#

Зруйноване Приірпіння: чому не варто поспішати з капітальною відбудовою інфраструктури

12.04.2022 08:21
Зруйноване Приірпіння: чому не варто поспішати з капітальною відбудовою інфраструктури
Фото з мережі Інтернет

За приблизними оцінками, втрати України в цій війні вже становлять понад трильйон доларів. Наразі немає офіційної цифри, скільки зруйновано житла та комунікацій на території Київщини, але втрати – колосальні. На фоні радощів від звільнення столичного регіону вже йдуть розмови про грандіозну та термінову відбудову всього зруйнованого, проте "Моя Київщина" вважає, що поспішати не варто

Ціною знищення частини столичної області вдалося зупинити напад рашистів на Київ. Неймовірних руйнувань зазнали Ірпінь, Буча, Гостомель, Бородянка, Макарів, Іванків та багато інших населених пунктів, де проживали сотні тисяч людей. Велика кількість об’єктів інфраструктури не підлягають відновленню, тому все потрібно буде зводити фактично з нуля.

До повномасштабного вторгнення рашистів розвідки Британії та США повідомляли про загрозу, що нависла над кордонами України. Тоді ж публікувалися навіть схеми наступу орків, що дуже скептично сприймалося пересічними українцями, адже влада запевняла у тому, що ситуація контрольована. На превеликий жаль, справдилися прогнози західних партнерів щодо початку війни, але на щастя – вони недооцінили боєздатність та моральний дух армії, яка гідно захищає нашу землю.

Зараз міста та села, де більше місяця хазяйнували орки, фактично зруйновані, а на відновлення життєво необхідних комунікацій потрібно багато часу та коштів. Але процес невпинно триває: йдуть роботи з проведення централізованого водопостачання від столиці до Ірпеня, комунальники та рятувальники розчищають завали, невдовзі відновиться залізничне сполучення через річку Ірпінь, а тимчасову насипну переправу вже зроблено.

Необхідні об’єми відновлення міст та селищ – колосальні. На фоні цього вже лунають заяви, що запрошуються архітектори, дизайнери, проєктувальники, транспортники та спеціалісти з міського планування з Європи та Америки до міжнародної робочої групи зі сталої відбудови Ірпеня. На превеликий жаль, таку заяву можна назвати своєрідним піар-ходом, який наразі абсолютно не виправданий.

Зрозуміло, що це тільки онлайн-консультація, яка може не мати жодних реальних кроків у найближчому майбутньому. Звісно, прагнення відновити й покращити зруйновані міста – цілком логічні. Проте потрібно залишатися реалістами. За пів року цього зробити не вдасться. Попри прохання не повертатися в Ірпінь, тисячі містян щодня стоять у кілометрових чергах, щоб потрапити до своїх домівок. Мало хто готовий жити у спартанських умовах, але постійні дописи про мародерів спонукають зробити бодай щось, аби вберегти вціліле майно...

Усі блага цивілізації відновляться, але для цього потрібен час. Очільники громад залишилися на своїх місцях, вони працюють у щоденному режимі задля відбудови зруйнованих територій. Наразі першочерговим забезпечення стабільного постачання води, електрики, газу та зв’язку. Тільки після цього є сенс повертатися громадянам, щоб почати відбудову своїх помешкань та готуватися до опалювального сезону.

В Ірпені та інших населених пунктах жителі будинків, що зазнали мінімальних пошкоджень, уже своїми силами почали робити ремонти: затуляють побиті вікна, вставляють двері, накривають дахи будинків. Вони не чекають компенсацій від держави, адже цей процес може затягнутися, проте витрачені на відновлення помешкань кошти їм обов’язково повернуть.

Актуально: Пошкоджене чи втрачене житло: як отримати відшкодування від держави

Але зараз мова йде тільки про відновлення, а не капітальний ремонт, що потребує значних фінансових вкладень. Усі повинні чітко розуміти: війна не закінчилася, і наразі незрозуміло, коли це станеться. Щодня гинуть українські воїни та цивільні люди, рашисти продовжують ракетами обстрілювати житлові райони мирних міст.

Загроза нікуди не поділася: орки відступили, але бункерний дід не відмовився від маніакальної ідеї захопити територію вільної та незалежної України. Складною залишається ситуація в Маріуполі, очікується серйозна битва на Донбасі та Харківському напрямку. Не припиняються ракетні обстріли міст по всій території України, повітряні тривоги у Києві та області – щоденні. Тільки завдяки ЗСУ та іншим військовим формуванням стало трохи спокійніше, але військові аналітики попереджають, що новий штурм Києва хоч і малоймовірний, проте можливий.

Підготовка до капітального ремонту всього знищеного – потрібна, нею повинні завчасно займатися фахівці. Але вселяти надію людям на швидку відбудову житла в найближчому майбутньому, напевно, не варто. Всі повинні критично оцінювати ситуацію. Ще не встигли ідентифікувати всіх загиблих та достойно їх поховати, велика кількість завалів ще не розібрана, саперам потрібен час на розмінування територій. Нікуди не поділася гуманітарна катастрофа, люди так само потребують ліків, засобів гігієни, речей, продуктів та багато іншого.

Ми обов’язково переможемо, адже всі разом робимо все можливе, кожен воює на своєму фронті. Але капітальним ремонтом всього зруйнованого можна зайнятися тоді, коли остаточно проженемо русько-фашистську погань з української землі. У сучасної України з’явилися міста-герої, вулиці яких будуть носити нові імена. Всі ми будемо прославляти наших захисників біля меморіалів пам’яті, у нових скверах, парках, школах та ліцеях. Не забудемо, не пробачимо…

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст