#

Чорний піар: як "Київоблгаз" Фірташа дискредитує конкурентів

28.09.2021 08:00
Чорний піар: як "Київоблгаз" Фірташа дискредитує конкурентів
Фото з мережі Інтернет

Інформаційний портал "Моя Київщина" публікував серію матеріалів про свавілля, брехню, шахрайство, залякування та цілковите нахабство з боку монополіста з постачання газу для жителів столичного регіону – "Київоблгазу". Сьогодні ми розповімо Вам, як компанія "кошмарить" не лише своїх споживачів, а й конкурентів

За безцеремонною діяльністю, самоправством і відвертим ігноруванням законів із боку "Київоблгазу" стоїть його власник – одіозний олігарх Дмитро Фірташ, який перебуває під персональними санкціями РНБО та з початку 2014 року проживає у своєму маєтку в Австрії, чекаючи на екстрадицію у Штати, де фігурує в низці справ.

Але "мандрівку" за океан успішно гальмують адвокати Фірташа. До того ж за останнього заплатив заставу в розмірі 125 млн доларів російський мільярдер Василь Анісімов. Тож монополіст, хай і на відстані, але спокійно продовжує свою діяльність в Україні, де, компанія, яка йому належить, контролює 70% облгазів. Поки відлучення Фірташа від труби - лише порожні балачки, тож ми продовжуємо слідкувати за ситуацією, що склалася у столичному регіоні.

Аби не бути голослівними, пропонуємо пригадати найбільші "звитяги", якими може похизуватися перед народом "Київоблгаз".

Відключення від газу 300 квартир через 4 боржників

Так прославилася компанія Фірташа у пристоличному ЖК "Софія Київська", розташованому в Борщагівській ОТГ. Найцікавіше в цій ситуації – ціна питання, що становить приблизно 30 тис грн (20 тис – ціна газу, а 10 тис – його постачання). Подібні тактики тиску зазвичай застосовуються з такою метою: аби самі сусіди вчиняли психологічний тиск на боржників. Щоправда, така схема вибивання грошей аж ніяк не виправдовує облгаз…

Обрізали газ, бо "не треба було про нас писати"

Цього разу газовики відзначилися в селищі Володарка Білоцерківського району. До місцевої жительки, учительки зі стажем понад 40 років, Любові Руденко, у якої якраз нещодавно помер чоловік від коронавірусу, представники місцевого облгазу прийшли нібито з благородною метою – поміняти лічильник, але нишком перекрили газ.

Як з’ясувалося згодом, справжня причина відключення полягала в тому, що жінка опублікувала на своїй сторінці в Facebook пост про свавілля облгазу. Цілком імовірно, що подібну помсту за антирекламу монополіст може реалізувати щодо тих, хто підтримав Любов Руденко.

Перекрили газ у котеджному містечку в опалювальний період

Власне, із відключення блакитного палива у "Грін-тауні" розпочалася довготривала судова тяганина та боротьба з монополістом у правовому полі, про яку редакції розповів підприємець Анатолій Семенець із Василькова. Без газу залишилося більше 30 будинків, мешканці яких добросовісними споживачами та відповідно не мають боргів перед "Київоблгазом"…

Про аварію, що трапилася у листопаді 2020 року на території загального користування вже згаданого нами котеджного містечка "Грін-Таун", розповів Олександр із Васильківщини. Тоді був пошкоджений вузол обліку газу приватного будинку, унаслідок чого працівниками Васильківського відділення АТ "Київоблгаз" було відключено газопостачання до будинку. Але відновлювати газопостачання газовики не поспішали, натомість склали Акт та нарахували штраф. Олександр домігся скасування Акту в суді, а також був змушений звертатися у виконавчу службу, аби зобов’язати відновити газопостачання.

Бандитські набіги на будинки людей

Жителям Вишневого відключили газ, тоді коли власників будинку не було вдома. Щоправда, останнім зателефонували й поставили перед фактом: під час планової перевірки був виявлений витік газу та відповідно опломбований стояк. Цілком передбачувано, насправді причин для відключення не було.

Ще раз "завітали" у гості представники "Київоблгазу" до мешканки села Тарасівка Фастівського району та нахабно й безпідставно відрізали від газопостачання. До того ж неабияк налякали дітей. Цією справою займається поліція…

Жителька села Бзів Баришівського району Надія Павлова свого часу повідомляла нашому інформаційному порталу про те, що її відрізали від газопостачання, мотивуючи це витоком газу. Як з’ясувалося згодом, газ відключити вище місця витоку. Тобто аварійна ситуація так і не була ліквідована, а жінка вже більше місяця залишається без газу.

Це далеко не всі порушення з боку компанії-монополіста, що буквально зробила заручниками споживачів блакитного палива по всій території Київщини. Найцікавіше – попереду. "Київоблгаз" вирішив наживатися також і на підключеннях абонентів. Подейкують, що це особистий бізнес нинішнього керівника облгазу Дмитра Дронова. Так, на офіційній сторінці "Київоблгазу" у Facebook був опублікований пост-звинувачення в шахрайстві прямих конкурентів. Із його вмістом Ви можете ознайомитися на скріншоті.


"Моя Київщина" вирішила поспілкуватися з директорами цих компаній-"шахраїв" і з’ясувати, якою є ситуація насправді. Не можемо не звернути увагу на те, що публікацію у Facebook робили абсолютно некомпетентні в цій темі люди, адже навіть назви компаній, які, на думку облгазу, обкрадають жителів столичного регіону, були вказані неправильно. Так, "Спасес груп" насправді "Саксес-груп", а "Світ газу" – "Світ тепла".

Чому, власне, перед нами перелік лише 6 фірм? Як пояснили "Моїй Київщині", назви інших не озвучили, бо вони сумлінно виконують те, що їм кажуть. У народі їх називають "лизуни". Ті фірми бояться сказати погане слово у сторону "Київоблгазу", бо вони залежні від компанії фінансово. Тому весь бруд ллється на тих, хто платити відмовляється.

Першим згодився прокоментувати допис директор ТОВ "Одорант" Михайло Хайлак. Чоловік займається будівництвом газових мереж із 1991 року: якийсь час працював у державній структурі – ЗАТ "Київське спеціалізоване управління №521", згодом у столичній приватній фірмі та насамкінець в обухівській філії  ПАТ "Київоблгаз". Коли виконувати роботи дозволили приватним фірмам, Хайлак заснував власну. ТОВ "Одорант" зареєстроване в 2008 році. Чому наразі компанія займається будівництвом газопроводів здебільшого в Обухівському районі, пояснив її директор:

До 2019 року було все більш-менш нормально, працювати давали. Останні три місяці мені почали відмовляти у видачі технічних умов на виконання проєктних робіт, виконання будівельних робіт тощо. Дозволяли працювати лише в Обухівському районі, хоч раніше ми виконували роботи по всій Київській області. Мене попередили, що не оформлять документи, якщо кудись "полізу".
Щоб я не робив, поки абонента не внесуть у базу даних і не оформлять йому пуск газу, можна назвати шахрайством із мого боку. Це стосується виготовлення проєкту, виконання робіт, будівництва (навіть якщо я зроблю це безкоштовно).
Відповідно й результати праці вже не ті. Я не здаюся, але мене намагаються "задавити" та прибрати, аби зрештою закрив свою фірму.

Наскільки змінилася ситуація після того, як крісла керівників в Обухові зайняли інші люди, Хайлак пояснює:

Нове керівництво диктує вже свої умови співпраці. Зокрема, хочуть, аби виконані мною роботи приписувалися "Київоблгазу", а отже й гроші отримуватиму не я. Щоправда, мені виділять якийсь відсоток від кожного об՚єкта.

Жодних офіційних попереджень, звернень, запитів щодо шахрайства на фірму "Одорант" не було. Схожу історію розповідає і керівник ПП "Благо сервіс" Юрій Кучер:

Якщо ми шахраї, то чому на нас не відкриті кримінальні провадження? На нашу фірму ніколи не було скарг…

Директор "Благо сервісу" прокоментував нинішнього становище підприємства:

Фірма як юридична особа функціонує, але робіт ми не виконуємо. Справа в тому, що монопольне становище "Київоблгазу" не дозволяє працювати так, як би цього хотіли ми та наші замовники. Створюються певні перепони для того, щоб дискредитувати нас. Це насамперед стосується затримки видачі технічних умов, невчасного пуску газопостачання на об’єкти, довготривалого погодження проєктів і так далі. Лише зайві нерви і собі, і нашим замовникам. І це я вже не говорю про корупційну складову…

Також Кучер розповів, чи дійсно неможливо знайти якийсь компроміс із "Київоблгазом" у правовому полі:

Свого часу ми також із ними працювали та знаходили спільні точки дотику. Я, наприклад, звільнився в 2013 році. Був керівником Бориспільської філії "Київоблгазу", тобто працював у системі. Ми пішли працювати на себе. Наразі з кожним роком усе гірше й гірше. Я припинив займатися цим, коли закрив останній об’єкт, на який при виконанні робіт на 100% ще у вересні, зробили пуск газу в лютому. На кожному етапі через дрібниці затягувався процес. Люди мене просто з’їдали, а це було зроблено навмисно. Так само й по інших фірмах…

Цікаво також і те, що "Київоблгаз" на своїй офіційній сторінці називає фірми не лише шахраями, а й посередниками. І навіть це також не відповідає дійсності: компанії виконують увесь обсяг робіт, а "Київоблгаз" займається тільки виданням технічних умов, погодженням документації та пуском газу.  Таким чином, "Київоблгаз" має лише ліценцію, але не дозволи на виконання робіт та обслуговування. У них навіть немає компетентного персоналу, який має право цим займатися. Натомість вони змушують людей платити за обслуговування.

Інформаційному порталу розповіли про те, що, коли людина, яка приходить із проблемою "відключили газ", примусово зобов’язана заплатити 1400 грн за обслуговування внутрішніх мереж і тільки тоді газопостачання відновлять. Навіть заяву не приймуть, доки не потрусиш кишені…

Ми вкотре переконуємося, як може вести себе монопольна структура, у безсовісних руках якої зосереджено все. Антиреклама конкурентів уже є своєрідною фішкою компанії-монополіста, а її одіозні власник Фірташ і директор Дронов - продовжують висмоктувати всі соки з жителів Київської області.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст