#

П’ятдесят відтінків Чорненької: що відбувається в Ржищеві

25.01.2024 11:16
П’ятдесят відтінків Чорненької: що відбувається в Ржищеві
У Ржищеві є значна кількість питань до влади

Про ситуацію в Ржищевській громаді та спробу людей депутата-втікача Руслана Кузьменка втримати владу попри звинувачення в корупції, читайте в матеріалі інформаційно-аналітичного видання «Моя Київщина»

Попри війну та величезні складнощі у Ржищеві спостерігаються проблеми з небажанням керівника громади виконувати покладені на нього функції. Місцеві жителі сподіваються, що попри це чорна  пітьма  з усіма  мерзенними "відтінками", яка огорнула Ржищів і громаду у найближчі часи розсіється. Поки ж жорстка критика звучить на адресу старої команди, яка вже багато років в тому чи іншому вигляді керує містом та громадою. Йдеться про пару цікавих персонажів – уже колишнього депутата Київської облради від «Євросолідарності» Руслана Кузьменка та його протеже, багаторічної голови Ржищевської громади Христини Чорненької.

До пані Чорненької ми ще повернемося. Що ж до Кузьменка, то він, будучи власником заводу «Радіатор», став відомий тим, що банально втік з України перед нападом РФ 24 лютого 2022 року, і навіть тепле місце у облраді не змусив його повернутися. В результаті, було ухвалено рішення про позбавлення Кузьменка мандату.

Що ж до діяльності пані Чорненької, то вона як раз працювала під керівництвом Кузьменка. І всім зобов’язана йому. При цьому, її вже відстороняли з посади, але попри звинувачення у корупційних схемах та суди їй вдалося повернутися в крісло очільниці громади.

Поки ж Чорненька активно блокує будь-які рішення міськради. Зокрема, з виділення  грошей із бюджету громади на потреби земляків, які боронять Незалежність на фронтах. Більш того, як зазначають місцеві жителі, за майже 10 років  керівництва Кузьменка та Чорненької в місті прозоро, без поборів вести власний бізнес у своєму місті стало неможливо, через що багато хто з місцевих підприємців почали шукати заробітку за межами Ржищівської громади.

Дует Кузьменка-Чорненької за роки своєї діяльності в місті став легендарним. Утім, у вкрай негативній конотації.

Тут варто згадати вибори до місцевих рад у 2015 році. Тоді Кузьменко був кандидатом до Київської обласної ради від БПП, «регіонал» Микола Спичак – кандидатом  на посаду  Ржищівського міського голови, Чорненька (на той момент – комірник  заводу «Радіатор», що належав Кузьменку) – кандидатом у депутати  Ржищівської міської ради від БПП з перспективою на секретарство.

На той момент цей «триумвірат» мав під своїм контролем наступні партії: БПП, УКРОП, а також наслідників Партії регіонів – «Наш Край» та Опоблок.  Нібито усі ролі та посади тоді було розподілено. І хоча Микола Спичак був впевнений в своїх силах, маючи впевнену більшість в міськраді, він явно недооцінив  своїх  партнерів, які вже тоді запланували усунути його від  посади.

Чорненька, будучи головою бюджетної комісії «обревізовувала» у виконкомі навіть  гумки та олівці, вдаючи із себе найчеснішу владу, цим самим  поступово налаштовуючи частину депутатів проти мера Спичака. Перший  удар по ньому відбувся у червні 2016 року і завершився відстороненням  Миколи Спичака, яке згодом було визнане  незаконним  судами усіх інстанцій. Але у місті почався розкол, була посіяна ворожнеча між жителями.

І якщо Кузьменко став депутатом облради, то Чорненька, посунувши Спичака, посіла місце виконувачки обов’язків Ржищівського міського голови. І це при тому, що саме йому вона разом зі своїм патроном Кузьменком була зобов’язана політичною кар’єрою.

Далі «зальотна» пара (Чорненька – з Горлівки, а Кузьменко – з Чернігівщини) усвідомили, що без подальшого розколу ржищівського суспільства втілення їхніх задумів буде проходити складно. А тому знищили власних «соратників»  які  «проковтнули» відсторонення  Спичака. Зокрема, Чорненька видала  декілька розпоряджень щодо винесення доган директору КПККП Журилу І.В., який будучи депутатом не підтримав де-факто політику сегрегації   жителів  міста. За це він у незаконний спосіб розпорядженням Чорненької був звільнений з посади. Цікаво, що суди усіх інстанцій  підтвердили незаконність звільнення, а з місцевого бюджету було виплачено близько 130 тисяч  гривень.

Аналогічним чином усунули із посади Карпенко Л.С., якій за рішенням суду потім відшкодували 250 тисяч. Отак за зведення особистих рахунків Чорненької страждав бюджет громади.

Наступні роки відбувалося стрімке «покращення» інфраструктури Ржищева з відмивкою коштів на ямкових ремонтах доріг та «очистці» русла річки Леглич (замість створення рекреаційної зони з лавками, кемпінгом та ліхтарями отримали болото в центрі міста). Усвідомивши, що бюджет Ржищева малуватий для їх забаганок Кузьменко разом з Черненькою розпочали "створювати" ОТГ, яка, в цілому, і без їх втручання  мала бути  створена у 2020 році. Але вже у 2017 році у варварський спосіб частину сіл Кагарлицького  та Миронівського району, які не встояли перед маніпуляціями, було  приєднано  до Ржищева.

