#

Розвиток чи застій: Яке майбутнє в Борщагівської ОТГ

21.08.2020 23:20
Розвиток чи застій: Яке майбутнє в Борщагівської ОТГ
Що чекає на Борщагівську ОТГ

Про об’єднання Софіївської та Петропавлівської Борщагівки і села Чайки в єдину ОТГ розмови точилися останні п’ять років. Після президентських та парламентських виборів новій владі вдалося вирішити питання утворення Борщагівської ОТГ в рамках реформи децентралізації. Своїм грудневим розпорядженням Київська облрада затвердила добровільне об’єднання сільрад у Борщагівську сільську об’єднану тергромаду з адмінцентром у Петропавлівській Борщагівці. Таким чином села врятували від примусового приєднання до Вишневого. Фінальну крапку мають поставити місцеві вибори, на яких оберуть голову ОТГ та депутатів. Але нова громада матиме низку кричущих проблем, які залишаються у спадок. Тому перед жителями стоятиме вибір між минулим та майбутнім. 

На перший погляд, Борщагівська ОТГ є дуже перспективною громадою. Знаходиться у передмісті Києва, фактично є повноцінним «спальним» районом столиці. Там будуються нові та сучасні багатоповерхівки, в села їдуть жити молоді представники середнього класу. Нині в Софіївській Борщагівці проживає 35 914 чоловік, у Петропавлівській Борщагівці та селі Чайки – 32 400 людей. Щорічний приріст населення складає 10-15% і вже в 2021 році кількість жителів ОТГ налічуватиме 79864 людей.

Проте розвиток інфраструктури «борщагівок» не встигає за темпами їх зростання. Постійні затори, нестача шкіл, садочків та лікарень, перебої зі світлом та водопостачанням. Єдиним джерелом живлення Софіївської та Петропавлівської Борщагівки, а ще Вишневого і Святопетрівського є підстанція "Київ", яка обладнана трансформаторами, ресурс і технічні можливості яких вже практично вичерпано, як і самі комунікації. На рівень центральної влади вирішення цих питань досі місцевою владою не виносився.

Нинішній голова Софіївської Борщагівки Олесь Кудрик, так само як і очільник Петропавлівської Борщагівки Олексій Кодебський тривалий час чинили опір об’єднанню сіл в ОТГ, розглядали різні варіації та максимально затягували процес децентралізації. В коментарях ЗМІ вони зазначали, що питання розглядалося по-різному. Софіївка могла бути разом з Вишневим і Білогородкою. Петропавлівка не хотіла єднання з Вишневим. Але головна причина небажання сільських голів йти на зустріч реформі децентралізації з їхніх слів – це бюджети сіл. Кудрик та Кодебський в один голос називали їх «хорошими», а от скільки грошей матиме ОТГ – для них було питанням. Мовляв, держава лишатиме кошти виключно на захищені статті, а решту забиратиме і є загроза збільшення дефіциту. Але цей прогноз видається хибним.

Бюджет ОТГ принципово інший, ніж бюджет сільської, селищної або міської (районного значення) ради. Децентралізація дає більше можливостей громадам. Наприклад, 60% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) лишатиметься в ОТГ. Це головний податок, завдяки якому власні доходи в ОТГ зростуть у 2 – 2,5 рази. Не кажучи вже про доходи у вигляді 5 % акцизного податку з реалізації підакцизних товарів;100% єдиного податку; 100% податку на прибуток підприємств комунальної власності, інші збори у вигляді державного мита, плати за надання адмінпослуг, зборів за паркування і так далі.

При цьому громада отримає право самостійно вирішувати питання добудови чи будівництва освітніх закладів, а також лікарень. Раніше влада сіл повинна була вирішувати все через владу району та області. Відповідно, новий голова Борщагівської ОТГ нестиме відповідальність за вирішення справді важливих для громади питань. Він не зможе перекласти відповідальність на голову Києво-Святошинського району чи Київської ОДА.

Ера Кудрика і Кодебського. Що вони зробили

Діяльність нинішніх сільских голів частин майбутньої ОТГ оцінюється неоднозначно. Але факт, що і Кодебский, і Кудрик є головними константами життя цих сіл вже не один десяток років. Олексій Кодебський є головою сільради Петропавлівської Борщагівки ще з 1983 року. У ЗМІ про нього писали, наприклад, що його родина має велику кількість земельних ділянок і має мільйонні заробітки. Також на Кодебського були численні скарги громади. І свого часу їх розглянула регламентна комісія Київоблради, яка виявила, що селищна рада виділяла ділянки за різними схемами не лише родичам чи підставним особам, а безпосередньо селищному голові Кодебському. Відповідно це стало приводом для звернення в НАБУ.

У Софіївській Борщагівці головою сільради є Олесь Кудрик. Він був заступником голови Софіївської Борщагівки Сергія Кременця з 2006 року. В 2010-му вибори виграв Юрій Денисенко. За інформацією ЗМІ, Кудрик нібито організував рейдерське захоплення сільради в 2011-му році, після чого її очолив Валерій Перегинець, який в 2012-му помер від серцевого нападу. Кудрик пішов на вибори та їх виграв. А в 2015-му році переобрався. Олеся Кудрика теж звинувачували в тому, що землю він віддає занадто дешево, а також у випадках видатків на різні роботи йде в обхід конкурсних процедур.

Проте, говорити про суцільний негатив також буде неправильно. Саме за цих діячів села отримали перспективу якісного зростання населення та фундамент до інвестиційної привабливості. І саме вони відстояли громади від приєднання їх до столиці.

