#

Передвиборче протистояння в Ірпені: Карплюк шукає друзів

30.06.2020 09:01
Передвиборче протистояння в Ірпені: Карплюк шукає друзів
Фото з мережі Інтернет

Напередодні місцевих виборів, які заплановані на осінь, більшість бажаючих взяти в них участь починає об’єктивно оцінювати попередню "п’ятирічку", адже електорату потрібні не тільки обіцянки. Для кандидатів із дуже сумним бекґраундом ситуація складніша, адже власних сил і коштів може не вистачити для перемоги на виборах, тому потрібно швидко шукати союзників. Політичне майбутнє для колишнього міського голови Ірпеня Володимира Карплюка спрогнозувала "Моя Київщина"

Становлення молодого політика Володимира Карплюка відбувалося ще за часів навчання в університеті: він свій шанс  використав сповна. Свого часу Карплюк був головою студентського парламенту Національної академії державної податкової служби, а отже, особливо наближеним до її ректора – нині покійного Петра Мельника, якому він завдячує своїм стартовим успіхам.

Як відомо, Приірпіння розвивається дуже динамічно, щоправда за рахунок величезної кількості незаконних і напівзаконних новобудов, які не могли з’явитися без сприяння місцевої влади. І недивно, що Карплюк, який при посаді офіційно перебував менше 4 років, встиг стати фігурантом численних кримінальних проваджень. "Швидкоспілість" вражає - особливо на фоні справжнього мастодонта політикуму Київщини - одвічного мера Бучі Анатолія Федорука, який перебуває на посаді з 1998 року. Саме з Федоруком Карплюк починав вести бізнес, але жадібність та самовпевненість останнього перетворила кумів на ворогів.

В офіційній біографії Карплюка після завершення навчання значиться громадська робота та ведення бізнесу. У ЗМІ було чимало інформації про те, що на дружин Карплюка і Федорука була оформлена будівельна компанія "Будрегіонінвест", яка працювала в Бучі і зробила їх дуже багатими. Проте Буча була не настільки розвиненою та багатою як Ірпінь, тому куми-політики замахнулися на сусіднє місто.

Ірпінь завжди був гарячою точкою на мапі Київщини, адже політичної стабільності там не було майже ніколи. Золота земля призвела до постійних розбірок. Нагадаємо, що свого часу Мирослава Свистович пропрацювала в кріслі мера менше року (26.03.2006 – 22.01.2007), адже депутати швидко відправили її у відставку. Згодом на позачергових виборах перемогу отримав Олег Бондар, але закріпитися не зміг (17.06.2007 – 31.10.2010).

Ситуація кардинально змінилася з приходом до влади банди Януковича, адже навіть всередині Партії регіонів була гризня за Ірпінь. За посаду міського голови в 2010 році змагалися представники кланів - з одного боку тогочасного  ректора податкової академії Петра Мельника – з представником Володимиром Карплюком, з іншого - команда чинного тоді прем’єр-міністра Миколи Азарова з кандидатурою Володимира Скаржинського. Звісно, позиції Азарова були куди сильнішими, тому свої перші вибори Карплюк програв, проте здобув хороший досвід та зумів зробити висновки.

Після виборів він пішов працювати у виконавчу владу. Тоді його знову пригрів мер Бучі Федорук, у якого Карплюк був заступником з економічних питань. Журналісти з’ясували, що саме в час їх спільного керування у Бучі відбувалася масова приватизації ділянок на підставних осіб із подальшим перепродажем, де згодом будували багатоповерхівки. Із посади заступника мера Бучі Карплюк пішов після того, як на їхньому будівництві загинула людина. Варто додати, що обвинувачення за кримінальною справою щодо загибелі робітника Карплюк досі не отримав, хоча це намагався зробити і експрокурор Київської області Дмитро Чібісов, і ексгенпрокурор Юрій Луценко, який назвав Ірпінь "українським Чикаго".

У 2010 році Карплюк створює ГО "Нові обличчя", яка згодом, завдяки коштам від продажу квартир у незаконно зведених новобудовах та інвестиціях від забудовників, перетворюється на місцеву політичну партію.

Після втечі банди Януковича більшість представників влади на місцях змушені були добровільно відмовитися від своїх посад, інакше їх у кращому випадку чекала "сміттєва люстрація". Представник Партії регіонів Володимир Скаржинський, його заступник Ігор Борзило та секретар Ігор Вишняков під тиском громади змушені були писати заяви на звільнення. Щоправда, одним із вигодонабувачів "перевороту" став Карплюк, який готувався взяти реванш на позачергових виборах.

Читайте також: Як Ірпінь захопили Володька-безбожник і Петя-сектант

На позачергових виборах у жовтні 2014 року Карплюк був обраний міським головою, а за рік на чергових місцевих виборах повторив результат. Щоправда, до кінця свою каденцію йому допрацювати не вийшло, адже в серпні 2018 року він добровільно залишив посаду, щоб спробувати зайти в парламент і отримати депутатську недоторканість. Саме період головування Карплюка припадає на тотальну вирубку зелених зон та зведення десятків житлових комплексів, що приносило надприбутки для близького оточення мера, а також ДАБІ, яке теж отримувало свою долю в усіх забудовах.

Не обійшлося й без крадіжок бюджетних коштів під час ремонтів доріг та парків, які команда "Нових облич" постійно презентує як неабияке досягнення. Великого резонансу набула справа із підписанням договорів між Ірпінською міською радою та ФОПом, що був оформлений на померлого чоловіка. Тоді документи підписував перший заступник Карплюка Дмитро Христюк. Останній на минулих місцевих виборах балотувався першим номером від партії "Нові обличчя" до Київської обласної ради, але політсилі трохи не вистачило голосів, щоб отримати своїх представників у КОР.

