#

Мережа олігархів: чому Ахметову дали викупити енергетичну перлину Київщини

14.01.2019 06:40
Мережа олігархів: чому Ахметову дали викупити енергетичну перлину Київщини

«Київобленерго» змінює власника. Чи можлива тут симфонія інтересів влади та нового акціонера під час президентських виборів?..

До очевидних парадоксів гібридної війни можна віднести і той факт, що й досі, на п’ятому році війського-політичного протистояння з Росією,  певна частина реального сектору нашої економіки ( особливо в сфері енергетики) знаходиться під прямим, а частіше - опосередкованим впливом агресивного сусіда.

Тому перехід енергетичних об’єктів  під контроль вітчизняного бізнесу – процес – ніби й цілком закономірний, адже це продиктовано ще й міркуваннями національної безпеки.

Інша річ, що українське суспільство має переконатися, що зміна власника відбувається у відповідності до принципів справедливості, на цілком законних підставах і що вона, в решті решт, сприятиме зміцненню бази енергомереж  регіонів  країни, посилить соціальний захист працівників галузі, а головне – не вплине негативно на споживача електрики, як з промислового сектору, так і з приватних домоволодінь.

Звичайно, це – в ідеалі. А як мінімум, громада столичного регіону має бути впевнена у тому, що  подальше монопольне зосередження в одних руках об’єктів енергопостачання не призведе до чергового збільшення  з одного боку – тарифів, а з іншого – квазіекономічного ресурсу впливу на громади, партійні осередки та пересічний електорат Київської області

Портал «Моя Київщина» вирішив проаналізувати: які саме перспективи і ризики можуть вийти на поверхню після зміни власності у такий монопольній сфері, як енергетика,  на прикладі проанонсованої купівлі найбагатшим олігархом України  ПАТ "Київобленерго" у купі з «Одесаобленерго».

Замість російських «голландців» - Рінат Ахмєтов

У перший тиждень нового року офіційний сайт енергетичного холдингу ДТЕК оприлюднив повідомлення про те, що група ДТЕК планує сконцентрувати 68,2949% акцій АТ "Одесаобленерго" та 93,9978% ПрАТ "Київобленерго".

3’ясувалося,  що третього  січня 2019 року ТОВ "ДТЕК Нафтогаз" (Україна) і NGR B.V. (Нідерланди) уклали договори купівлі-продажу акцій даних компаній. Договори укладені з відкладальною умовою та будуть завершені після отримання необхідних дозволів державних органів, включаючи узгодження антимонопольних органів. Формально Антимонопольний комітет вже дав добро Ахметову, наприкінці грудня заявивши про відсутність монополії у ДТЕК.

Водночас за головною енергетичною компанією Київщини формально стоять голандці. Але фактично – Кремль. За даними аналітичної системи Youcontrol, 93,9978% акцій ПАТ "Київобленерго" належать нідерландській компанії "Вашингтон Холдінгз Б.В.". Але, згідно з повідомленнями ЗМІ, в 2013 році російська компанія VS Energy купила 89,1% акцій ПрАТ "Київобленерго" у AES Сorporation (США), до складу якої входить "Вашингтон Холдінгз Б.В.".

Відзначимо, співвласниками АТ "Одесаобленерго", в тому числі, є ПрАТ "Київобленерго" (9,2533%), VS Energy International (17,9832%), ТОВ "ВС Енерджі Інтернейшнл Україна" (32,5226%).

Крім того, у ПрАТ "Київобленерго" і АТ "Одесаобленерго" одні і ті ж кінцеві бенефіціари: громадяни Латвії Артур Альбергс, Валтс Вігантс і Віліс Дамбінс, а також громадяни Німеччини Олег Сізерман та Марина Ярославська.

Водночас варто розуміти, що співвласниками російської компанії VS Energy є:

• Олександр Бабаков, заступник голови комітету Ради Федерації РФ з міжнародних справ, колишній спецпредставник президента РФ Володимира Путіна щодо взаємодії з організаціями росіян за кордоном, екс-віце-спікер Держдуми РФ, учасник списку санкцій Євросоюзу через анексії Криму Росією. (Щоправда, сам Бабаков заперечував своє володіння активами в Україні);

• Михайло Воєводін, гендиректор російської корпорації ВСМПО-АВІСМА (найбільший в світі виробник титану);

• Євген Гінер, президент московського ФК "ЦСКА", голова ГО "Російський футбольний союз".

Інтернет-видання неодноразово писали, що всі троє були лідерами організованого злочинного угруповання (ОЗУ) "Лужники".

Нагадаємо, 7 листопада 2017 року ПрАТ "Київобленерго" очолив Володимир Чернявський, колишній керівник КП "Полтаваобленерго". Він замінив Івана Полив'яного, який був убитий у себе вдома 24 вересня 2017 року.

Як купити прибуткове

Через низку новорічних свят факт  майбутньої купівлі двох обленерго поки що не набув широкого резонансу у вітчизняних ЗМІ. Інтернет-ресурси здебільшого лише поширили інформацію прес-служби олігарха про укладену операцію, яка ще чекає на формальний схвальний вердикт від окремих державних структур.

Причому щоденна  газета «Сегодня», які належить ахметовським структурам, інформацію про цю угоду супроводжувала таким «врізом» до основного тексту: «У 2017 році втрати електроенергії в мережах "Одесаобленерго" (13,7%) і "Київобленерго" (17%) були набагато вище, ніж в розподільних компаніях "ДТЕК Київські електромережі" і "ДТЕК Дніпровські електромережі".

Втім, казати, що "Одесаобленерго" та "Київобленерго» йшли до банкрутства – невірно, навпаки було зафіксовано тренд на збільшення прибутків.

Так  2017 року "Одесаобленерго", згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності, закінчила з чистим прибутком 5 млн грн. в порівнянні зі збитками 68,832 млн грн. в 2016 році, збільшивши чистий дохід на 23,23%, або на 1,42 млрд грн., до 7,521 млрд грн.

Ще більше зростання у 2017-му було зафіксовано в їхніх колег з Київщини. "Київобленерго", згідно з міжнародними стандартами звітності, позаминулого року збільшила чистий прибуток в 3,6 рази, до 218,385 млн грн. в порівнянні з 2016 роком, збільшивши чистий дохід на 21,9%, або на 1,441 млрд грн., до 8,029 млрд грн., в порівнянні з 2016 роком.

Щоправда, були й цікаві відео-коментарі щодо недавньої енергетичної угоди пана Ахметова.

Колишній журналіст, а нині – нардеп Сергій Лещенко також прокоментував ситуацію з очікуваним придбанням Ахметовим двох обленерго. У своєму пості у Facebook, який супроводжував відеоблог «младореформатора» , він, зокрема, нагадав читачам, що наприкінці минулого року «підконтрольний адміністрації Порошенко Антимонопольний комітет видав Рінату Ахметову довідку про те, що він не є монополістом на ринку енергетики».

«Отримавши потрібну довідку, "немонополіст" Ахметов оголосив про покупку двох розподільних компаній – «Одесаобленерго» та « Київобленерго». Ну й правильно, а що ж ще робити "немонополісту", крім як й далі «затарюватися»? Адже, "Роттердам плюс" згенерував йому багато зайвого «кеша». Тим більше вплив на Одеську і Київську область з часом стане не тільки бізнес, а й політичним активом. Зрештою заплатимо за це ми, тому що концентрація енергетики в одних руках призведе тільки до зростання тарифів.

Історія з виправданням Ахметова від монопольної змови - це один з яскравих прикладів того, як Петро Порошенко мандат служіння людям обміняв на особисті вигоди», - зазначив Лещенко.

У своєму відеоблозі публіцист й політик повідомив, що на закритому засіданні Антимонопольного комітету 28 грудня Антимонопольний комітет ухвалив рішення, що компанія «ДТЕК» не зловживає монопольним становищем на ринку виробництва енергії в Україні. Таким чином, компанію не оштрафували.

При цьому Лещенко розповів, що 5 з 6-ти членів, близьких до пана Філатова з АПУ і до бізнесового соратника президента Петра Порошенка – Ігоря Кононенка, проголосували  за те, щоб винести вердикт, що виробник 85% вугілля та 80% електроенергії на вітчизняних ТЕЦ – не є монополістом і не займає домінуючого становища на рику генерації електроенергетки».

Дійсно, силу подібного бюрократичного документу півтора століття тому висміяв Козьма Прутков у афоризмі - «Якщо на вольєрі  слона побашиш  напис: «буйвол», - не вір очам своїм».

Лещенко  також нагадав, що за рік до нинішнього подарунка Ахметову з боку АМКУ Нацкомісія з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) проголосувала за те, аби «підняти тарифи на спожиту енергію, аби Ахметов зумів збагатитися на схемах "Роттердам плюс".

Немов, вступаючи у дискусію із Сергієм Лещенком щодо значення слова «монополія», в коментарі одному з видань глава аналітичного відділу інвестиційної компанії Concorde Capital Олександр Паращій та керівник аналітичного відділу інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін зазначили, що обленерго в Україні дійсно є монополістами, однак вони – природні монополії, тому щодо них антимонопольне законодавство не діє.

За словами експертів, діяльність компаній із розподілу електроенергії завжди повністю контролюють і у власників немає можливості встановлювати тарифи й ними зловживати.

"Це вже за законом – природні монополії. Відповідно, до них пильна увага регулятора, з боку комісії з регулювання електроенергії. Тут не діє монопольне законодавство в аспекті, що це єдиний постачальник області", – пояснив Чурін.

Паращій додав, що в процесі анбандлінгу постачання електроенергії повністю відокремлене від її розподілу.

"Ми знаємо, що раніше всі обленерго займалися і розподілом електроенергії, і її постачанням кінцевому споживачу. Зараз продавати електроенергію їм заборонено. Тому що продаж електроенергії – це не монопольний бізнес, це конкурентний бізнес. І тому в обленерго немає можливості якимось чином зловживати монопольним становищем", – зазначив експерт.

Електрика  як ресурс впливу

Розподіл обласних структур енергомереж на оптовиків та постачальників, який стався під час приватизації, навряд чи суттєво зменшив вплив монополізму  не тільки на транзит електроенергії, але й на питання, пов’язані з економікою опосередковано.

Чого лише варті брутальні методи економічного впливу монополістів від мегават та гігакалорій  на бізнесових й політичних конкурентів. Досі не зрозуміло, що сталося кілька років тому на підприємстві Євгена Сігала «Гаврилівські курчата», коли через відсутність електрики протягом тривалого часу стався масовий мор курчат. Нагадаємо, це призвело до екологічної катастрофи на Вишгородщині та арешт власників «Агромарс», яким довелося виплачувати багатомільйонні застави.

Ще один момент: оскільки електрику споживають практично усі  мешканці регіону, то перевірку лічильників зручно суміщати з агітацією за потрібного кандидата, що на президентських, що на парламентських виборах. Враховуючи близькість Ахметова до нинішньої президентської вертикалі, вочевидь, ця схема буде працювати саме на чинну владу. І йдеться не лише про роздачу політичної реклами разом з платіжками. Наявність надприбуткового бізнесу в Україні передбачає необхідність ділитися його плодами з можновладцями, які дали змогу його отримати. І Ахметов, який вже кілька років перебуває на гачку в Банкової, має це розуміти…

Олександр Воронін, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Facebook