#

ОПЗЖ невмирущий: як в Київоблгазі продовжують засідати «риги»

05.06.2023 15:28
ОПЗЖ невмирущий: як в Київоблгазі продовжують засідати «риги»
"Газовики" явно намагаються втриматися в Київоблгазі

Попри те, що влада заявляє про необхідність націоналізації стратегічних енергетичних підприємств, які перебувають під контролем проросійських гравців, на Київщині у газовій системі спостерігається засилля людей, які так чи інакше мають відношення до цілком конкретного «газового» угрупування, яке десятиріччями щільно комунікувало з Кремлем. Про ситуацію у цій галузі читайте у матеріалі «Моєї Київщини»

Ефективна енергетична безпека зараз – наріжний камінь, на якому в умовах війни тримається наша держава. Тим не менш, вітчизняна газова галузь досі перебуває у підвішеному стані – попри необхідність вичищання звідти відверто проросійського топ-менеджменту, поки що реальна ситуація викликає здивування.

І це навіть попри помітну активізацію СБУ, яка повідомляє про багатомільярдні схеми, в яких беруть участь люди, які представляють фінансово-промислової групи «газовиків». У цю групу входять олігарх Дмитро Фірташ, який з 2014 року перебуває в Австрії, відбиваючись від американського правосуддя. Окрім нього необхідно виділити Юрія Бойка – скандально відомого екс-міністра енергетики часів Януковича і багаторічного лідера ОПЗЖ – аж до заборони цієї партії. І авжеж, не варто забути про Сергія Льовочкіна – колишнього голову Адміністрації президента Януковича, який зараз, будучи нардепом, виїхав в Європу. За інформацією джерел у ЗМІ, нардепи Сергій Льовочкін та Григорій Суркіс навесні літали у Відень на зустріч із олігархом Дмитром Фірташем, що свідчить про те, що «газовики» як і раніше тримаються купи, навіть попри кримінальні справи проти них.

Нагадаємо, усередині травня Служба безпеки України оприлюднила аудіозаписи розмов олігарха Дмитра Фірташа з керівником підконтрольної йому групи РГК Олексієм Тютюнником, які свідчать про махінації з реєстрами та спроби приховати кошти облгазів від арешту.

На оприлюднених записах Тютюнник розповідає Фірташу про обшуки, які проводилися на облгазах олігарха в березні 2023 року. Фірташ квапив із переведенням коштів з одних рахунків на інші, щоб захистити їх від арешту і говорить про загрозу націоналізації.

Правоохоронці викрили схему, за якою підконтрольні Фірташу структури купували паливо у його ж компанії, але насправді отримували 30% від обсягів. Штучний дефіцит покривався за рахунок державного газу, а гроші осідали у кишенях Фірташа. За попередніми даними, за сім років така схема завдала збитків бюджету країни на 18 млрд гривень.

За «дивним» збігом обставин, на Київщині нещодавно заговорили про перевід з Харківської області на Київщину Дмитра Новицького, який до недавнього часу був очільником «Харківгазу». Уродженця Кропивницького Новицького називають довіреною особою згаданого вище Олексія Тютюнника. Він встиг попрацювати в низці облгазів – зокрема, свого часу він був і в «Київоблгазі», де обіймав посаду заступника голови правління з постачання та обліку газу.

Варто зазначити, що Новицький – класичний «газовик». У 2019 році на виборах до Верховної Ради балотувався від ОПЗЖ як мажоритарник по округу №176, і хоча нардепом не став, але зберігає серйозні позиції в системі облгазів.


Наразі за даними реєстрів юросіб, підписантом в «Київоблгазі» залишається Руслан Писанко. Більш того, як зазначають джерела «Моєї Київщини», в структурі зберігає вплив і попередник Писанка – Дмитро Дронов. І це притому, що проти нього активно відкриваються кримінальні провадження.

Нікуди не подівся і ще один скандальний персонаж – Ігор Мозоль, який досі лишається директором з безпеки Київоблгазу незважаючи на низку скандалів з його участю. У квітні профспілка «Київоблгазу» звинуватила Мозоля у тиску на працівників та самовільні звільнення.

«Від нелюдського ставлення Ігоря Мозоля та Андрій Савченка (член Наглядової ради облгазу) до колективу, енергетична безпека області під загрозою.  Члени Профспілки АТ "Київоблгаз" впевнені, що правосуддя та справедливість в Україні повинні здійснюватися на основі Конституції і Законів, а також на засадах верховенства права», - зазначалося в заяві.

Тим не менш, схоже на те, що кадрові ротації є нічим іншим, як спробою команди Фірташ-Бойко-Льовочкін за будь-яку ціну утримати контроль над своїми облгазами. Київська область протягом багатьох років була однією з ключових «годівничок». За рахунок різних схем власники отримували фантастичні надприбутки. Зрозуміло, що така «корова» дуже потрібна «газовикам». Відповідно, сюди перекинуто чималі сили. Адже за нинішніх умов зберегти можливість грітися на газовій трубі, системно видоюючи жителів та бізнес на Київщині – вкрай непросто…

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Микола Тицький