водіїв стало своєрідною «фішкою» патрульної поліції Білої Церкви, - не так давно «Моя Київщина» писала про стеження за журналістами нашого видання. 

Читайте також: Щось новеньке: керівник патрульної поліції Білої Церкви організував незаконне стеження за журналістами?

Як і слід було очікувати, у випадку з Вартаном, якого патрульні «взяли на приціл», спрацювала вищезгадана схема: буквально за декілька тижнів після виправдувального вироку чоловіка вкотре зупинили працівники патрульної поліції за надумані порушення.

«Того дня я з дружиною їхав з роботи. Мене наздогнали працівники патрульної поліції в полі між с. Трушки і с. Матюші Білоцерківського району за те, що на зовнішньому боці мого автомобілі були відсутні ручки для відкриття дверей. Потім мені запропонували пройти огляд на стан наркотичного сп’яніння у Сквирі. При цьому моя дружина залишалася на автодорозі. У підсумку, працівники патрульної поліції на власний розсуд викликали евакуатор, забрали авто на штрафмайданчик, а цей факт навіть не було занесено до протоколу. Зрозумівши, що при вилученні авто були порушені всі вимоги законодавства і що машину по суті викрадають, я почав телефонувати на службу 102 і викликати слідчо-оперативну групу. Натомість замість поліції прибув евакуатор, який погрузив авто на платформу, а нас з дружною залишив на трасі. До слова слідчо-оперативна група, яку я намагався викликати зранку одразу після інциденту, прибула лише увечері, хоча телефонував я на 102 щогодини. Зрештою вони таки зафіксували мою заяву про незаконне вилучення авто» - розповів Вартан.

Оцінюючи історію усіх «епізодів» стає зрозуміло, що патрульні змушені були дещо змінити тактику: замість підозри у вживанні алкоголю вони висунули підозру у керуванні авто у стані наркотичного сп’яніння, а оскільки після виправдувального рішення суду Ставищенська лікарня чомусь відмовилась від освідчення водіїв на стан «під мухою», патрульні почали возити «130-х» підозрюваних до Сквирської медустанови, але вже щодо підозри на вживання наркотиків. Таким чином чоловік за доволі короткий термін отримав цілих 3 протоколи про адмінправопорушення за ст.130 КУпАП.

Постає логічне питання: як це могло тричі статися із тверезим водієм? Справа в тому, що спрацювала ця схема завдяки, з одного боку недолугості законодавства, а з іншого боку хитрості органів правоохоронної влади та неабиякі прогалини в роботі закладів охорони здоров’я.

Вартан, беручи до уваги свіжий попередній досвід із фальсифікуванням результатів його аналізів (сечі) у Ставищенській лікарні, куди патрульні регулярно привозять водіїв на огляд за попереднім дзвінком лаборанту (схоже, робота налагоджена до автоматизму), у всіх трьох епізодах не тільки погоджувався, а й наполягав на проходженні медперевірки на вміст алкоголю, але виключно методом забору та дослідження саме крові, а не сечі. Втім, як виявилось, в даному медзакладі це зробити технічно неможливо через відсутність відповідних реактивів, низки інших причин, в тому числі відсутності відповідного Державного сертифікату на подібні дослідження. Тобто, водію практично дають вибір без вибору – здавати виключно аналіз сечі, який за бажанням патрульного покаже «градус», або ж підписувати відмову, що автоматично тягне за собою складання протоколу про адмінправопорушення за ст.130 КУпАП.

У випадку з Вартаном, наполягання на аналізі крові у трьох епізодах поспіль було прийнято патрульними за відмову, що й зафіксовано в протоколах.

Але найголовніше в цій, та багатьох подібних історіях те, що  батальйон патрульної поліції, складаючи постанови за ст. 130 КуПаП та вилучаючи авто на штраф майданчик, попросту рейдерить авто, адже за діючим законодавством патрульна поліція не має повноважень на вилучення власності, якою є автомобіль. Натомість вони керуються виключно рішенням виконавчого комітету БМР за підписом міського голови Геннадія Дикого, про конфіскацію транспортних засобів у водіїв, що керують ними у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння (за результатами лабораторного дослідження). Але це прямо суперечить чинному законодавству.

Перевищення повноважень та порушення прямих норм закону, схоже, нікого не бентежить, адже намагання Вартана отримати дозвіл в управлінні патрульної поліції на повернення авто із штраф майданчика й донині є марними. Поки штрафмайданчик щоденно нараховує бідолазі тисячі гривень за зберігання авто, патрульні відверто ігнорують закон, мовляв «нехай за транспортним засобом приїздить власниця», на яку зареєстровано автомобіль. Це при тому, що згідно з законом, транспортний засіб по так званій «адміністративці» може бути затриманий на строк не більше трьох днів, а його повернення відбувається невідкладно за зверненням водія або відповідальної особи.

