#

Санкції проти Поліщука: як зміняться політичні розклади у Броварах

14.04.2025 08:08
Санкції проти Поліщука: як зміняться політичні розклади у Броварах
Віктор Поліщук потрапив під санкції

Про три можливі сценарії розвитку подій навколо Віктора Поліщука та його «спадку» після введення проти нього санкцій – читайте у матеріалі «Моєї Київщини»

Краще пізно, аніж ніколи. Санкції на Віктора Поліщука Рада національної безпеки і оборони наклала 12 квітня. Він опинився в компанії високопосадовців часів Віктора Януковича Андрія Клюєва та Сергія Арбузова, а також підприємиці, співвласниці Айбокс Банку Альони Шевцової. Віктор Поліщук найбільше відомий як власник хмарочоса «Гулівер» у Києві (він казав, що будівля йому не належить, але водночас дав особисту поруку за боргами компанії-власниці на $207 млн.) та мережі магазинів «Ельдорадо». Йому також належав банк «Михайлівський», що збанкрутував у 2016 році.

«Моя Київщина» неодноразово звертала увагу СБУ та правоохоронних органів на діяльність цього бізнесмена. Зокрема, на його роль у знищенні унікального «Радіопередавального центру» в Броварах. На цій території тепер багатоповерхівки, які побудували фірми, пов’язані з власником «Гуліверу». Це негативно вплинуло на результати України в інформаційній війні, бо «Радіопередавальний центр» із комплексом «Борей» дозволяв поширювати радіосигнал по всій території України, і тимчасово окупованих районах також.

Вплив Поліщука у Броварах був і залишається дуже вагомим. У травні 2022 року тодішній керівник Броварського району Павло Проскочило особисто дякував бізнесмену за допомогу, надану 136 батальйону ТРО, а саме військовій частині, яка базується в Броварах. Як писала «Моя Київщина», показуху влаштували для того, щоб відбілювати імідж Полішука. У вересні того ж року Проскочила заскочили на хабарництві і відсторонили від займаної посади. Він довго судився, проте у керівне крісло так і не повернуся. У листопаді 2022 року його замінив Володимир Майбоженко, який, у свою чергу, був звільнений 27 квітня 2024 року після п’яної ДТП за його участю у середмісті Броварів. Майбоженка у листопаді 2024 року замінив Тарас Бакай, який і нині очолює район. При всіх головах Поліщук чудово почувався у броварських політичних розкладах.

Та і не тільки у броварських. Улітку 2024-го бізнесмен знову опинився в центрі уваги правоохоронців через підозри в ухиленні від сплати податків і незаконному виведенні коштів зі своїх підприємств, через що БЕБ скерувало до суду справу про ухилення податків на суму майже 146 млн. грн. Йшлося про діяльність ТОВ «Три О», кінцевим бенефіціаром якого є Поліщук. За даними слідства, за період 2019-2021 рр., керівництво компанії використовувало схему ухилення від сплати податків шляхом фальсифікації господарських операцій. Проте і цього разу для Поліщука все скінчилося геппі-ендом.

Минулого року бізнесмен намагався довести, що ні він, ні його дружина Лілія Резвая не мають стосунку до росії. Поліщук подав позов проти АРМА через висловлювання керівниці держагенства Олени Думи. Та казала, що Резвая є племінницею дружини Дмитра Медвєдєва і таким чином родина бізнесмена має тісні стосунки з кремлівською верхівкою. «Моя Київщина» висвітлювала ці судові розбірки.

Детально: Як проросійський бізнесмен Поліщук, який знищив стратегічний радіопередавальний центр у Броварах, свою честь та гідність захищав

Санкційне рішення Радбезу поставило крапку на спробах Поліщука відбілитися від російського сліду. На це рішення, очевидно, вплинуло розслідування антикорупціонерів проєкту «Схеми», в якому насправді нових деталей майже не було. Хіба про його «волонтерську» діяльність. Журналісти з’ясували, що Поліщук під час воєнного стану виїжджав за кордон як нібито волонтер і водій вантажівки на підставі документів з ознаками підробки. Але заявлену допомогу не привозив. У розслідуванні також актуалізували історію про російські зв’язки Поліщука та його дружини. Після цього Національна поліція відкрила провадження проти бізнесмена за ч. 1 ст. 332 Кримінального кодексу України («Незаконне переправлення осіб через державний кордон України, організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями або сприяння їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів або усуненням перешкод»). Що заважало владі відреагувати на сигнали щодо діяльності Поліщука раніше? Мабуть, він був для когось корисним.

Читайте також: Один ізнайбільших забудовників Броварів, проросійський бізнесмен Поліщук, не вважаєсебе проросійським

Санкції, накладені на бізнесмена, суттєво вплинуть на політичні будні Броварів. «Моя Київщина» розповідала, як у місті-сателіті столиці готуються посунути з мерства Ігоря Сапожка. За інформацією джерел, Поліщук зробив ставку на Юрія Богуцького, колишнього секретаря Броварської міської ради, з яким Сапожко побив горшки. Люди, залучені до процесу, на правах анонімності повідомили, що Богуцький у вузькому колі обіцяв «порвати» місцевих забудовників, які традиційно мають значний вплив на політичні розклади у Броварах та громаді. А у квітні стало відомо, що підтримку Богуцькому вирішив надати ще один тісно пов’язаний із терористичною державою діяч Юрій Бойко. Але не прямо, а через свою людину в громаді Дмитра Остапенка.

«Моя Київщина» уважно спостерігатиме за тим, як політичні та бізнес-еліти Броварів відреагують на санкції проти Поліщука. А подія ця може призвести до трьох процесів. Перший: підсанкційного бізнесмена та його людей швидко відсунуть, а правоохоронці отримають вказівку знайти та притягнути до відповідальності всіх осіб, задіяних не лише у схемі виїзду «волонтера», а копнуть глибше. Приміром, встановлять обставини та причетних до зникнення «Радіопередавального центру» в Броварах. Другий процес: Поліщук втече за кордон, а його майно та активи тихенько розтягнуть зацікавлені особи. Третій процес: бізнесмен спробує запропонувати свої ресурси владі і згодом, коли уляжуться пристрасті, знову вигулькне у політичних розкладах. 

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Макар Калюжний
журналіст