#

Післявиборчий пат: чому Бориспіль та Бровари опинилися у стані політичної невизначеності

27.01.2021 08:22
Післявиборчий пат: чому Бориспіль та Бровари опинилися у стані політичної невизначеності
Фото з мережі Інтернет

Повторні вибори у Борисполі та Броварах відбулися, тому час підбивати підсумки. Хоч кандидати на міських голів досить легко змогли отримати свої посади, це не гарантує, що вони зможуть успішно працювати. Про політичні "розклади" у двох містах-супутниках столиці, читайте в матеріалі "Моєї Київщини"

Бориспіль

Варто нагадати, що повторні вибори міського голови Борисполя були призначені у зв’язку з тим, що багаторічний мер Анатолій Федорчук помер від коронавірусу, хоч і отримав найбільшу кількість голосів. Саме тому перед новим роком у місті знову розпочалася виборча кампанія, яка виявилася не дуже простою. Насамперед, вплинули затяжні свята та локдаун, а в день голосування були аномальні морози, що безумовно вплинуло на явку виборців. Загалом на посаду мера Борисполя претендувало 17 кандидатів, із біографіями яких можна ознайомитися нижче.

Читайте також: Перевибори в Борисполі: хто балотується і має шанси на перемогу.

Підсумковий протокол ТВК засвідчив, що перемогу здобув представник "Європейської солідарності" Володимир Борисенко. За нього проголосувало майже 5 500 виборців, що становить 29,3%. Зауважимо, що найближчий переслідувач Владислав Байчас, який ішов на вибори самовисуванцем, отримав підтримку на рівні 3 987голосів, тому перевага Борисенка більш ніж відчутна.

Байчас, який був серйозно налаштований на перемогу, цілком міг фінішувати третім, адже за представника УДАРу Володимира Кондратенка проголосувало 3 911 осіб. Зауважимо, що Кондратенко не балотувався на виборах 25 жовтня 2020 року, тому його результат можна вважати дуже пристойним.

Що відомо про Борисенка?

У 2010 році Борисенко був обраний депутатом Бориспільської міської ради від партії "Фронт змін", яка отримала найбільшу кількість мандатів. Від тієї ж партії у 2014 році він безуспішно балотувався до парламенту по 98 виборчому окрузі від партії "Фронт змін", але перед самими виборами на нього було скоєно замах: на приватне подвір’я політика кинули гранату РГД-5, а в самого кандидата стріляли. Як зазначав Борисенко, він у цей час був у бронежилеті, який почав носити після погроз. Щоправда, тодішній голова СБУ Валентин Наливайченко говорив, що це був передвиборчий піар Борисенка, який він сам підлаштував…

На парламентських виборах 2019 року Борисенко балотувався по 98 округу як самовисуванець, але знову невдало. У минулому скликанні був помічником нардепа Андрія Іванчука, який відзначився прогульництвом, гречкосійством і численними випадками кнопкодавства, а також спонсорством "Народного фронту". Зауважимо, що Борисенко є засновником ПП "Боріко", що працює у сфері будівництва, а також значився комерційним директором ТОВ "БФ Груп", яке займається організацією роботи магазинів безмитної торгівлі в аеропорту "Бориспіль", а простіше – Duty Free.

"БФ Груп" пов’язують зі згаданим нардепом Іванчуком, адже директор компанії Юрій Грищенко вже два скликання поспіль працює помічником депутата. Цікаво, що свого часу родич прем’єр-міністра Арсенія Яценюка працював у цій же фірмі. Багато ЗМІ повідомляли, завдяки домовленостям прем’єра Яценюка з міністром інфраструктури Максимом Бурбаком компанія "БФ Груп" стала єдиною, що має можливість займатися торгівлею в "Борисполі".

На виборах 25 жовтня за Борисенко фінішував другим із результатом у 14%, або 2 998 голосів. Зауважимо, що за короткий період часу його команді вдалося вдвічі збільшити електоральну підтримку, хоча до агресивних методів боротьби вони не вдавалися.

Міська рада

Зважаючи на те, що в Борисполі відбувалися тільки вибори міського голови, то рада уже три місяці функціонує. Ще 23 листопада 2020 року депутати обрали секретарем представника фракції "Слуги народу" Владислава Байчаса, а коаліція складається з партій "Наш край", "Слуга народу", ОПЗЖ та "Батьківщина". Варто наголосити, що Бориспільська "ширка" є майже повним віддзеркаленням коаліції в Київській облраді, де об’єдналися партії Зеленського, Тимошенко та Медведчука. Саме тому можна констатувати, що місцеві депутати є залежними від партійних домовленостей у Києві.

