#

Хто ці люди: перший заступник голови Київської ОДА Олександр Скляров

12.08.2020 08:00
Хто ці люди: перший заступник голови Київської ОДА Олександр Скляров
Олександр Скляров

Нерозуміння місцевих еліт, які насправді керують Київщиною, змушує детально вивчати біографії та зв’язки чиновників. Нинішня команда КОДА є насправді унікальною, адже жоден її представник не має відношення до столичного регіону. Саме тому "Моя Київщина" аналізує постать першого заступника голови – Олександра Склярова

У Київській ОДА Скляров з’явився вже за часів головування Олексія Чернишова. Розпорядженням голови його було призначено на посаду першого заступника з 8 січня поточного року. Варто додати, що 62-річний уродженець Луганщини є досвідченим державним службовцем. Свою кар’єру він розпочинав асистентом кафедри статистики Ворошиловградського сільськогосподарського інституту (нині Луганський національний аграрний університет), де отримав звання кандидата економічних наук.

Читайте також: Хто ці люди: заступник голови Київської ОДА Дмитро Назаренко.

Із 1992 до 1995 року працював у Республіканському акціонерному комерційному агропромисловому банку "Україна". Там він починав роботу на посаді провідного економіста управління валютних ресурсів і кореспондентських відносин.  Варто зауважити, що керівником банку на той час був Олександр Коваленко – перший міністр фінансів України.

У 1995 році почав працювати виконавчим директором Української аграрної біржі, де затримався до 1998 року. Сама структура мала виконувати роль майданчика, де аграрії за найкращою ціною могли продавати зерно, проте вийшло навпаки – заробляли на цьому тільки представники біржі.

У 1998 році після Української аграрної біржі Скляров повертається в "Україну", де займає посаду заступника голови правління банку. Саме в цей час банк почав втрачати платоспроможність і нести величезні збитки. В результаті майже мільйон вкладників залишився без грошей.

Пізніше слідча комісія ВР встановила, що причиною банкрутства став низький рівень платоспроможності основних клієнтів, втягування банку в політичну діяльність під час виборів президента України в 1999 році на користь Леоніда Кучми, видача необгрутованих кредитів. Додамо, що ЗМІ неодноразово повідомляли про причетність до махінацій з банком Віктора Ющенка - майбутнього президента України.

Після роботи в банку "Україна" Скляров став заступником голови правління банку – керівником Корпоративного бізнесу Акціонерного комерційного банку "КИЇВ-ПРИВАТ". Варто додати, що в 2001 році дану структуру викупив Сергій Тігіпко й перейменував на "ТАС-Комерцбанк".

Із 1999 до 2004 року працював у спільному підприємстві "Український Мобільний Зв’язок" (UMC), яке тоді на ринку мобільного зв’язку в Україні було лідером. Зараз компанія на ринку відома під брендом "Vodafone Україна". Після роботи в компанії Скляров став членом Національної комісії з питань регулювання зв’язку України (із 2005 по 2007 роки) – регулятора ринку телекомунікацій, що, імовірно, давало можливість лобіювати інтереси приватних структур.

Із 2010 до 2013 року Скляров працював у ПАТ "ФОНДОВА БІРЖА ПФТС" де обіймав посади голови Ради Директорів, голови правління та радника секретаря Наглядової Ради. Варто зауважити, що власницею структури залишається Московська Біржа ММВБ-РТС (РФ). Цікаво, що Скляров залишається одним із акціонерів біржі, і, схоже, не збирається продавати свою частку.

Свого часу Олександр Дубінський повідомляв, що Скляров виступав одним із кредиторів Олега Гонтарєва – чоловіка ексголови НБУ Валерії Гонтарєвої. За даними Дубінського, Скляров позичив 430 тис доларів, але борг довелося гасити його дружині, що вона успішно зробила ще в липні 2013 року. Щоправда, в офіційних документах фінансові операції не відображалися. 

Після приходу до влади Петра Порошенка Скляров повернувся на держслужбу. Він стає членом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, де працював із 2014 до 2020 року. Після цього він потрапив у Київську ОДА на посаду першого заступника голови.

У Київській ОДА Скляров відповідає за такі напрямки:

  • розробку та виконання програм соціально-економічного розвитку;
  • міжнародні та зовнішньоекономічні відносини;
  • залучення інвестицій;
  • сприяння розвитку підприємництва, міжрегіонального співробітництва, туризму;
  • інформаційну діяльність та комунікацію з громадськістю; інфраструктуру;
  • агропромисловий комплекс;
  • виконання програм соціального розвитку села;
  • розвиток переробної промисловості в агропромисловому комплексі;
  • ветеринарну медицину.

Також у межах повноважень вносить на розгляд голови облдержадміністрації пропозиції щодо інвестиційних проєктів та залучення інвестицій для розвитку інфраструктури області. А в разі відсутності голови облдержадміністрації виконує його обов’язки.

Координує та контролює діяльність таких структурних підрозділів облдержадміністрації:

  • Департаменту економічного розвитку і торгівлі;
  • Департаменту комунікацій та взаємодії з громадськістю;
  • Департаменту агропромислового розвитку;
  • Управління інфраструктури.

Також у сферу його повноважень входить координація діяльності Головного управління статистики у Київській області; Міжрегіонального управління Нацдержслужби у м. Києві, Київській, Чернігівській та Черкаській областях; Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України; Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області; Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Скляров затверджує штатні розписи, кошториси, плани асигнувань структурних підрозділів облдержадміністрації та апаратів райдержадміністрацій, тому фактично посада дозволяє впливати на всю вертикаль влади області.

Також він спрямовує та контролює діяльність ДП "Спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Київоблагроліс". Варто зауважити, що тіньовим керівником даної структури свого часу називали екснардепа Ярослава Москаленка, який за часів головування в Київській ОДА Олександра Горгана замінив більшість керівників лісгоспів області, вплив на яких зберігається й досі.

Окрім того, Скляров взаємодіє з таким установами області:

  • Головним управлінням по м. Києву та Київській області АТ  "Державний ощадний банк України";
  • Київською обласною організацією Українського союзу промисловців і підприємців;
  • Головним управлінням Держпродспоживслужби у Київській області;
  • Київською обласною філією ПАТ "Укртелеком";
  • Київською міською дирекцією ПАТ "Укрпошта";
  • Київською дирекцією залізничних перевезень Південно-Західної залізниці;
  • організаціями, установами агропромислового комплексу;
  • підприємствами, установами, організаціями транспорту та зв’язку в області;
  • науково-дослідними інститутами, науковими установами відповідного спрямування;
  • іншими відповідного спрямування об’єднаннями громадян та юридичними особами в області.

Після звільнення з Київської ОДА Олексія Чернишова, який перейшов працювати у Кабінет Міністрів, багато хто передбачав, що саме Скляров займе його місце. Проте згодом почали ходити чутки, що він готується перейти працювати в Кабмін вслід за Чернишовим, але домовитися не вдалося.

У Київській ОДА джерела "Моєї Київщини" розповіли про одну скандальну історію, в якому втрапив Скляров. Під час підготовки до сесії облради шляхом складних перемовин було досягнуто домовленостей між адміністрацією та радою щодо змін до обласного бюджету. Але в останній момент Скляров змінив документ, яким вносилися зміни до обласного бюджету, що мало не призвело до зриву засідання колегіального органу. Проблем додавало те, що під час засідання мали виділятися кошти на боротьбу з пандемією. Через скандал - щоправда, на кулуарному рівні - довелося повернути перший варіант документу на розгляд депутатам, а відносини між КОДА та радою знову стали напруженими.

Завдяки великому досвіду роботи в органах державної служби та зв’язкам і посадовцями, Скляров досить упевнено почувається в КОДА, адже бюрократична машина йому повністю зрозуміла. Окрім того, саме від Склярова надходить найбільше запитань по майже кожному з проєктів рішень облради, особливо тих, що стосуються бюджету. За нашою інформацією, Скляров дуже тісно спілкується з Олександром Дубінським, який є керівником передвиборчого штабу "Слуги народу" на Київщині, а всю команду колишнього голови ОДА Чернишова залишили при посадах лише з розрахунку, що партія Зеленського візьме більшість на місцевих виборах. Чи вдасться втриматися Склярову у разі якщо Зе-команда на Київщині провалить кампанію і залишиться в опозиції? Чи згадають йому його бюджетні "схеми"? Про це стане зрозуміло вже за два з половиною місяці...

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст