#

Чергова спроба реваншу Москаленка: що чекати від сьогоднішньої сесії в Київоблраді

16.02.2022 08:20
Чергова спроба реваншу Москаленка: що чекати від сьогоднішньої сесії в Київоблраді
Колаж інформаційного порталу "Моя Київщина"

Під час формування першої більшості у цьому скликанні Київської облради на посаду голови претендував колишній нардеп-"регіонал", а нині "майбаховець" Ярослав Москаленко, але прокатили. Тоді омріяне ним крісло зайняв представник "слуг" Олександр Скляров. Більшість довго не протрималася – уже навесні стався перший переворот, який вивів на п’єдестал Наталію Гунько. Москаленко знову залишився в тіні, але при цьому фракція отримала посаду першого заступника. Сьогоднішня позачергова сесія – можливий реванш для одіозного політика, якому потрібна посада голови

У травні 2021 року Ярослав Мокаленко, після голосування за обрання головою КОР Наталії Гунько, був переконаний, що поточний склад коаліції допрацює до кінця каденції. Проте він не міг передбачити, що наприкінці 2021 року розпочнеться переслідування лідера "Солідарності" Петра Порошенка, а відповідно перебування в коаліції зі "слугами" стало неможливим.

Уже зараз зрозуміло, що Москаленко помилявся, або ж відверто лукавив. Скоріше  друге. Зараз він сам виступає тією силою, що намагається сковирнути нинішню голову КОР Наталію Гунько. Для нього це питання є принциповим, адже на носі – парламентські вибори. Єдиний варіант протягувати політсилу "За майбутнє" у Верховну Раду – "сісти" на бюджетні потоки і, отримавши посаду голови облради, сконцентрувати навколо себе адмінресурс.

Читайте також: Ревуть Гуньки як ясла повні: хто і як шантажує Київщину неухваленим бюджетом.

Джерела "Моєї Київщини" повідомляють, що Москаленко не пожалкував ресурсів для досягнення цілі. Депутатів "заряджають" по 5 тисяч доларів за голос. Утім, все це на тоненьку: наразі йому все рівно не вистачає за приблизними підрахунками близько восьми депутатів. Формувати коаліцію з "Євросолідарністю" Москаленко не може – категорично заборонив Ігор Палиця. Останній вважає Порошенка зрадником, а відповідно не бажає співпрацювати з його людьми. Таким чином в результаті змін в президії найбільша фракція облради може знову перейти в опозицію.

Зараз Москаленко окрім свого "майбаху" робить ставку на ОПЗЖ, "Батьківщину" та частину "Слуги народу". Про партійний розкол у партії Зеленського на Київщині всім відомо. Наразі вісім депутатів контролюються нардепом Олександром Дубінським. Фактично, після вигнання за партії "слуг", своя група в Київській облраді – єдиний вагомий політичний ресурс Дубінського. І тому використати їх, "зливши" їх під нового голову облради, було б розумно. Підтримати Москаленка також можуть депутати Олександр Поляруш та Володимир Удовиченко, які давно комунікують з екснардепом.

А от із "Батьківщиною" складно, адже голова Київського обласного осередку партії Костянтин Бондарєв не має абсолютного впливу на депутатів. Хоч у "біло-сердечних" фракція не надто велика, всередині є окремі депутатські групи, що можуть приймати самостійні рішення. І варіант застосування імперативного мандату Бондарєвим, що відбулося в минулому скликанні, зараз видається не надто реалістичним.

Не набагато краща ситуація в ОПЗЖ, де частина депутатів збунтувала проти неформального лідера – нардепа Олександра Качного. Тому всі домовленості, які зараз припрацьовує Москаленко, можуть в один момент обірватися, адже банально не вистачить потрібної кількості голосів.

Зауважимо, що для Москаленка отримати посаду голови КОР зараз вкрай потрібно, адже новий голова Київської ОДА Олексій Кулеба – для області чужа людина. Навіть за найкращих умов, тільки вивчати голів громад та адміністрацій Кулеба буде до середини літа. Москаленко ж навпаки, багатьох знає особисто, і як досвідчений політик набагато швидше знайде з ними спільну мову, аніж нікому невідомий голова КОДА, який в умовах децентралізації має дуже мінімальний вплив на територіальні громади.

