#

Без техніки але з "дахом": Як заробити мільйони на ремонті однієї вулиці під Києвом

05.10.2018 05:05
Без техніки але з "дахом": Як заробити мільйони на ремонті однієї вулиці під Києвом

Нещодавно у голови Щасливської сільської ради Миколи Шмаюна та підприємств-"прокладок", через які проводилися шалені кошти, відбулися обшуки, які можуть свідчити, що в Бориспільському регіоні розпочинається черговий переділ сфер впливу. Обшуки відбулися у зв’язку з підозрою у розтраті державних коштів, які призначалися для ремонту дороги. Йдеться про вулицю Перспективну у селі Щасливе протяжністю 2,3 кілометри, в яку вкатили кілька десятків мільйонів гривень

У селі Щасливе, що під Києвом, відбулася історія - на жаль абсолютно типічна для України. 11 червня 2018 року перемогу у тендерному конкурсі по ремонту доріг в селі здобула компанія ТОВ «СОДІ КОМ», яка на момент замовлення не мала достатньої матеріальної бази та людських ресурсів. До того ж вартість робіт цієї компанії була значно вищою, ніж у інших учасників тендеру.

Мінімальна оцінка вартості ремонту доріг складає 20 млн. гривень. Проте, активісти говорять: реальна її вартість становить лише 16-17 млн. Але з місцевого бюджету було заплачено навіть не 20 мільйонів, а 26 млн. 280 тисяч гривень.

Цікаво, що до 2017 року ця компанія не отримувала подібних великих сум. Але з того часу у неї все пішло як по маслу: Щасливська сільська рада уклала з ТОВ «СОДІ КОМ» тендерів на понад 35 млн. гривень. Також з цією компанією уклав договір КП «ЖКК Щасливський», яким керує Є.Катасонов – за сумісництвом заступник голови Щасливської сільської ради. Сума цього договору становить 2 млн. гривень.

Інша компанія, яка часто брала участь у тендерах та отримала на їх виконання 35 мільйонів гривень, ПРаТ «Бориспільський комбінат будівельних матеріалів» засумнівався у чесності тендеру. Адже «СОДІ КОМ» не мала відповідних тендерних умов: у них не було навіть компресора, який був однією з основних вимог. При цьому, деяким іншим компаніям, які брали участь у тендері відмовили по незрозумілим причинам.

Компанію «СОДІ КОМ» і активісти і інші підприємства підозрюють в тому, що вона є кишеньковою фірмою, яка потім платить «відкати» Миколі Шмаюну – сільському голові Щасливого. До слова, стосовно Шмаюна з 2014 року відкрито 18 кримінальних проваджень. Він - претендент в Книгу Гіннеса України за кількістю справ серед голів сільрад...

Що стоються власне ремонту дороги, то по тендерах він проходить як капітальний ремонт вулиці з облаштуванням тротуарів. Проте по факту, це звичайний косметичний ремонт дороги, коли знімається тонкий шар асфальту і стелиться новий. Вартість капітального ремонту дороги варіюється від 5 до 78 млн гривень за кілометр – все залежить від ширини дороги та її складності. Активісти говорять, що цей ремонт – звичайна схема для відмивання грошей. Але звідки взялася ця «СОДІ КОМ»?

Виявляється, що одним із засновників цього підприємства є «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Фонд Бетта», який виключили зі складу учасників тільки в 2015 році. Частка власності (9%), яка належала фонду перейшла до нинішнього директора «СОДІ КОМ» Євгенія Чернишова. Основна ж частка (91%) належить такій собі Ользі Пілягіній. Але цікавий тут саме «Фонд Бетта» - власником якого є Олександр Пилипенко – президент промислово-фінансової групи «Ковальська». Але як так вийшло, що компанія «СОДІ КОМ», яку засновував такий «монстр» будівництва як «Ковальська», не мав навіть банально компресора - незрозуміло...

Але якщо із «СОДІ КОМ» все зрозуміло, то постає ще питання, ще до одного «улюбленця» Шмаюна - «Бориспільського комбінату будівельних матеріалів»? Ця компанія за час своєї роботи отримала від Щасливської сільської ради понад 35 млн гривень на виконання різних робіт (це тільки та інформація, яка доступна через «Прозорро», скільки вони отримували до цього – невідомо). Зідки ж така любов до цієї компанії? Відповідь - проста: головою Бориспільської районної ради є Владислав Байчас, який до приходу на посаду і був власником «Бориспільського комбінату будівельних матеріалів». По суті, він ним і залишається, просто Байчас переписав його на свою дружину. Директор комбінату Ігор Шалімов, якого затримали під час обшуків, також мав частку у власності компанії.

І тут можна вивести цікаву тенденцію. Микола Шмаюн відомий тим, що завжди був політичним флюгером, який тримався того, хто був при владі та з грошима. Так само і Владислав Байчас, який контролює (принаймні намагається) Шмаюна. У свою чергу, усім відомо, що Байчас є вірним «підданим» нардепа Сергія Міщенка. Цілком імовірно, що ці обшуки були спробою послабити Міщенка через його людей. Причина може ховатися в тому, що нардеп зараз, напередодні президентських виборів, плавно «дрейфує» у бік «Батьківщини», зрадивши «Солідарність».

Як би там не було, але схоже, що крига таки скресла. Якщо силовики не зупинять маховик та почнуть працювати з цими персонажами і надалі, то швидше за все, дуже скоро спливуть інші докази їхніх дерибанів та «розпилів» державних коштів. А 18 справ проти Шмаюна можуть все ж таки перерости у реальний строк...

Антон Болбочан, "Моя Київщина" 

Читати "Моя Київщина" у Facebook