Утім, якщо говорити про стратегічний розвиток, то, наприклад, про Генплани територій, то у Петропавлівської Борщагівки він взагалі відсутній. Софіївсько-Борщагівська сільрада у 2019-му році затвердила Генплан території, Петропавлівська Борщагівка мала б зробити це до завершення 2020-го року. Але проблемою є те, що в селах громади немає функціонального плану зонування.

Із позитивного – дохідна частина бюджетів сіл стабільно зростає. Навіть попри те, що в 2019-му бюджети були дефіцитними після профіциту в 2018-му, це дуже хороший знак. В 2020-му бюджети також будуть в профіциті.

Щодо цифр - бюджет Софіївської Борщагівки з 2018 по 2019 рік показав динаміку росту 134%. Якщо в 2018 році доходи за загальним і спеціальним фондом були на рівні 187 млн, то в 2019-му вони склали вже 264 млн гривень, але при цьому склав дефіцит - 97 млн. Схожа історія з бюджетом Петропавлівсько-Борщагівської сільради. Було в 2018-му 163 млн, в 2019-му стало 213 млн. Темпи зростання  - 130%, от тільки дефіцит – 3 млн. Тобто витрати перевищували доходи і виникає питання на що витрачалися гроші, якщо це передмістя має низку критичних проблем.

Що повинен зробити голова Борщагівської ОТГ

Частково розвантажити ситуацію із заторами має проект малої окружної дороги, яка передбачена генпланом і буде йти від Житомирської траси до Вишневого. Втім, зусиллями ОТГ цей проект не витягти – необхідне залучення коштів з державного бюджету, а тому необхідно лобіювати його у вищих кабінетах. Бо вартість проекту перевищує 2 млрд грн, а бюджет ОТГ очікується на рівні близько 800 млн грн.

У селах Борщагівської ОТГ є абсолютний дефіцит місць у дитячих садочках та школах, але жодної стратегії розвитку досі немає. Потрібне будівництво державної ЗОШ та садків.

 

Через відсутність планів та реальних дій стосовно покращення дорожньої інфраструктури гальмується процес інвестицій в села, де головними інвесторами є виключно забудовники. Хоча перспектива Борщагівської ОТГ в цьому напрямку дуже велика через якісний склад новоприбулого населення та нижчу орендну плату та тарифи для бізнесу в порівнянні з Києвом. От тільки хто ж захоче переносити свій офіс у села Борщагівської ОТГ, якщо втрачатиме по кілька годин часу в заторах?

 

Питання зелених зон, місць для відпочинку та великого парку є дуже актуальним. Парк «Зелена брама» у Софіївській Борщагівці є єдиною зеленою зоною. Територією громади проходять річки Нивка та Борщагівська, які формують три озера, що придатні для відпочинку мешканців, але знаходяться в занедбаному стані, оскільки їх благоустроєм ніхто не займається. По вулиці Соборній в Софіївській Борщагівці частина землі була виведена в рекреаційну зону. А ліс між Петропавлівською Борщагівкою та Житомирською трасою чудово підходить під великий парк.

 

У селі Чайки населення взагалі потребує захисту у стосунках з державними органами влади та підприємствами ЖКГ.

 

Амбулаторії потрібно розширювати до рівня повноцінних лікарень, але враховуючи кількість молодих родин, Борщагівську ОТГ очікує бебі-бум. Якщо раніше села відносилися до Боярки, то зараз ОТГ входить в Бучанський район. Відповідно, Боярська лікарня вже недоступна, як і пологовий будинок.

І це лише частина проблем, які на поверхні.

 

Який вибір є в жителів громади

Вже сьогодні активно про свій намір очолити ОТГ говорить голова Києво-Святошинської РДА Дмитро Гусятинський. І навіть проводив зустріч з мешканцями, на яку практично ніхто так і не прийшов попри активне бомбардування чиновником поштових скриньок в будинках людей.

Наші джерела, називають прізвище голови кількох місцевих ЖКГ Романа Гаха, який може піти від "Слуги народу".

Заявив про свій намір йти у голови ОТГ й Олександр Кириченко з Петропавлівської Борщагівки. Він є депутатом Києво-Святошинської райради та засновником футбольної команди ветеранів “Нива”. Піде від "Свободи". В ЗМІ можна знайти чимало публікацій про різного роду активність Кириченка, навіть сумнівного характеру, пов'язану з криміналом. У 2019-му по 95-му округу намагався пройти у ВР, але набрав 3% голосів (3407 людей).

Ймовірно зберегти владу захочуть нинішні очільники сільрад – Олексій Кодебський та Олесь Кудрик. Точно будуть представники з чистою біографією, які повязані з різними групами впливу. Бо ОТГ є дуже перспективною – фактично ласим шматком, динаміка зростання бюджету якого в найближчі роки очікується суттєво позитивною.

Перед громадою стоятиме очевидний вибір. Обрати знайомих для себе чиновників, під час головування яких вони оселилися в «борщагівках» - якщо мова про новоприбулих мешканців, чи з якими фактично виросли – як жителі старих сіл. Або довіритися новим людям.

Вже зараз в чатах і соцмережах, де жителі «борщагівок» діляться думками, вдається прослідкувати запит людей на свого, нового, місцевого, але господарника. При цьому для людей справді важливою є людина, яка запропонує реальне вирішення нагальних проблем – будівництво школи в найближчі роки, розширення дороги, поліпшення їхнього комфорту. Хто з кандидатів запропонує таку повістку, той і стане першим головою новоствореної Борщагівської ОТГ. Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст