#

Річковий Чорнобиль: чому екологічне лихо на Росі було неминучим

11.06.2019 05:54
Річковий Чорнобиль: чому екологічне лихо на Росі було неминучим

Про те, хто і як систематично знищує одну з найкрасивіших річок Київщини та чи зможе надзвичайна ситуація з викидом інсектицидів у Рось змусити владу сфокусувати увагу на жахливому екологічному стані водної артерії півдня області, розбиралася «Моя Київщина»

Цю трагедію вже охрестили «річковим Чорнобилем» а новина про неї облетіла всю країну. В річку Рось, що протікає по території трьох областей України, потрапила велика кількість інсектицидів.  Еколихо сталося 9 червня за 80 кілометрів від Білої Церкви, а саме у Вінницькій області, де в протоку впав мікроавтобус Мерседес Спринтер  начинений викраденим із сільгосппідприємств  гербіцидами.  Внаслідок ДТП та загоряння  відбулася розгерметизація ємностей з хімічними речовинами, які і потрапили до річки.

Білоцерківські чиновники забили на сполох недільного ранку, зібрали екстрене засідання штабу із надзвичайних ситуацій, де обговорювали подальші дії. Утім, примітно, що журналістів на нараду не пустили: лише згодом повідомили про вжиті заходи, мобілізацію усіх бригад, моніторинг річки, забір аналізів тощо. Зокрема, анонсували припинення водозабору та подачу води на місто Біла Церква та Умань.  Разом з тим усі відповідні органи оприлюднили заборону купання, споживання води, риболовлі та водопою тварин. Варто відмітити що обмеження на забір води та купання в Росі торкнулись не тільки білоцерківців, але й жителів ще 80 населених пунктів вздовж русла річки.

Експерти одразу застерегли, що суміш може згубно вплинути на всі живі організми у воді та рослинність, адже деякі препарати, які входять до цієї суміші, розпадаються, щонайменше, через місяць.  Цілком очікувано 9 червня серед населення розпочався масовий розголос із ознаками паніки. Білоцерківці, за рекомендацією концесіонера ТОВ Білоцерківвода почали запасатися водою щонайменше на добу. Про те її вигляд багато кого насторожив -  в соцмережах  користувачі почали викладати фото з водою, яка мала коричнуватий відтінок та багато темного осаду. Першого ж дня неймовірно зріс попит на магазинну бутильовану воду та воду з колонок.

Тим часом в соцмережі потрапило чимало недостовірної інформації, наприклад, «в річці купа дохлої риби»  тощо.  Але на подив жодного фото чи відеопідтвердження цьому не знайшлося.  Хіба що вже наступного дня у річці, але безпосередньо на місці ДТП у Збаржівці. Також згодом було спростовано інформацію про потрапляння у річку саме тони отрути. Насправді, як кажуть експерти, у водоймі опинилося не більше 400 літрів інсектицидів. 

Резонанс навколо цієї події поклав початок обуренню не тільки містян, а й мешканців інших населених  пунктів. Мовляв екологічна ситуація з водоймами і так критична через постійні скиди нечистот.  Так редакції Моя Київщина з власних джерел стало відомо, що самісінько напередодні  «еколиха» в Білій Церкві, в ніч на 8 червня в смт Рокитно було зафіксовано скид фекалій в річку. Саме такі скиди неодноразово фіксувались і в с. Томилівка Білоцерківського району та у самій Білій Церкві.  До речі, в цьому неодноразово підозрювалося ТОВ «Білоцерківвода», яка за словами нашого інсайдера, у разі  хімічної небезпеки,  технічно не впорається із цим лихом.

