#

Тече дах, валяться стіни: чому в Київській облраді хочуть обстежити усі медичні заклади регіону

25.05.2021 08:02
Тече дах, валяться стіни: чому в Київській облраді хочуть обстежити усі медичні заклади регіону
Стан лікарень - незадовільний

Як вже повідомляв портал «Моя Київщина», наприкінці минулого тижня група депутатів різного рівня на чолі з керівництвом обласної ради та директор Центрального міжрегіонального департаменту Національної служби здоров’я України Володимир Пляцик відвідали Боярку, де розташовані регіональний фтизіатричний центр та дитяча обласна лікарня.

Так співпало, що цей робочий візит відбувся у той день, коли Верховна Рада призначила нового міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, замість звільненого Максима Степанова. Екс-керманичу медичного відомства (і це  підтвердив й президент Володимир Зеленський на підсумковій прес-конференції з нагоди дворіччя його перебування на посаді) ставили у провину затягування строків вакціонування земляків від коронавірусу.

Власне, пандемія стала не тільки найбільшим викликом суспільству за останній рік, але й суттєво скорегувала звичний графік роботи більшості універсальних закладів охорони здоров’я по всій країні, в тому числі й на Київщині. Через брак ліжко-місць окремі місцеві лікарні у 2020-му та у першому кварталі цього року були зосереджені на прийомі тих, хто підхопив цю інфекцію, а відвідувачам з іншими не гострими, а хронічними захворюваннями пропонували дочекатися відновлення status quo медичних установ. Винятком були хіба що ургентні хворі, які потребували невідкладної медичної допомоги.

Зрозуміло, що в таких обставинах увага представників влади та мас-медіа була зосереджена переважно на боротьбі з пандемією. Однак не ковідом єдиним. Окремі спеціалізовані заклади охорони здоров’я продовжували працювати у звичному для себе режимі, дарма, що вже без попереднього рівня опіки з боку органів державної та місцевої влади. Щоправда, недостатню турботу з боку влади дещо компенсували партійні організації, представники яких з надією на депутатський мандат напередодні минулорічних місцевих виборів зачастили з благодійними місіями до лікарень.

Серед спеціалізованих медичних закладів обласного підпорядкування дві установи – регіональний фтизіатричний центр та дитяча  лікарня, розташовані у Боярці – в недалекому минулому – неофіційному центрі Києво-Святошинського району. Після чергового етапу адміністративно-територіальної реформи, коли відбулося розукрупнення районів, Боярська та частина інших ОТГ відійшла до збільшеного у розмірах Фастівського району.

Втім, новостворені райони фактично позбавилися піклування місцевої медициною, яка переважно перейшла під порядкування ОТГ, натомість  дві згадані установи, як і раніше, залишилися на балансі обласної влади, оскільки знаходяться на третинному (спеціалізованому) рівні надання медичних послуг.

Окрім керівників Облради Наталії Гунько й Тетяни Семенової та голови постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства, соціального захисту населення та пенсіонерів облради Марії Кисельової, того дня у складі інспекторського десанту від влади все ж таки були депутати трьох рівнів та голова Боярського ОТГ Олександр Зарубін, бо адміністрування, а значить й фінансування медицини, може бути з різних джерел, але координація зусиль різних гілок влади у такій чутливій сфері, як охорона здоров’я – не завадить.


Спеціалізація двох зазначених медичних закладів, як видно з назви,  ґрунтується на різних принципах – специфіки хвороби пацієнтів та їхньому віці. Втім, попри особливостей є й спільне.

Як зазначив генеральний директор фтизіатричного центру Василь Кравченко: «Аби майбутній фтизіопульмонологічний центр міг повноцінно працювати, треба придбати вкрай необхідне для лікування пацієнтів медобладнання, а саме: комп’ютерний томограф для діагностики туберкульозу та оцінки об’єму початкового уражання легень, апарат УЗД портативний пересувний для проведення обстеження пацієнтів стаціонару в палатах, які перебувають у важкому стані та пересувний флюрограф».

