#

Кінець епохи Фірташа: як державі розплутати махінації "Київоблгазу"

05.07.2022 08:01
Кінець епохи Фірташа: як державі розплутати махінації "Київоблгазу"
Колаж інформаційного порталу "Моя Київщина"

В олігарха Дмитра Фірташа, який "пожертвував" українській армії 100 мільйонів гривень на початку війни (але "накрутив" на споживачах газу і державі декілька мільярдів), відібрали регіональні облгази. Влада повернула контроль над "трубою", що був втрачений майже 20 років тому. Але на цьому точно не варто зупинятися. У структурі "Київоблгазу" залишаються люди попередніх керівників, які були виконавцями різних злочинів, знають кухню "накрутки" спожитого газу, схеми шантажу бізнесу та простих громадян

Свого часу Дмитро Фірташ присмоктався до державної газової труби настільки сильно, що його не могли від неї відірвати ні президенти, ні прем’єри (хоча насправді вони особливо й не намагалися це зробити). Про те, як власність народу України за "дивним" збігом обставин стала приватною – портал "Моя Київщина" робив окреме дослідження.

Актуально: Чому платимо так багато, або Як олігарх Фірташ украв облгаз у громади Київщини

Фактично газова вакханалія тривала майже 20 років. Але це могло б тривати й довше, якби не порушена проти компанії Фірташа кримінальна справа і повномасштабна війна з росією. Минулого року Державне бюро розслідувань викрило масштабну схему безоплатної передачі Міністерством енергетики та вугільної промисловості газорозподільних систем у користування приватним операторам, що відбулося ще в часи президентства Януковича. Звісно, про цей злочин знали всі. У часи Порошенка фірташівці також отримали "зелене світло" на безперешкодне ведення бізнесу. Та й половина каденції Зеленського для Фірташа була відносно спокійною.

Регіональні керівники облгазів Фірташа виконували важливу роль – шантажували центральну владу перед та підчас опалювального сезону. Таким чином олігарх гарантував собі певні преференції для ведення бізнесу. При цьому найбільше страждали звичайні споживачі, проти яких системно застосовувався газовий терор.

Насамперед – постійні відключення абонентів, які заборгували іноді мізерні суми за спожитий газ. При цьому працівники облгазів незаконно проникали на територію приватних домоволодінь, щоб опломбувати лічильники. Коли люди почали протидіяти такій не хитромудрій схемі, газовики придумали іншу – почали відключати людей під виглядом планових або аварійних ремонтів мереж. При цьому скаржитися на працівників облгазу просто не мало сенсу – ні поліція, ні прокуратура жодним чином не реагували. На Київщині такі схеми особливо часто зустрічалися.

Читайте також: За дорученням олігарха Фірташа: як керівник "Київоблгазу" Дронов "кошмарить" клієнтів

При цьому колишній керівник "Київоблгазу" Дмитро Дронов налаштував свою схему наживи. Відключеним від газопостачання клієнтам послугу повертали виключно компанії, близькі до Дронова. Такі махінації приносили непогані "ліві" прибутки, окрім величезної зарплати в "Київоблгазі". Хоча рядові співробітники постійно скаржаться на мізерні виплати від компанії, яка щомісяця оперує мільярдами.

Один із яскравих прикладів монополії компаній Дронова на ринку – знищення конкурентів, розповсюдження брехні про них. Видання "Моя Київщина" дослідило скандальну публікацію пресслужби "Київоблгазу" від 27 серпня 2021 року, де було повідомлення про компанії, які ніби то займаються шахрайством при підключенні абонентів до газопостачання. Насправді, як вдалося з’ясувати, таким чином Дронов і компанія знищували тих, хто відмовлявся платити відкати.

Також від дій Дронова постраждав підприємець із Васильківщини Сергій Семенець – власник котеджного містечка "Грін-таун" у Крушинці. За його словами, працівники Васильківського відділення АТ "Київоблгаз" вчинили кримінальне правопорушення, проникнувши без дозволу до приватної власності, котра належить Сергію Семенцю, і перекрили газопостачання. У результаті мешканці більше як 30 будинків котеджного містечка, які були добросовісними споживачами та відповідно не мали боргів перед "Київоблгазом", в опалювальний період залишилися без тепла.