Проте в Борисенка та партії "ЄС" є всі можливості переформатувати коаліцію. Загалом до Бориспільської міськради пройшло 6 партій: "Наш край" (8 депутатів), "Євросолідарність" (8 депутатів), "Слуга народу" (7 депутатів), "Батьківщина" (6 депутатів), ОПЗЖ (5 депутатів) та "Голос" (4 депутати). Для формування коаліції потрібно 20 голосів, тому якщо "Наш край" приєднається до нинішніх опозиціонерів, то ситуація кардинально зміниться. Проте за умови перебування партії міського голови в опозиції реалізувати задумані проєкти буде дуже складно, адже Байчас і компанія будуть "грати" на пониження рейтингу Борисенка.

Бровари

Результати виборів у Броварах, що відбулися 25 жовтня, були скасовані через суд після позовної заяви деяких кандидатів. Варто зауважити, що на кожному бюлетені було нанесено по два порядкові номери, що дозволяло ідентифікувати хто за кого віддав свій голос. Спочатку була інформація, ніби до цього причетний Ігор Сапожко, але згодом стало відомо, що бюлетені друкувалися на підприємстві, що пов’язано з кандидатом від партії "Слуга народу" Дмитром Рантіковим. Із біографіями всіх кандидатів у мери Броварів можна ознайомитися за наступним посиланням.

Читайте також: Рокіровка у Броварах: чого чекати від перевиборів

Повторні вибори міського голови та депутатів відбулися 17 січня. Лідером перегонів знову вважався чинний міський голова Ігор Сапожко, але ще одним фаворитом називали представника партії "Європейська солідарність" Олега Іваненка – чинного депутата Київоблради. Зауважимо, що перед новим роком на родину Сапожків напали грабіжники та побили кандидата на посаду міського голови. Зауважимо, що частина критиків назвала цей інцидент імітацією злочину заради підвищення виборчого рейтингу напередодні дострокових виборів.

Читайте також: Побиття Сапожка: розбійний напад чи передвиборчий PR?

Зауважимо, що побиття дійсно пішло на користь рейтингу Сапожка, адже за нього проголосувало 53,16% виборців (21 787 голосів). Цікаво, що явка на виборчих дільницях була суттєво більшою, аніж у сусідньому Борисполі, що дає підставу задуматися над їх об’єктивністю. Зауважимо, що під час волевиявлення спостерігачі та правоохоронці фіксували на дільницях кричущі порушення та спроби фальсифікації результатів на користь одного з кандидатів у день голосування.

Окрім того, було зафіксовано масову зміну реєстрації перед виборами, тому в день голосування спостерігалися "гастролери", яким за деякими даними платили по 1 500 грн за голос. Також відбувався підкуп серед місцевих через соціальні мережі. Враховуючи всі порушення, кандидат у депутати від партії "Україна славетна" Олег Кищук звернувся до адміністративного суду з вимогою визнати недійсними вибори міського голови Броварів. Проте дехто вважає, що він це зробив через конфлікт із партією "Батьківщина" та її лідером на Київщині Костянтином Бондарєвим, який підтримував Сапожка. Якщо суд прийме до уваги всі порушення, то вибори дійсно можна буде скасувати…

Міська рада

Варто почати з приємного: броварчани не проголосували за проросійську ОПЗЖ, що можна вважати маленькою перемогою. Загалом у міській раді 38 депутатів, а прогнозовано найбільше мандатів отримала партія "Команда Ігоря Сапожка – "Єдність" – 12 депутатів.

"Європейська Солідарність" завела в раду 5 депутатів, "За майбутнє", "Рідний дім" та "Слуга народу" по 4 депутати, "Батьківщина", "Голос" та "УДАР" – по 3 депутати. Зважаючи на повну різношестність у раді, сформувати коаліцію Сапожку буде не дуже просто. Якщо проектувати політичний союз у Київоблраді на Бровари, то потенційне об’єднання буде складатися з "Єдності", "Батьківщини" та "Слуги народу", які на трьох акумулюють 19 голосів. Абсолютно реальною виглядає ситуація з об’єднанням інших політичних сил, що зробить "розтяжку" для багаторічного мера.

Загалом для обох новообраних мерів ситуація складається так, що вони не зможуть повноцінно виконувати свої функції. Для того, щоб безперешкодно почати працювати, потрібно уже домовлятися з іншими політичними гравцями. А кому цього не вдасться – ризикує взагалі отримати недовіру від депутатів зовсім скоро...

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст