#

Коли потрібна земля: навіщо депутат Гунько взявся трусити Академію аграрних наук

30.06.2021 08:15
Коли потрібна земля: навіщо депутат Гунько взявся трусити Академію аграрних наук
Анатолій Гунько

Ні для кого не секрет, що землі під будівництво багато не буває, а коли вона закінчується – це серйозна проблема. У столиці все дуже щільно, тому забудовники активно освоюють вільні ділянки поблизу столиці. Цікаво, що представник забудовників, який перебуває у статусі народного депутата, зараз вирішив потрусити Національну академію аграрних наук України, яка має у володінні чимало гектарів навколо столиці

Для початку про головне: за даними аудиту Рахункової палати від 2020 року, у постійному користуванні Національної академії аграрних наук перебуває 465 тисяч гектарів землі, але до Державного земельного кадастру внесені відомості лише про 320 тисяч гектарів, що становить 69% від загальної кількості. При цьому дані про 145 тисяч гектарів земель просто відсутні. А це означає, що їх використовують не за призначенням, або вони вже давно перейшли у власність третім особам.

Також у Рахунковій палаті зазначали, що НААН не здійснювала належного обліку земель, які знаходяться в її користуванні, а тому була велика загроза втратити частину з них. Окрім того повідомлялося, що попередній аудит проводився в 2017 році, а з того часу академія так і не провела інвентаризацію землі, що перебувала в її постійному користуванні.

Цікаво, що частину земель академії вже віддали під забудову, хоча й незаконно. Держава фактично втратила права  на понад 11 гектарів земель у Києві та Одесі, адже НААНУ спочатку надала згоду на будівництво житлових комплексів, зміну цільового призначення земельних ділянок, а в подальшому погодила договори про будівництво на вказаних землях. Звісно, вигодо набувачами були представники академії.

Також є великі питання до керівництва академії на предмет доцільності обробки земель: у 2019 році врожайність зернових і зернобобових на держпідприємствах була нижчою на 33%, соняшнику – на 26%, а ріпаку – на 23%. Цікаво, що аналогічна ситуація спостерігалася й протягом попередніх років. Але при цьому ділки академії примудряються продавати зерно за ціною, що нижча ринкової, а тому це стало причиною недоотримання 883 млн грн виручки у 2019 році.

Свого часу журналісти "Схем" зробили розширений матеріал про корупцію в Національній академії аграрних наук, зокрема про діяльність президента Ярослава Гадзала, віцепрезидентів Анатолія Заришняка, Миколи Роїка та Ануш Балян. Зокрема, вони звернули увагу правоохоронців на незаконне виділення землі у Гатному та Чабанах під Києвом, які дивним чином перейшли у власність родичів керівництва академії, а також співробітникам правоохоронних органів.

Варто наголосити, що серед парламентарів спроби дослідити діяльність НААНУ були ще в 2015 році. Тоді ініціатором проєкту постанови про утворення Тимчасової слідчої комісії був народний депутат Геннадій Кривошея. Цікаво, що результатів діяльності ТСК за 2015 рік відкритому доступі немає. Хоча наміри у нардепів попереднього скликання були такими ж самими – проведення всебічної перевірки діяльності посадових осіб структурних установ, підприємств та організацій НААНУ на предмет законності передачі земельних ділянок, виконання своїх посадових обов’язків із метою притягнення винних осіб до відповідальності.

"Д’Артаньяном" у цьому скликанні Верховної Ради став чоловік голови облради, народний депутат Анатолій Гунько, який зареєстрував проект Постанови про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів корупції на державних підприємствах, в установах та організаціях Національної академії аграрних наук України. Із даного приводу він виступив на засіданні Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України.


Формальним  приводом для реєстрації проєкту постанови про формування ТСК стали скандали в мережі Інтернет та звернення від голів громад та громадських організацій 208 округу, де Гунько обирався нардепом. Нібито депутата просили звернути увагу на діяльність ДП "Дослідне господарство "Іванівка" Інституту сільського господарства північного сходу Національної академії аграрних наук України", де уже близько двох років співробітники не отримують зарплати, а також не сплачено до бюджету Борзнянської ОТГ 1,3 млн грн земельного податку.

Також Гунько перерахував вище наведені факти корупції співробітників НААН України, зокрема звіт Рахункової палати за 2020 рік. При цьому тактично промовчав про виведення землі у пристоличному регіоні під багатоповерхову забудову – одну з тем, яка, за даними ЗМІ, також дуже цікава народному депутату. Окрім того, Гунько нагадав, що голову академії Ярослава Гадзала судять за вимагання хабара.

Згідно з матеріалами справи, Гадзало нібито змусив СТОВ "Батьківщина" перерахувати 4 млн грн приватній агрофірмі "Наукова" за те, що не буде змінювати керівника ДП "Дослідне господарство "Таврія" і дасть можливість продовжити співпрацю на підставі договорів із надання послуг щодо обробітку землі. 21 травня Шевченківський суд Києва взяв під варту президента Національної академії аграрних наук України Ярослава Гадзала із альтернативою застави в сумі 1,35 млн грн.

Але справа у тому, що Гунько також не так давно перебував на лаві підсудних. Зокрема, він був фігурантом гучного земельного скандалу у Броварах. У 2013 році місцеві депутати з подачі міського голови Ігоря Сапожка проголосували за передачу у приватну власність земель ДП "Радіопередавальний центр". Зауважимо, що на цій території знаходилося унікальне електронне обладнання та вишка (комплекс "Борей"), що входили до оборонної системи України. Саме довгохвильовий радіопередавач "Борей" мав здатність транслювати українські частоти на далекі відстані, але все обладнання після передачі структурам олігарха Віктора Поліщука було знищено. Менше ніж за рік Росія окупувала Крим і розв’язала війну на Донбасі... Наразі непідконтрольні Україні території отримують контент лише від країни-агресора.

Схема "розпилу" була наступною. Громаді пообіцяли будівництво сучасного фармацевтичного заводу, що згодом виявилося брехнею. Проєкт будівництва заводу представляли громаді Броварів працівники "Техноенерготрейду" – компанії, що належить Поліщуку. Штучним рішенням суду було визнано, що ця земля має сільськогосподарське значення і "Радіопередавальний центр" відмовився від користування цією землею, що перейшла в розпорядження Держземагентства і була ним роздана 48 особам по 2 га кожному. За декілька днів підставні особи продали ділянки трьом особам, (серед яких – Анатолій Гунько), а згодом вся земля стає частиною статутного капіталу ТОВ "Компанія Інтер-Профіт" і ТОВ "Компанія Інтер-Кастомс". Після цього майже 95 га землі передали в іпотеку сумнозвісного банку "Михайлівський" Віктора Поліщука.

Після гучного затримання фігурантів афери із привласнення землі та знищення комплексу "Борей" (що, погодьтеся, попахує статтею про державну зраду) Гунька називали організатором злочинної групи, до складу якої також входили адвокати його адвокатського бюро "Гільдія права". Проте затримання, обшуки, тримання під вартою закінчилися нічим – слідство не змогло зібрати достатньо доказів, щоб притягнути винних до відповідальності. У результаті Гунько подав позов проти правоохоронців, які нібито зіпсували його ділову репутацію. До слова, із держбюджету потерпілий може отримати 2 млн грн компенсації.

Актуально: Переділ влади: як Київщина отримала "смотрящого" від Москви Анатолія Гунька

Нинішня зацікавленість Гунька Національною академією, схоже, спрямована на  те, щоб обережно зайти в земельні теми: таким чином із середини можна дізнатися про всі тіньові схеми керівництва академії, які безперечно існують. У свою чергу це дозволить або пришвидшити процес зміни керівництва НААНУ (аби в подальшому поставити свою людину), або ж піти з ними на компроміс, щоб отримати й собі ласий шматок землі.

Ексміністр аграрної політики та продовольства Олексій Павленко ще у 2015 році заявляв про масштабний "дерибан" земель Національної академії аграрних наук. За його словами, земельний банк НААНУ зменшився на 640 тисяч гектарів. Проте жодного кроку для їх повернення так ніхто й не зробив. Звісно, що ТСК на чолі з депутатом Гуньком не вирішить проблему, адже це справа для правоохоронних органів, а не для тих, хто до цього був сам був на лаві підсудних. Хоча ніхто не має сумнівів, що НААНУ – величезна годівниця для корупціонерів, проте, окрім підозри Гадзалу, реальних кроків для розслідування злочинів поки не було…

Цікаво, а що б нового можна було дізнатися, якби хтось із депутатів зареєстрував проєкт постанови про розслідування злочину зі знищення ДП "Радіопередавальний центр" у Броварах, де згодом побудували багатоповерхівки Поліщука "Лісовий квартал" та "Madison Gardens"?..

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Анатолій Тихий
журналіст