До речі, головну роль у незаконних відключеннях абонентів відігравав Ігор Мозоль, який навіть після звільнення Дронова залишається працювати у компанії. Мозоль офіційно був керівником Служби економічної безпеки, а якщо простою мовою – "кошмарив" людей і бізнес.

Актуально: "Газове" кріпацтво: на кого монополія Фірташа перетворює жителів Київщини

Зауважимо, що за часів Дронова слідчі ДБР розслідували гучну кримінальну справу. У 2019 році правоохоронці викрили схему з незаконного узгодження технічних умов газифікації для багатоквартирних житлових будинків у Київській області. Було встановлено, що працівники приватного товариства, посилаючись на співпрацю з "Київоблгазом", вимагали та отримали від забудовника 8200 доларів США хабара, які в подальшому мали отримати посадовці облгазу. Під час обшуку було вилучено гроші та чернетки із зазначенням сум та назв об'єктів, які планували підключити до газопостачання.

Повномасштабна війна з росією розв’язала руки українській владі. Активи, які десятиліттями експлуатували олігархи, можна було без скандалу та зайвих проблем повернути в державну власність. Зважаючи на те, що Фірташ має прямі зв’язки з москвою, залишити послідовників Путіна керувати стратегічними підприємствами – небезпечно.

Як наслідок, слідчий суддя Печерського суду Києва передав в управління АРМА арештовані приватні корпоративні права на 26 обласних та міських операторів газорозподільчих систем за клопотанням Державного бюро розслідувань. Фактичним приводом для арешту була безоплатна передача державних активів Фірташу, що нанесло збитків бюджету на суму близько 1,5 млрд гривень. Зауважимо, що станом на кінець 2021 року "Регіональна газова компанія" Фірташа заборгувала державі 6,2 млрд гривень, які не зрозуміло коли вдасться повернути в казну.

У результаті облгази, якими раніше керував Фірташ, Кабмін передав держпідприємству "Чорноморнафтогаз" – ним управляє НАК "Нафтогаз України". Як відомо, наразі корпорацією НАК "Нафтогаз України" керує Юрій Вітренко. На цій посаді його називають креатурою голови Офісу Президента Андрія Єрмака. При цьому Вітренко з НАК "Нафтогаз України" співпрацював із 2002 року, а в 2014 році перейшов на роботу в компанію. У грудні 2020 року став першим заступником Міністра енергетики, на нього було покладене тимчасове виконання обов'язків Міністра енергетики України. Складається стійке враження, що Вітренко "доїть" нафтогазову галузь уже 20 років поспіль.

Чого тільки вартий аудит діяльності НАК "Нафтогаз України", який показав збитки підприємства на рівні 75 млрд грн, зокрема за часів активної діяльності Вітренка. При цьому він повністю відхрещується від програшів, приписуючи собі лише перемоги. Також Вітренко чомусь переконаний, що корупцію в "Нафтогазі", зокрема завдяки і його старанням, подолано. Хоча, у цій компанії мало що змінилося.

За перемогу НАК "Нафтогаз України" на "Газпромом" у Стокгольмському арбітражному суді Вітренко, за деякими даними, отримав 170 млн грн у вигляді премії. І це окрім місячної зарплати у розмірі близько 4 млн грн.

З апетитами Вітренка зрозуміло, вони точно не стануть меншими. Він на посаді буде мінімум до травня 2023 року, згідно з останнім контрактом. Зараз у руках Вітренка опинилися облгази Фірташа – мегаприбуткові структури в приватних руках. Там мало що змінилося, бо на всіх ланках залишаються люди, що орієнтуються на Фірташа-Дронова. Відповідно, питання номер один – аудит і глобальні чистки.

Якщо говорити про "Київоблгаз", то перш за все з компанії потрібно прибрати Ігоря Мозоля – голову Служби економічної безпеки. Останні місяці він розпихує по районах своїх людей, адже відчуває, що дуже скоро втратить посаду. З огляду на це новий голова "Київоблгазу" має зробити всю брудну роботу з подолання наслідків ганебної діяльності Дронова-Мозоля, а поліція та прокуратура – довести до суду численні кримінальні справи.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Анатолій Тихий
журналіст