«У Білоцерківводи зараз великі проблеми, вони не спроможні взагалі технічно з цим справитись та переробити ту  воду. Термінову реконструкцію очисних споруд потрібно було робити  ще в 2010 році, адже  там  вже тоді не справлялись із очисткою, а зараз 2019 рік…  Наскільки мені відомо, у голови фонду, який офіційно володіє Білоцерківодою, Ольги Бабій зараз непорозуміння  із Леонідом Глиняним, який входить до так званої «групи ТЕЦ». У останніх водоканал донедавна купував електроенергію за заниженим тарифом. Але схоже, що обидва щось не поділили.  Нині ж мені знову телефонують активісти, які повідомляють, що скиди продовжуються. Приміром  в ніч на 8 червня в Рокитно виявили воду коричневого кольору, після чого передзвонили в с. Бирюки, і рибалки підтвердили що із 3.30 до 6- ої години ранку був скид із труби в с.Томилівка. Не хочеться, щоб Білоцерківвода потім, в разі виявлення поганого стану річки, посилалася виключно на ситуацію із Збаржівкою.  Тому що в цій справі  виникає дуже багато питань:  проводять наради, журналістів не пускають, дохлої риби ніхто не бачив, злочинці невідомі, факти плутані і багато незрозумілої плутанини» - зазначило інформоване джерело.

Поки точилися дискусії, чутки та здогадки Білоцерківські служби два дні поспіль відбирали аналізи , в тому числі і на складні сполуки у річці Рось, які з рештою показали відсутність отруйних речовин.  І вже на вечір 10 червня міська влада та експерти прийняли рішення про відновлення водопостачання в місті. Але, крапку ставити зарано, адже відбирати воду на дослідження треба буде ще певний термін. Як нам розповів депутат обласної ради та член оперативного штабу Максим Запаскін, наразі  вода в річці Рось не становить жодної небезпеки для людей:

«Терміни розпаду цих сполук досить швидкі, протягом трьох діб вони розпадаються і перестають бути токсичними. З урахуванням великого обєму водосховища і масу води, ті речовини що потрапили до річки Рось не дуже значні. Так, є перевищення показників по Косівському водосховищу, але воно не  таке критичне щоб  поставити під загрозу здоров’я людей. Єдине що такі аналізи потрібно робити певний термін аби відслідковувати динаміку концентрації сполук у воді.  Інше питання -  фахівці наголошують, що такі сполуки відкладаються в органах риби і діють повільно, до 10 діб. Тобто риба може протягом цього строку померти. Тому зараз питання №1 – зупинити промислове рибальство. Аби достовірно визначитись і не було ризиків споживання такої риби потрібен час»

Утім  найближчі дні обмеження діятимуть не тільки на вилов риби. Інші заборони – не купатися та не напувати худобу  також діятимуть ще декілька днів, розповів керівник управління держпрожспоживслужби у Білій Церкві Володимир Вовкотруб:

«Не дивлячись на те що водопостачання буде  відновлено, пляжі ніхто ще не відкривав і купатися так само забороняється. Ми відбирали воду вчора, сьогодні, і завтра також відбиратимемо. Питання в тому що ці пестициди розчіпляються у воді три дні. Відповідно, ми ще декілька днів будемо моніторити ситуацію, і тільки тоді буде дозволено купатися у річці»

Напередодні безпечність води підтвердили і у ДСНС Національна академія наук, відзначивши, що у теперішній час небезпеки для питного водопостачання міст, які здійснюють водозабезпечення із річки Рось, немає, а міські водоканали можуть працювати у штатному режимі. В тому що ситуація контрольована запевнив і прем’єр Володимир Гройсман і деякі депутати ВР. Як зазначив нардеп Хвича Мепарішвілі, ситуація щодо забруднення річки Рось на контролі:

«Я мав розмову із Державною службою з надзвичайних ситуацій, державним агентством водних ресурсів, басейним управлінням в Київській області. Наразі забори води зроблені по всій течії річки Рось»

В результаті, 10 червня о 20.00. було відновлено водопостачання. Як повідомила на своїй сторінці у Facebook Ольга Бабій, спочатку буде відновлено водозабір а повноцінна подача води очікується на ранок 11 червня. Зокрема, вона відмітила, що служби водоканалу забезпечені реагентами та готові до відновлення роботи. 

Про нанесенні збитки місту експерти не повідомляють. Тим часом злочинців, які поставили на вуха декілька областей та завдали не аби якої шкоди, не знайдено. Поліція відкрила кримінальне провадження за фактом забруднення річки Рось. Крім того, відкрито кримінальне провадження за фактом викрадення гербіцидів з території сільгосппідприємств у двох районах Вінницької області. 

Читати "Моя Київщина" у Facebook