Цікавий нюанс: Кулеба планував на 15 лютого зробити пресконференцію щодо планів на "Велике будівництво", але довелося відмінити і похапцем працювати над бюджетом. Для налагодження зв’язку з депутатським корпусом голова ОДА запросив керівників фракцій та... нардепа Бондарєва. Це відповідно можна розцінювати як сигнал, що із чинним керівництвом Київської облради Кулеба не налаштований комунікувати.

Актуально: Нема бюджету – нема посад, або як Москаленко націлився на реванш у Київській облраді.

Ні для кого не секрет, що залишатися на плаву Москаленку допомагають зв’язки, якими він почав обростати дуже давно. Він має що запропонувати Банковій при кожному президентові, чим відповідно й користується. Не виключено, що в Офісі Президента можуть бути зацікавлені в співпраці Москаленка й Кулеби. Тим більше, в екснардепа є досвід тіньового управління Київщиною через "ручного" губернатора Олександра Горгана-Ляльку.

Політичний бомонд області чудово пам’ятає, як себе поводить Москаленко при владі. Насамперед – підкуп, про що неодноразово повідомляли ЗМІ. Була інформація, що у Верховній Раді, коли Москаленко очолював депутатську групу "Воля народу", кожному її члену він виплачував по 20 тисяч доларів на місяць. Прочорну касу між депутатами групи Москаленка розповіла ексдружина народного депутата Євгенія Рибчинського.

Окрім того, у мережі було оприлюднено листування генерального директора державної корпорації "Укрбуд" Олега Майбороди та скандального забудовника Максима Микитася. У переписці згадується багато прізвищ та імен, кому Микитась просить передати різні суми грошей. Серед них – помічниця екснардепа та керівника депутатської групи "Воля народу" Ярослава Москаленка на ім’я Галина. Їй Микитась просить передати 25 тисяч доларів. Зазначимо, що помічниць з іменем Галина у Москаленка було дві – Єрко та Нагорна.

При губернатору Горгану фірма зорбіти Москаленка отримала тендер на будівництво футбольних полів на Київщині. Управління фізичної культури і спорту Київської ОДА уклало угоду з ТОВ "Євроспортаренабуд" (Вишгород) на поставку семи комплектів для облаштування футбольних полів на Київщині. Загальна сума тендеру склала майже 33 млн грн. Зауважимо, що керівником компанії-переможця був Василь Наливайко – президент ФК "Діназ", що належить Москаленку. При цьому слідчимибуло встановлено, що якість штучного покриття в шість разів гірша, ніж заявлено проєктом будівництва. Слідчими поліції Київщини розслідується ця справа, але дуже мляво…

Проте футбольні поля, у порівнянні з ремонтом доріг, – дрібниця. Справді великі гроші отримували фірми з близького оточення Москаленка, коли головою КОДА був Горган. Компанія "Спец Комплект Постач" і досі залишається лідером за кількістю освоєних коштів від Департаменту регіонального розвитку КОДА – 2,7 млрд грн (!). Компанія отримує тендери по цей час. До речі останній, на 400 млн грн, "прилетів" у листопаді минулого року. За ці гроші має проводитися утримання доріг місцевого значення по всій області. Про якість дорожнього покриття краще взагалі не згадувати, особливо після зими…

Найкумедніше, що коли Горгана прибрали з КОДА, а Москаленко втратив статус нардепа, правоохоронці мали реальний шанс притягнути їх до відповідальності. Проте і тут допомогли зв’язки, цього разу у правоохоронній системі. У липні 2019 року співробітники СБУ вилучили документи з Департаменту регіонального розвитку КОДА, а через декілька годин вони… згоріли. У службовому ВАЗ-2102 спецпризначенців. У документах містилася інформація про замовлення департаментом робіт у будівельних компаній, зокрема "Спец Комплект Постач".

А коли не допомагає підкуп, політик може вдатися до погроз. Принаймні, так стверджував учасник АТО, який під час зустрічі кандидата в депутати Москаленка у 2019 році задав останньому декілька незручних питань.

Як буде потенційний кандидата на посаду голови Київської облради Москаленко стимулювати депутатів, щоб вони підтримали його кандидатуру? Цілком можливо, що грішми. Але якщо депутати погодяться отримати фінансове заохочення за голос, то повинні розуміти, кого проводять до влади. Адже голосування двома руками за "диктаторські закони" Януковича, мабуть, будуть переслідувати Москаленка все життя… 

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст