#

Прогноз на 2020 рік: чого чекати на Київщині

24.01.2020 06:02
Прогноз на 2020 рік: чого чекати на Київщині
Фото з мережі Інтернет

Традиційно завершення циклу новорічних свят дає старт новому політичному сезону. Цей рік обіцяє бути надзвичайно гарячим: місцеві вибори, які позначаться на столичному регіоні, обіцяють бути надзвичайно цікавими. "Моя Київщина" підготувала прогноз на 2020 рік

"Слуги народу"

Більшість з тих, хто не потрапив у велику політику минулого року, планують спробувати свої сили у цьому році потрапити хоч кудись. Чи мають шанси лузери попередніх парламентських виборів цього разу поборотися зі "слугами", які винесли майже всіх в одну калитку? Цілком мають: партія президента має вкрай слабку регіональну політику, а керівництвом обласного штабу займаються ненадійні люди, які мають давні зв'язки з зовсім іншими політичними проектами.

Як відомо, офіційно на Київщині тягнути обласний осередок СН було покладено на чинну народну депутатку від партії "Слуга народу" Ольгу Коваль, але всі безпосередні дії виконує її батько – Володимир Коваль. Колишній чиновник Київської ОДА, який працював в Київській ОДА за президентства Януковича, нажив "слави" корупціонера, а зараз став незамінною фігурою у президентській вертикалі на Київщині. За свідченнями політиків і бізнесменів області, через цього персонажа можна вирішити багато питань на будь-якому рівні. Саме тому існує велика загроза, що до списку партії на місцевих виборах потраплять лише ті, хто пройде через "касу" Ковалів.

Потрапляння одіозних персонажів до списків "слуг" тільки зіграє на руку опозиціонерам ("Батьківщина", "Європейська Солідарність", "Радикальна партія", "Опозиційна платформа - За життя"), які роками будували партійні структури на Київщині. Досконало відпрацьовані технології непрямого підкупу дають шанс зачепитися за депутатські мандати у радах різних рівнів не лише цим політсилам, але й регільнальним проектам, особливо на тлі постійного падіння рейтингу президентської партії.

Масла у вогонь піділлють голови РДА області, поступове призначення яких розпочалося після ногого року. Саме вони, як у кращі часи Порошенка, будуть адмінресурсом тиснути на бюджетників. Є підстави вважати, що це спричинить чимало конфліктів, адже районні ради завжди орієнтуються на тих, хто ближче – бізнесмени і політики місцевого розливу.

Чого чекати "Батьківщині"

Очікуються серйозні протистояння і у Київській обласній раді. Коаліція там залишається досить умовною. Особливо цікавою є ситуація із фракцією "Батьківщина", адже частина депутатів покинула політсилу через керівника обласного штабу Костянтина Бондарєва. Саме його деструктивна позиція призвела до втрати крісла голови обласної ради й переходу в опозицію на Київщині.

Зараз "Батьківщина" розпочала процедуру відкликання депутатів облради. Якщо Бондарєву це вдасться (що вкрай сумнівно), то він у подальшому буде намагатися консолідувати "Свободу", обломки "Самопомочі" та перекупити ще декількох депутатів, щоб сформувати нову більшість. Зважаючи на "проституцію", яка притаманна нашим політикам, такий сценарій цілком імовірний. Щоправда, процедура відкликання депутатів  дещо складна.

Не буде спокійно й у Київській ОДА. Є чутки, що для нинішнього голови ОДА Чернишова посада є своєрідним трампліном, тому на Київщині йому треба показати результат. Не варто забувати й те, що його умовно відносять до групи Коломойського, тому слід очікувати на продовження жорсткого протистояння з групою "митників" Павлюка-Тимошенка. Бізнес переконує, що яблуком розбрату є "Центренерго" – найбільша в Україні компанія по виробництву електричної та теплової енергії. Свого часу її намагався приватизувати наближений до Порошенка екснардеп Ігор Кононенко, а зараз до неї приглядаються олігархи, зокрема Коломойський. Варто додати, що Фонд державного майна нещодавно повідомив про першочерговість приватизації "Центренерго".

На кінцевому етапі комплектація заступників голови, що було величезною проблемою для попередника Бно-Айріяна. Саме вони повинні навести лад із департаментами ОДА, а саме від цього буде залежати подальша продуктивність роботи усієї структури. За даними нашого видання, у КОДА можуть пройти масштабні "зачистки" кадрів, зокрема, може стати вакантною посада керівника Департаменту охорони здоров’я, яку наразі обіймає Максим Іонов.

Насправді політичний сезон уже стартував, тому партії взялися відновлювати роботу районних штабів та шукати прихильників. Досить активно стартувала "ЄС" та "Батьківщина", а от "радикали", які зараз фактично входять у більшість в облраді і мають свого очільника головного прдеставницького органу області, зайняли вичікувальну позицію. Традиційно непогані шанси на місцевих виборах має "Аграрна партія", але вона потребує серйозного ребрендингу.

Особливо гарячою темою для "аграріїв" стане тема землі: вони знову будуть намагатися взяти політичні очки на протистоянні проти продажу українських чорноземів та поверненню мораторію. Варто відзначити, що "Всеукраїнська аграрна рада" минулого року в різних областях України проводила мирні акції протесту, щоправда не особливо активно у Київській області. Один із засновників даної ГО Михайло Соколов напередодні виборів до парламенту був виключений із прохідної частини списку "Слуги народу". Така ж доля спіткала Інну Панченко – дочку відомого у Кіровоградській області агробізнесмена, який має серйозні активи на Київщині. Очевидно всі ті, хто ображені на команду Зеленського, будуть усіма можливими способами занижувати рейтинг партії президента.

Інші на старті

Свого часу дочекалася "ОП-ЗЖ": на політичну силу покладають великі надії, особливо на тлі непоганої парламентської кампанії. Якщо після Революція Гідності більшість досить скептично дивилися на подальшу долю політсили, то зараз є серйозні підстави вважати, що реваншисти візьмуть своє. В обласній структурі "ОП-ЗЖ" зберігається конфлікт між нардепом Олександром Качним та ексголовою КОДА Анатолієм Присяжнюком. Наразі пристрасті трохи утихомирилися, але чим ближче до виборів, тим більше скандалів всередині партій.

Серйозну долю впливу на політичні процеси зберігає міністр МВС Арсен Аваков, якому напряму підпорядковується поліція, Нацгвардія та ДСНС. Хоч правоохоронці позиціонують себе аполітичними, проте за необхідності вони можуть внести свої корективи у виборчий процес.

Якщо зважати на велику кількість конфліктів на найвищому рівні влади, особливо після скандального аудіозапису з Гончаруком, де він відверто критикує президента, досить можливою є відставка Кабінету Міністрів та призначення позачергових виборів до парламенту. Саме зараз ще більш імовірними виглядають серпневі прогнози Коломойського, який говорив, що дострокові вибори до Верховної Ради можуть відбутися у 2020 році.

Прогнози щодо розпуску ВР мають місце бути, але варто дивитися на це більш прагматично. Треба враховувати, як суспільство сприйме ідею змін до парламенту. Якщо місцеві вибори мають відбутися відповідно до вимог чинного законодавства уже цієї осені, то позачергові парламентські вибори можуть ударити по партії Зеленського. Одне можна стверджувати точно – партія "Слуга народу" поки до них не готова.

Анатолій Тихий, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook