#

Із військового вогню та в корупційне полум’я: навіщо Кулебу повернули керувати Київщиною

23.05.2022 08:05
Із військового вогню та в корупційне полум’я: навіщо Кулебу повернули керувати Київщиною
Олексій Кулеба

Ще не так давно на Київщині хоробрі військові боролися з навалою рашистів, а сьогодні почалася війна в тилу – поміж "своїх" із Офісу Президента. Через поламані війною корупційні схеми різного рангу чиновники почали проявляти активність, хоча в період окупації взагалі випали з інфопростору. Сьогодні "Моя Київщина" розповість про імовірну причину звільнення Олександра Павлюка з посади голови КОВА та перепризначення Олексія Кулеби

Як відомо, війна переламала плани багатьом політикам та чиновникам, які щільно опікувалися темою "Великого будівництва", масштаби якого були дійсно вражаючими. Від 24 лютого все стало на паузу, але після травневих свят чиновники і бізнесмени різко активізувалися, у столичній області зокрема. Реалії руйнувань показали, що нас чекає нова програма –  "Грандіозне будівництво".

Нагадаємо, що Зеленський призначив Олексія Кулебу головою КОДА 8 лютого 2022 року. Зважаючи на те, що влада знала про потенційний наступ рашистів, навіщо було звільняти Василя Володіна – незрозуміло, адже йому область була добре відома. Натомість Кулеба навіть не встиг ввійти в курс справ, як почалася війна. Це кадрове рішення можна вважати абсолютно провальним, адже реальної роботи від Кулеби, як кризового менеджера, не було.

Зауважимо, політичним протягуванням Кулеби займався особисто голова Офісу Президента Андрій Єрмак. Послаблення позицій КОДА у протистоянні з КОР було офіційною причиною для звільнення Володіна, але насправді – Єрмаку потрібно було перебрати на себе освоєння коштів програми "Велике Будівництво" в області.

Актуально: Бізнес-зв’язки із забудовниками та олігархами: чим займався Кулеба до призначення головою КОДА.

Саме у питаннях будівництва та корупції Кулеба - людина досить досвідчена, адже саме він відстоював інтереси Єрмака у Київській міській державній адміністрації. Окрім того, має тісні зв’язки із нечистими на руку забудовниками – В’ячеславом Непопом та Сергієм Левадою.

Проте наявних умінь Кулеби після 24 лютого стало недостатньо: питання організації оборони Київської області та організації евакуації у перші дні війни можна вважати проваленим. Така ж відповідальність була й на головах РДА, частина з яких з’явилася на горизонті ближче до середини березня.

Зважаючи на некомпетентність в організації захисту області від навали рашистів, вище керівництво країни прийняло єдине правильне рішення – поставити головою Київщини кадрового військового Олександра Павлюка. Від моменту його представлення на посаді до повного звільнення Київщини пройшло менше двох тижнів. Збіг? Аж ніяк! Справа у тому, що декілька джерел відзначали доцільність призначення Павлюка, який зумів організувати правильну взаємодію між військовими, поліцією, Нацгвардією, теробороною та головами громад.

Читайте також: Оборона Київщини в надійних руках: хто такий новий голова ОВА генерал Олександр Павлюк.

Проте так сталося, що як тільки загроза наступу стала мінімальною, в Офісі Президента вирішили, що пора повертати Кулебу на посаду. Джерела "Моєї Київщини" повідомляють, що на Павлюка постійно скаржилися місцеві "бариги", які не мали жодного важеля впливу керівника КОВА. Повна самостійність Павлюка багато кому не сподобалася, зокрема Кулебі та Єрмаку. Побутує думка, що його завдання було виключно в забезпеченні оборони столиці та області, а зараз прийшов час великої відбудови регіону.

Справа в тому, що численні іноземні делегації постійно приїздять на Київщину й на власні очі бачать масштаби руйнувань. Відповідно, вони готові виділяти великі суми на відбудову всього зруйнованого. Саме тому багато забудовників активно почали шукати вихід на Офіс Президента та іноземців, які будуть вливати мільярди доларів у Бучу, Бородянку, Ірпінь, Гостомель та інші міста й села області. Зауважимо, що забудовниками вирішили стати й ті, хто ніколи не мав стосунку до цього бізнесу.

І тут виникає дуже цікавий момент: боротьба за потоки в ОП тривала й до війни. Андрій Єрмак і Кирило Тимошенко ніяк не могли визначитися, хто буде освоювати кошти "Великого Будівництва". Щоб на Київщині цю тему не перейняв Тимошенко, Єрмак швидко змістив Павлюка з посади, повернувши свого ставленика – Кулебу. Хоча варто зазначити, що Тимошенко з усіх сил намагається заповнити собою медіа-простір – коментує абсолютно всі теми щодо будівництва, починаючи з доріг та переправ і закінчуючи вбиральнями.

З іншої сторони, Єрмак не міг залишати Павлюка на посаді, адже останній підпорядковується напряму Головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному та Президенту Володимиру Зеленському. У ЗМІ повідомляли про досить напружені стосунки Єрмака і Залужного, що могло стати однією з причин раннього звільнення Павлюка.

Для того, щоб виникало якнайменше питань до повернення Кулеби на посаду голови КОДА, у Єрмака тимчасово його працевлаштувати. Ще й на посаду, яка дозволяла ні за що не відповідати, але при цьому не погано піаритися. Фактично півтора місяці Кулеба називав себе головою гуманітарного штабу Київщини – абсолютно ефемерної структури, яка незрозуміло чим займалася.

Актуально: Дивний піар: як Олексій Кулеба після звільнення з КОДА став керувати напівлегальним штабом.

Найсмішніше те, що гуманітарний штаб перетягнув абсолютно не властиві йому повноваження – повідомлялося роботу над відновленням газо-, електро-, водопостачання та зв’язку. Хоча, ми переконані, відповідні служби успішно цим займалися й без участі Кулеби. Насторожує той факт, що вже на початку квітня Кулеба (читай Єрмак) почав рахувати збитки від бойових дій на Київщині, а значить почав цементувати за собою тему відбудови.

Кулеба, який уже офіційно повернувся у КОДА, може продовжити розпочаті кадрові чистки. Як відомо, на початку квітня був звільнений заступник голови Денис Шугалій, який підпорядковувався міністру цифрової трансформації Михайлу Федорову. Також прогнали з керівництва області Андрія Лісовика, який відповідав за капітальне будівництво (представник команди колишнього голови КОДА, а нині міністра регіонального розвитку Олексія Чернишова). На посади звільнених заступників голови КОДА уже прийшли нові люди, але про них ми розповімо в наступному матеріалі.

Варто розуміти, що наразі перед Кулебою поставлені дуже серйозні задачі – продовжувати розбудову обороноздатності області, адже Київщина – прикордонний регіон і форпост столиці, тому загроза повторного наступу нікуди не поділася. З іншої сторони – вирішення купи гуманітарних проблем, що утворилися внаслідок цілеспрямованого знищення інфраструктури області. І тут не про довгострокові плани залити бетоном передмістя за кошти європейців (тим паче, експерти прямо говорять про достатню кількість зданого житла в країні), а про реальну допомогу, яку потрібно реалізувати до опалювального сезону, адже тисячі родин залишилися без житла.

І не менш важливий напрямок політичний: нестабільну ситуацію з більшістю в КОР потрібно врегулювати, адже без депутатської підтримки ефективно освоювати кошти буде надзвичайно складно. Зараз облрадою керує Наталія Гунько (ефективність роботи – на рівні Кулеби), але крісло під нею гойдається, зокрема через зв’язки з росією та антиукраїнську діяльність її чоловіка, чинного нардепа Анатолія Гунька. Якщо новим головою ради стане мастодонт, на кшталт Ярослава Москаленка, Кулебі буде надзвичайно складно протягувати інтереси свого покровителя, а значить його перебування на посаді стане не виправданим. Завдань багато, а от чи впорається він з усім одночасно, зрозуміємо згодом.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Анатолій Тихий
журналіст