#

Вбивство п’ятирічного хлопчика в Переяславі: що говорять «силовики»

06.06.2019 16:14
Вбивство п’ятирічного хлопчика в Переяславі: що говорять «силовики»

На цьому тижні парламент має ухвалити рішення про перейменування Переяслав-Хмельницького, а у середу, коли в цьому місті Київської області ховали 5-річного Кирила Тлялова, відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності

Ініціаторами законодавчих новацій в сфері вдосконалення роботи правоохоронних органів дев’ять пунктів порядку денного на цю середу були заплановані к розгляду заздалегідь, але резонансне вбивство п’ятирічного хлопчика на Київщині дещо змінило графік роботи комітету,  тому першим пунктом був винесений аналіз діяльності депутатами дій місцевих представників силових відомств у зв’язку з цим резонансним злочином.

Тому у відносно невеличкому кабінеті комітету число телевізійних знімальних камер  трикратно перевищувала кількість членів комітету та запрошених представників влади. Журналісти очікували, що серед останніх будуть міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та генпрокурор України Юрій Луценко, натомість прийшли їхні заступники - Вадим Троян та Анжела Стрижевська. Були й представники Адміністрації новообраного Президента України.

Також на «ковдру до депутатів» були покликані начальник Поліції України Сергій Князєв та Директор новоутвореного Державного Бюро розслідувань  Роман Труба та його підлеглий – керівник Київського територіальне управління ДБР (що поширює свою діяльність на місто Київ, Київську, Черкаську та Чернігівську області) Руслан Марчук.

Нагадаємо, що остання структура була нещодавно утворена для боротьби із злочинами високопосадовців, у тому числі й працівників правоохоронних органів.

Тож на першому етапі поранення Кирила Тлялова, яке виявилося смертельним, розслідували місцеві поліцейські, а коли стало відомо, що у скоєнні злочину підозрюють працівників їхнього ж відомства - патрульних поліцейських - Івана Приходька та Володимира Петровця, слідство перейшло до Державного бюро розслідувань.

На засідання комітету  керівник Нацполіції Сергій Князєв по годинам і хвилинам відновив хронологію подій, до тієї миті, коли слідство перейшло до колег із ДБР. Оскільки на порталі «Моя Київщина» аналогічний аналіз вже здійснив Андрій Нєбітов (який після звільнення керівника поліції Київської області Дмитра Ценова став в.о. голови обласного управління) не будемо знову переобтяжувати читачів цими фактами, а звернемо увагу на на загальні недоліки існуючої практики слідчих дій силовиками та «проколи» слідства щодо конкретно цієї справи, про які журналісти дізналися як на засіданні комітету, так і після його завершення з імпровізованих брифінгів керівників Нацполіції та ДБР у комітетських кулуарах.

Кадри для правоохоронних органів.

Сергій Князєв ще до засідання комітету провів селекторну нараду з керівниками управлінь Нацполіції та поставив завдання всім відповідним підрозділам у регіонах негайно провести перевірку всіх заяв та скарг громадян щодо ганебної або неналежної поведінки поліцейських поза службою.

Князєв наголосив, що на контроль необхідно взяти не тільки несення служби особовим складом, а й поведінку поза службою. «Наша реакція повинна бути жорсткою на такі події. На негідну поведінку, правопорушення у побуті – миттєва ваша реакція», – додав він.

Разом з тим, з’ясувалося, що один з підозрюваних, колишній працівник ДАІ, був звільнений після атестації у лютому 2016 року, але через суд поновився на службі. «Дуже прикро, що суди нас не почули», - зауважив заступник міністра внутрішніх справ Вадим Троян.

До речі, про те, що цей випадок – далеко непоодинокий того ж дня в ефірі «Громадського» зазначив речник МВС Артем Шевченко. За його словами, близько 800 поліцейських поновилися на посаді після того як не пройшли переатестацію. А в цілому після атестації звільнили понад 3 тисячі правоохоронців.

«Це наслідок того, що суди приймають такі рішення, і, напевно, наслідок того, що існує певне протиріччя між трудовим законодавством, що не дозволяє швидко і легко звільняти людей, і тими нормами, які регламентували атестацію в лавах Нацполіції», – сказав Шевченко.

Він також розповів, що рішення суду про поновлення на посаді поліцейських переважно повинні виконуватися негайно: «Суд зобов’язує керівний поліцейський орган виконати рішення, а потім, якщо хочете – заперечуйте».

Тому у кінцевій резолюції Комітету, яка буде спрямована до сесійного залу парламенту, члени комітету додали пункт: рекомендувати керівникам правоохоронних органів провести додаткову атестацію своїх кадрів.

Експертиза.

Роман Труба заявив, що розслідування справи про вбивство дитини в Переяславі-Хмельницькому може тривати до шести місяців.

Основні затримки в розслідуванні вбивства п'ятирічного Кирила Тлявова в Переяславі-Хмельницькому Київської області можуть бути пов'язані з проведенням експертиз. Виявилося, що в Україні лише два справді професійні експерти з балістики, в котрих накопичилась чимала черга справ про застосування зброї.

Утім, експертизу про вживання алкоголю, яка під силу навіть медичним сестрам, по гарячих слідах,  так і не було проведено.

Журналісти дізналися про той факт, що слідчі не звернулися до суду з клопотанням про примусове проведення експертизи на алкоголь і наявність слідів пороху на тілах поліцейських, підозрюваних у вбивстві  оскільки це був вихідний день, субота, 1 червня.

До речі, слідству ще буде потрібно встановити правильність дій медиків, оскільки рентген голови пораненого хлопчика здійснили лише через кілька годин після його потрапляння до лікарні, тож можливо при більшій оперативності не виключено, що життя хлопчика ще можна було врятувати…

Оскільки потенційне знаряддя вбивства - дрібнокаліберна гвинтівка - й досі не знайдена, факт вживання алкоголю (як обтягуюча обставина) ґрунтується лише на показниках свідків – колег, які затримували підозрюваних, а останні – «грають у мовчанку» і відмовляються йти на співпрацю зі слідством, є небезпека, що десь через півроку, коли ця резонансна справа відійде на другий план, у  суді справа, якщо не розвалиться, то за допомогою досвідчених адвокатів може бути перекваліфікована на «хуліганку» чи «необережне поводження зі зброю», одержать підозрювані по «п’ятірочці», а на половині цього терміну вийдуть по УДО…

Перекваліфікація звинувачення та політизація справи

Керівник профільного комітету Андрій Кожем’якін зазначив, що мета комітету – не виконання функцій слідства, тим паче – підміна, а аналіз практики діяльності органів правопорядку, з метою виявлення слабких місць в іхній роботі, які можна усунути, змінивши законодавство або  відомчу нормативну базу.

Однак член комітету Юрій Мирошніченко зазначив, що реформа силовиків, у тому числі і структурна іноді призводить до того, що скорочується кількість правоохоронців у глибинці. Він констатував побачене на Буковині: в окремих населених пунктах аби на місце пригоди прибула слідча група, потрібно аж три години, а за цей час можна скоїти новий злочин, аби знищити усі сліди…

Але повернемося до конкретики злочину на Київщині. Державне бюро розслідувань, окрім іншого, почало також розслідувати спробу приховування вбивства поліцейськими Про це сказав той же директор ГБР Роман Труба Він зазначив, що бюро отримало інформацію про поранення дитини 1 червня о 5:20 і о 13:00 відкрило справу за фактом тяжкого тілесного ушкодження. При цьому, за словами Труби, в цей же день почала з'являтися інформація про можливе травмуванні дитини через падіння, а не від вогнепального поранення. З огляду на це, ГБР відкрило нове кримінальне провадження за ст. 396 (умисне приховування злочину) Кримінального кодексу. Детективи бюро розслідують, чи була спеціально поширена помилкова інформація в ЗМІ і чи причетна до цього поліція.

На засіданні комітету багато говорилося, про перекваліфікацію злочину. Після смерті хлопчика прокуратура Київської області перекваліфікувала справу. Затриманим повідомили про підозру у порушенні п.2, 12 ч.2 ст.115 ККУ (умисне вбивство малолітньої дитини), а також ч.2, 4 ст.296 ККУ (хуліганство, вчинене групою осіб, із застосуванням зброї).

У  цій кримінальній справі будуть проведені додаткові експертизи, після чого кваліфікація злочину може бути уточнена.

Про це заявила заступник генерального прокурора Анжела Стрижевська під час засідання Комітету: «Заподіяння необережного тяжкого тілесного ушкодження за попередньою змовою групи осіб - це абсолютно нікчемна була кваліфікація, про що була висловлена критика Генеральною прокуратурою... Щодо кваліфікації «умисне вбивство»: поки що вона така. Тривають необхідні процесуальні слідчі дії, будуть проведені експертизи, буде уточнена кваліфікація, якщо в цьому буде потреба», - заявила Стрижевська.

За її словами, наразі встановлюються інші можливі причетні до вчинення злочину особи.

Посадовець додала, що всі процесуальні дії будуть здійснюватись і надалі під процесуальним контролем прокуратури Київської області. «На сьогодні це і проведення відповідних експертиз, які дадуть багато відповідей на питання, в тому числі, і щодо уточнення кваліфікації дій винних осіб», - заявила заступник генпрокурора.

А заступник міністра МВС Вадим Троян попросив народних депутатів та журналістів не політизувати цю справу. Тим паче така спокуса (розправитися з політичними опонентами) у багатьох з’явилася у контексті дострокових парламентських виборів.

Олександр Воронін, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Facebook