Керівництво села Піїв та  частина депутатів   підтримати таке приєднання, за що заплатили зруйновано школою. «Сердобольний»  Кузьменко як депутат  КОР  зробив усе, щоб   Піївська школа  попала у авантюрний проект "велике будівництво" з бюджетом аж у 27 мільйонів  гривень. Ржищів уже на той час знав як будує Кузьменко, бо школа №1 його стараннями зазнала такої руйнації, що і зараз потребує відновлення  та навіть не введена в експлуатацію.

Закономірно, що депутати були проти цього, але спрацював принцип «Розподіляй і володарюй» і уже представники села Пії почали тиснути на депутатів громади, щоб  ті прийняли рішення по  співфінансуванню  ремонту школи. Як те будівництво проходило, усі тепер знають: підрядником була особа з  прізвищем  Кузьменко. Як результат школа зруйнована, гроші вкрадено. Діти навчаються у  бувшому садочку, ходять у туалет «на відро».

На місцевих виборах-2020 «на кон» було поставлено багато, адже відповідно до перспективного плану до Ржищева доєднувалося  декілька  сіл з  непоганою інфраструктурою та розташуванням на берегах Дніпра, є багато земель  сільськогосподарського призначення. Тривав розподіл уже і по селах громади, і багато хто на догоду Кузьменка та Чорненької фактично здав місцевих фермерів, які роками утримували сільську інфраструктуру, будували дороги, церкви, утримували школи і садочки.

У результаті вибори до місцевих рад-2020 стали черговим відтінком чорного для громади. Суспільство виявилося розділеним. Партії   скуплені, частина людей залякана. Як розповідали, було створені полчища ботів, які день і ніч  чорнотою поливали тих, кого треба було збити. У такій тяжкій напруженій   атмосфері проходили місцеві вибори-2020.

Тоді ж заговорили про скупку голосів. Місцеві активісти, з якими говорила «Моя Київщина», зазначають, що гроші на це були взяті на Піївській школі, «почищеній» річці Леглич, ЦНАПі та амбулаторіях. А потрібний результат  на виборчій дільниці з’явився лише через два дні підрахунку.

Результат "намальовано", "освячено", посади розподілено. Кузьменко – вдруге депутат Київської облради, Чорненька – знову мер. Була створена більшість, є кишенькові старости. Але є і 9 депутатів опозиції, яких місцева влада усіляко ігнорувала. Їм відхилити клопотання по входженню у депутатські комісії, принижували і перебивали виступи.

У 2021 році закривається школа у Великих Пріцьках, терапевтичне відділення міської лікарні, Піївська школа не будується. А далі владою було піднято питання землі: дійшла черга пайовиків – Кузьменко "побачив" себе у новій іпостасі – фермера. Як розповідають місцеві активісти, за допомогою кишенькових старост, які мали б займатись своєю роботою, шляхом обману  та підкупу вони змусили людей розривати укладені договори та укладати  їх із фіктивними фірмами Кузьменка, знищуючи бізнес в громаді.

У повітрі уже відчувався смертоносний чорний подих війни і головний поціновувач Ржищівської ОТГ Кузьменко спакував валізи і  покинув Україну, перебуваючи в розшуку за справою НАБУ. А от Чорненька залишається в Україні, виконує завдання по дальшому розвалу та розбрату у громаді. Тисне на депутатський корпус, намагаючись всидіти в своєму кріслі.

Але проблеми у Чорненької ростуть. Їй дуже складно  пояснити громаді чому  десятки гектарів комунальної  землі  обробляються без договорів оренди, хто їх обробляє, хто має прибуток із цього. Підіймається питання і щодо того, чому жодної копійки не було виділено із міського бюджету на нужди наших земляків, які  ведуть бойові дії. Спливла й тема щодо необхідності відшкодування із власної кишені коштів виплачених незаконно звільненим працівникам.

Загалом, позиції Чорненької явно слабшають. Нема патрона, який втік кудись в теплі краї. Втратилася підтримка частини підконтрольних депутатів. В результаті, аби втриматися, Чорненька на нарадах виконкому влаштовує цькування невгодних працівників. Про реальну роботу Чорненька остаточно забула. В результаті Ржищівська ОТГ зайшла у 2024 рік без ухваленого бюджету, а в поданому проекті жодної копійки на  допомогу ЗСУ передбачено не було. Тоді опозиція наполягла на доопрацюванні, але закінчилося все блокуванням дверей зали засідань та спровокованою бійкою звезеними прибічниками Чорненької.

Утім, схоже, що це початок кінця пані Чорненької. Уже в п’ятницю, 26 січня, Обухівський районний суд повинен винести вирок щодо відсторонення Чорненької з її посади. Тож чи вдасться перегорнути ,,чорну” сторінку в історії Ржищева та дати можливість громаді вижити та почати розвиватися стане зрозуміло вже дуже скоро.



Читати "Моя Київщина" у Telegram
Микола Тицький