Загалом, КНП КОР «Київський обласний фтизіатричний центр» наразі перебуває в процесі реорганізації і відповідно до  затвердженої Кабміном Стратегії оптимізації фтизіатричної служби незабаром стане  єдиним регіональним фтизіопульмонологічним центром з діагностики, стаціонарного  і амбулаторного лікування хворих на туберкульоз та поєднану патологію туберкульоз+ВІЛ-інфекція/СНІД.

Як з’ясували представники ЗМІ, на базі закладу функціонує стаціонар на 160 ліжок та поліклінічне відділення на 50 відвідувань в день. Обслуговує центр як доросле населення області так і дітей…

Втім, основний контингент  закладу – дорослі, причому часто-густо з числа асоціальних осіб – безхатченків, або тих, хто повернувся з місць позбавлення волі. Як зазначили працівники закладу – інформація з категорії «не для преси», - іноді для стимуляції лікування тут такої категорії хворих їх доводиться заохочувати спиртними напоями. Хоч, не зовсім педагогічно, проте – дієво…

З’ясувалося, що торік  з обласного бюджету на фінансування Центру виділено 36,8 млн. грн при передбачених бюджетом 38 млн. грн, у тому числі, в рамках реалізації Київської обласної комплексної програми «Здоров’я Київщини» на 2018-2020 роки  профінансовано та використано коштів загалом 17 млн. грн. Завдяки цьому було закуплено рентгендіагностичну систему та бронхоскоп.

Щоправда,  для безпечного транспортування хворих закладу потрібен автомобіль швидкої допомоги, особливо це стосується пацієнтів з відкритою формою туберкульозу.

Як переконалися на власні очі представники депутатського корпусу, потребує підтримки і КНП КОР «Київська обласна дитяча лікарня».

Тут також чекає заміни і старенький автомобіль швидкої допомоги, адже для транспортування з усіх куточків Київщини новонароджених немовлят до неонаталогії потрібен реанімобіль класу С зі спеціальним обладнанням. А такі виклики за статистикою є фактично кожного дня.

Трохи більше року тому лікарню очолила Катерина Савінова.

Як зазначила весною минулого року для нашого видання генеральна директорка закладу, її прихід співпав не тільки з пандемією Covid-19, але й з новим етапом медичної реформи.

А цьогорічний приїзд гостей співпав з днем народження Катерини Борисівні та її заступниці тюГалини Однорог. Тому іменинниці отримали в подарунок від керівництва облради не тільки букети квітів, але й вишиванки, бо наприкінці минулого тижня в країні саме й святкували День цього національного одягу.

Під час екскурсії гостей по палатах та відділеннях лікарні директорка закладу продемонструвала представникам облради, в якому саме стані знаходиться дах та 5 і 4 поверхи, які найбільше страждають під час опадів.

В одному з проходів між палатами на верхньому поверсі будівлі поміж фікусів ми побачили з дюжину різнокольорових пластмасових відер. Спершу подумалося, що тут з дітками проводять якісь рухливі ігри, з надією прискорити їхнє одужання. Насправді, вони мали суто утилітарне призначення: слугувати ємностями для збору води з горища…


Стіни палат у відділеннях ендокринології і хірургії, кабінети лікарів, де ведеться прийом пацієнтів,  дійсно знаходилися у жахливому стані. Тож проводити косметичні ремонти у палатах – просто немає сенсу, бо дуже скоро «усе повернеться на круги свої». А на проведення капітального ремонту покрівлі центрального корпусу лікарні з водовідведенням та блискавкозахистом, згідно проектно-кошторисної документації, треба  щонайменше 7,6 млн грн.