Повертаючись до судового засідання, яке відбулось 23 листопада, варто відзначити, що Вартан, розуміючи всю серйозність ситуації та її наслідки, клопотав про взяття в нього біологічних зразків для проведення дослідження на вміст наркотичних речовин і направлення їх в одну з німецьких лабораторій, так як в Україні відповідні аналізи не робляться. Суддя, в свою чергу, задовольнила це клопотання і призначила наступне судове засідання на 17 січня 2024 року.

«Суддя об’єктивно поставилась до цього питання, бо є явні порушення з боку патрульної поліції Білої Церкви. Лікар або фельдшер навіть не оглядали підозрюваного, тобто не навіть оформлювали Акт огляду. Що дивно в таких ситуаціях - патрульні за власний кошт купляють тести у найближчій аптеці та вносять добровільний внесок за експертизу мед-закладу іншої територіальної громади. Тобто вони самостійно обмежили права громадянина, і ми це побачили в ході судового засідання. Все це взято до уваги , тому була оголошена перерва у судовому засіданні до 17 січня 24 року. Впродовж цього терміну обвинувачуваний має самостійно (тобто власним коштом) здати біологічний матеріал для розширеного лабораторного обстеження. Зазначу, що волосся та нігті  до 3-х місяців зберігають ознаки вживання наркотичних речовин. Відповідно у нього є шанс довести, що він не вживав наркотики» - Максим Запаскін, адвокат

Як бачимо, чоловік, який вперше зіштовхнувся із схематозами патрульної поліції Білої Церкви, яку до речі, «кришує» місцева влада, рішуче налаштований йти до переможного фіналу.

Справедливо буде зауважити, що Вартан є лише одним із багатьох потерпілих від діяльності патрульної поліції Білої Церкви. Утім, він вирішив поборотися зі свавіллям та корупцією, які давно перетворились на системну роботу вищевказаного правоохоронного органу. Чоловік за останні півтора року робить чималий внесок на підтримку ЗСУ та обороноздатності держави, - 5 років разом з дружиною працює програмістом на станках ЧПУ на підприємстві, що виконує замовлення бронетанкового заводу. В боротьбі із знаними у народі як «пластмасовими» патрульними Вартана підтримав весь трудовий колектив, зокрема керівництво підприємства.

«Це простий, сільський, але талановитий молодий чоловік. Люди з такою фаховістю зустрічаються рідко, тим паче, що дана професія є дефіцитною і користується не аби яким попитом. Я, як директор і начальник виробництва контролюю і не допускаю людей, які помічені в нетверезому або ж неадекватному стані до праці на дуже дороговартісних ЧПУ станках» - директор ПП «Ріта»

Нажаль, система працює так, що законослухняний громадянин і водій наразі залишився не тільки без авто, як засобу для пересування, а й буде змушений сплатити непомірно великі кошти за послуги штраф майданчика – конторі, з якої щодня годуються люди недотичні ані до захисту держави, ані до війни, ані до людяності.

Замість висновків

  • Молодчики з патрульної поліції Білоцерківщини під керівництвом Коряка та Світового, після трьохмісячних курсів катаються на новеньких поліцейських іномарках. Та особливо полюбляють кошмарити беззахисних пенсіонерів на стареньких Жигулях і Тавріях, інвалідів-калясочників, які і так живуть переважно за межею бідності, штрафують за все підряд. Ну і хіти сезону - штрафи та переслідування військових та простих роботяг, на яких і так ледве тримається обороноздатність та економіка столичного регіону.
  • Очільник патрульної поліції Коряк, який відомий – через свою дружину та її батьків – зв’язками нафтогазових кабінетах (про це трохи згодом) – взагалі нікому не підпорядковується, дружба та пряма комунікація з директором Департаменту патрульної поліції зробили його недоторканим. Після його виїзду на передову, за останній рік його заступник Світовий взагалі оголосив полювання на журналістів та сафарі за громадянами, які виступають проти свавілля та корупції серед патрульної поліції.
  • По суті, на Київщині чітко видно, що реформа провалилась. Патрульну поліцію в такому вигляді всі ненавидять, їх треба розігнати та на нових умовах прогнати через конкурс, як свого часу під час реформи прокуратури.
  • Патрульну поліцію необхідно пере підпорядкувати начальникам обласних головних управлінь поліції. Щоб не було двовладдя та місцевих «вотчин» для усіляких там коряків-світових. Щоб було як раніше – ДАІ не була окремою фірмою, а підпорядковувалась місцевому керівнику міліції.
  • Якщо керівник поліції України Вигівський та міністр МВС Клименко не усвідомлюють проблему або не здатні на рішучий крок чи їм ця історія вигідна, то керівництво уряду, парламенту та особисто Президент мають взяти на себе відповідальність за приведення діяльності патрульної поліції в рамки закону.
Читати "Моя Київщина" у Facebook
Микола Тицький