Цікаво, що слідство за скандальною справою "безсмертного ФОПа" зупинилося, а Христюк після одруження з народною депутаткою Вікторією Сюмар покинув посаду заступника міського голови, тому не поніс майже жодних репутаційних втрат. Після своєрідного затишшя Христюк повертається у велику політику і вже почав виборчу кампанію за посаду мера Ірпеня. Варто додати, він буде представляти партію "Європейська солідарність" та матиме непогані шанси перемогти на виборах міського голови, адже формально не має стосунку до кримінальних схем.

Цікаво, що Федорук і Карплюк уже досить давно перебувають у серйозному конфлікті. Це пов’язано з тим, що останній фактично позбавив Федорука депутатства у Верховній Раді, адже в ніч парламентських виборів-2014 Карплюк продав частину партійної сітки опонентам, завдяки чому переміг на 95 окрузі представник "Народного фронту" Михайло Гаврилюк. Федорук не готовий пробачити зраду від того, кому він свого часу допомагав стати успішним.

Діставшись до ресурсів команді Карплюка "зірвало дах", адже в місті почався повний хаос. Бюджет "пиляли" на всьому, а Ірпінь став лідером із кількості зведених багатоповерхівок. Як наслідок – проти Карплюка порушено низку кримінальних проваджень, які роками не розслідуються. Варто додати, що на президентських виборах Карплюк неофіційно підтримував кандидата Порошенка, а в приміщення міськради розміщувалася агітаційна продукція. Але таким чином він прагнув отримати "помилування" по відкритих кримінальних справах, але ставка не зіграла.

Після відмови від посади міського голови Карплюк все рівно залишився головним політичним гравцем, який досі через "ручних" секретарів керує містом. Окрім того, він не випадає з медіа простору, адже залишається головою Інвестиційної ради Ірпеня – кишенькової структури, яка створювалася конкретно під Карплюка. Таким чином він не дає забути жителям міста про своє існування, але залишається осторонь будь-яких скандалів.

Після Карплюка в.о. мера стала Анастасія Попсуй (Заблоцька), яку він використав сповна, зокрема для прийняття Генерального плану міста. Під керівництвом тіньового мера вона потрапила в ряд скандалів, зокрема, запам’яталася поїздкою в США за 120 тис грн з бюджету міста, придбанням  елітного автомобіля для комунального підприємства, яким вона користувалася у власних цілях. Щоправда, Попсуй не витримала тиску від правоохоронців, які почали викликати її на допити. Після її звільнення секретарем ради було обрано Андрія Літвінова.

Сам Літвінов майже нічим не відрізняється від Попсуй, адже він такий же залежний від Карплюка, а сам нічого особливого із себе не представляє. Додамо, що його діяльністю вже зацікавилися "плюси" Ігоря Коломойського: журналіст телеканалу Ігор Колтунов готує сюжет про "ірпінське Чикаго". Враховуючи, що головою обласного осередку "Слуги народу" став ще один колишній представник "1+1" Олександр Дубінський, у Карплюка, схоже, починається веселий період в житті...


Ламає плани Карплюка на подальше управління регіоном формування Бучанського району субрегіонального рівня, куди ввійде Ірпінь. Джерела у Кабміні повідомили, що там визначили центром Бучу, адже передавати повноваження комусь із оточення Карплюка дуже небезпечно. Окрім того, безпосередню участь у зміні адмінцентру брав  Федорук, який за успішного розвитку подій позбавить свого кума впливу на політичну ситуацію в регіоні.

Читайте також: Поділ Київщини на шість районів – Ірпеня позбавляють статусу, а Васильківський зникає взагалі.

За даними нашого видання, команда Карплюка готується об’єднати зусилля із колишнім нардепом Ярославом Москаленком, який зберігає інтерес у Бучі та Ірпені. Також підтвердилися чутки, що скандальний екс-"регіонал" заручився підтримкою компаньйона Коломойського Ігоря Палиці, який зараз розвиває проєкт "За майбутнє". Скоріше всього, вони використають мережу партії "УКРОП", яка втратила свої позиції. Місцеві вибори є шансом для Москаленка повернути владу після програшу "зеленим" на окрузі. Зокрема, цікаво, що ще одна екс-журналістка "плюсів" Василевська-Смаглюк, яка спочатку атакувала Москаленка, зараз з ним вже тихенько дружить.

Чи піде сам Карплюк на мери? Навряд. Скоріш за все, в такому випадку його справи швидко реанімують. Тому наразі найбільш прийнятною кандидатурою, на яку робитиме ставку колишній мер, стане чинний перший заступник міського голови Олександр Маркушин. Але враховуючи не надто білу репутацію цього персонажа, дуже може статися, що вся красива схема у Карплюка може завалитися.

Актуально: Політичні ігри на Київщині: Москаленко під Палицею та розлучення Присяжнюка з "Батьківщиною".

Сплутати карти може ОПЗЖ, адже політсила має плани підкорити Ірпінь. Наразі там не визначено кандидата на пост міського голови, але при наявних інформаційних ресурсах національного масштабу, можливість вплинути на хід виборів дуже висока. Звісно, інші політичні сили також спробують позмагатися, але шанси на перемогу незначні.

На жаль, доводиться констатувати, що чим ближче до виборів – тим більше місто парків буде занурюватися в політичну багнюку. Наразі остаточно спрогнозувати переможця неможливо, адже оголошення підозри комусь із учасників перегонів може з легкістю змінити хід подій. Одне констатувати можна з упевненістю – Ірпінь буде пекельною точкою, де в боротьбі за перемогу зійдуться колишні однопартійці…

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Анатолій Тихий
журналіст