За словами голови Київської обласної ради Наталії Гунько, ці проблеми з’явилися не сьогодні і потребують негайного вирішення. «Необхідно переглянути залишки, скоригувати профільну цільову програму і паралельно шукати фінансування ще й поза обласним бюджетом. Наполягатиму, щоб наші комісії їх якнайшвидше опрацювали і винесли необхідні рішення на сесію», - зауважила вона.

Голова постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства, соціального захисту населення та пенсіонерів Марія Кисельова зазначила, що питання перекриття даху треба вирішувати негайно і представники комісії, яку вона очолює, готові допомогти лікарні і спільно з Департаментом охорони здоров’я КОДА напрацьовутимуть до найближчої сесії відповідні проєкти рішень.

Втім, окрім проблемних питань в лікарні багато й позитиву. До прикладу під час візиту представництва обласної ради було відкрито новий сучасний цифровий ренген-кабінет, який щойно отримає усі відповідні дозволи, запрацює.

Крім того, торік розроблено проєктно-кошторисну документацію на проведення капітального ремонту приймального відділення, зокрема, з матеріалами та медичним обладнанням на суму 101 млн. грн. А в рамках програми енергоефективності завершено капітальний ремонт з утеплення стін центрального корпусу лікарні та заміни вікон.

По закінченню цієї робочої поїдки до Боярки кореспондент нашого видання вирішив поцікавитися у заступниці голови КОР Тетяни Семенової (яка в облраді є куратором галузі)  її враженнями від побаченого та метою подібних інспекцій.

«Загалом, в рамках програми «Здоров’я Київщини», на капітальні видатки медичних закладів області минулого року було виділено понад 200 млн грн. , у тому числі й на потреби Київській обласній дитячій лікарні, яку ми сьогодні відвідали. Завдяки цим коштам для цього закладу  вдалося закупити нове обладнання, а саме: відеогастроскоп, бронхоскоп і колоноскоп та ренгенапарат, який ми сьогодні відкрили. Також, завдяки цьому наші спеціалізовані заклади третинної медичної допомоги змогли укласти додаткові угоди з НСЗУ», - зазначила Тетяна Семенова, й додала: «На сьогодні згідно програми «Здоров’я Київщини» фінансування капітальних видатків передбачено лише на 2 лікарні. Це не правильно. Тому керівництво Облради, спільно з депутатами різного рівня відвідуємо наші медустанови (принаймні ті, які знаходяться під піклуванням обласної влади, а таких у регіоні – трохи більше двох десятків) вивчаємо їхні потреби, спілкуємося з керівниками та колективами і будемо виправляти цю ситуацію. Вирішувати ці проблеми, особливо з заміною покрівлі, треба якнайшвидше. Тому будемо працювати на комісіях, з Департаментом охорони здоровя КОДА».

«А ще, - зазначила наша співрозмовниця, - Подібні поїдки потрібні аби дізнатися як саме на місцях здійснюється другий етап медичної реформи, суть якої полягає в тому, аби медичні установи конкурували між собою за пацієнта. А кращу медичну послугу останній одержить там, де ліпше обладнання, кваліфіковані кадри та зрозумілий алгоритм стосунків між хворим, його сімейним лікарем та медичною установою.  Ми зацікавлені в тому аби наші заклади охорони здоров’я уклали із Національною службою здоров’я додаткові пакети надання послуг населенню. Від цього залежить не тільки реєстр цих послуг, але й рівень заробітної плати медпрацівників, а це, разом з покращенням технічної забезпеченості медустанов, погодьтесь,- вагомий стимул для підвищення кваліфікації працівників галузі. Окрім того, не варто забувати, що під опікою обласної влади знаходиться й сплата комунальних послуг усіх закладів (у тому числі й медичних), які знаходяться на нашому балансі», - нагадала Тетяна Семенова наприкінці нашої бесіди.

«Тому ми ставимо собі за мету – у короткий термін обстежити усі медичні заклади регіону», - резюмувала вона, додавши, що надалі планують ширше  залучати до цих поїздок депутатів з профільних комісій.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Олександр Воронін
журналіст