#

Охоронці земель чи нахабні дерибанщики: як працює Держгеокадастр Київщини

17.09.2021 10:01
Охоронці земель чи нахабні дерибанщики: як працює Держгеокадастр Київщини
Держгеокадастр Київщини постійно в епіцентрі корупційних скандалів

За останній рік ключовою подією в регулюванні земельних відносин став дозвіл на продаж сільськогосподарських угідь. Та лише цим реформа не обмежилася, адже до законодавства були внесені по істині «революційні» зміни. Мова йде про передачу державних земель у власність громад, а також радикальне скорочення функцій Держгеокадастру. Про діяльність цієї надзвичайно впливової інституції, читайте в матеріалі «Моєї Київщини»

За провідним земельним органом країни вже давно закріпилося звання головного розсадника хабарництва. І, мабуть, якби існував рейтинг найпопулярніших корупційних скандалів, «земельні» б там упевнено посіли перше місце. Це й не дивно, адже найтвердіша валюта у світі – земля, а той, хто нею розпоряджається – майже всесильний. Цим Держгеокадастр і не цурався користуватися протягом багатьох років. Спочатку Державний комітет із земельних ресурсів, потім – Державне агентство земельних ресурсів, вже з 2014 року – Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру… Та як би найменування цього органу не змінювалася, його суть залишалася однаковою. Особливо гнітюча ситуація склалася на Київщині, де гектари, як відомо, одні з найдорожчих в Україні. Тут скандалів просто не злічити – взяти до уваги хоча б останні декілька місяців…

На початку травня проти Головного управління Держгеокадастру у Київській області позивалася Бучанська окружна прокуратура. Приводом стало те, що Держгеокадастр повторно передав у приватну власність одній фізичній особі земельну ділянку площею 2 га, вартість якої оцінюється в 3 млн грн. Тоді землю вдалося повернути громаді.

Уже через місяць мережу сколихнула схожа новина – Державний кадастровий реєстратор на прохання директора одного з підприємств незаконно вивів із розпорядження Воронькіської громади Бориспільського району понад 2 га землі. Також у червні стало відомо, що перед судом постане ще одна посадовиця Держгеокадастру, яка підписала накази на виділення земельних ділянок 18 особам, які раніше вже їх отримували з таким же цільовим призначенням. Унаслідок цього держава втратила землі на суму близько 6,5 млн грн.

Та й на цьому перелік скандальних історій, в яких фігурує основний земельний орган регіону, не вичерпується. Обухівська окружна прокуратура також повідомила про підозру спеціалісту одного з районних відділів Головного управління Держгеокадастру через те, що той вимагав у громадянки 6 тис дол за отримання двох земельних ділянокзагальною площею 4 га.

Та якщо подібне собі дозволяли в районних відділах Держгеокадастру, про рівень «можливостей» службовців центрального обласного земельного органу можна лише здогадуватися. Адже, як кажуть, «риба гниє з голови». Із 2019 року Головне управління Держгеокадастру в Київській області фактично не мало постійного керівника – кожні півроку цю посаду займав новий тимчасовий виконувач обов’язків. До цього ж протягом трьох років крісло очільниці займала Людмила Приходько.

Варто зазначити, що легенди про її здобутки на посаді ходять і до сьогодні – наразі прокуратура Київщини розслідує низку справ, пов’язаних із злочинними діями екскерівниці. Зокрема правоохоронці з’ясували, що в 2018 році посадовиця підписала низку документів, якими незаконно передала в приватну власність іншим особам майже 40 земельних ділянок площею 76 га. Пізніше з’явилася інформація й про те, що за часів керівництва Приходько посадові особи Держгеокадастру Київщини скасували державну реєстрацію 323 га земель ДП «Агрокомбінат «Пуща-Водиця», внесли їх до земель запасу, розділивши по 2 га, та безпідставно передали у приватну власність. Таким чином, державним інтересам було спричинено 1,2 млрд грн матеріальної шкоди.

Таке зловживання службовим становищем не залишилось непоміченим. Ще у 2019 році прем’єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що на Київську області приходить найбільше скарг від громадян про неправомірні дії з боку керівництва Держгеокадастру. Окрім того, на той час Київщина була лідером за показником несвоєчасно розглянутих звернень громадян щодо надання дозволу на відведення земельних ділянок.

Продовжуємо позбавлятись від токсичних людей у держорганах. Сьогодні відсторонили від виконання обов’язків керівника Головного управління Держгеокадастру в Київській області Людмилу Приходько. Держгеокадастр у Київській області – це клондайк для схематозників та всіх нечесних чиновників. На цю область припадає найбільше всього скарг від громадян про неправомірні дії з боку керівництва, - написав Гончарук на своїй сторінці у Facebook.

Днями ж Головне управління Держгеокадастру регіону отримало нову керівницю. Нею стала Наталя Черненко. До цього вона була начальницею відділу ГУ Держгеокадастру в Обухівському та Вишгородському районах. Щоправда, повноважень нова очільниця матиме значно менше, ніж її попередники. І причиною цьому не так давно прийнятий законопроєкт № 2194. Чим займалася Черненко раніше достеменно не відомо,  але (без)діяльність явно дала поштовх для її подальшої кар’єри. 

Саме цей документ кардинально змінив систему управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, адже передбачає передачу державних земель у комунальну власність, а контроль за ними – місцевим органам влади. Держгеокадастр та його територіальні органи втрачають свою розпорядчу функцію, а з нею й більшість важелів впливу. І, таким чином, перетворюються в технічні органи, завдання яких обмежуються веденням кадастрової діяльності та геопросторових даних.

Децентралізація у земельній сфері, беззаперечно, дуже важливий крок. Територіальні громади зможуть забезпечити кращий контроль за землями та більш раціонально їх використовувати, окрім того, це збільшить надходження до місцевих бюджетів. У той же час, головна ціль нового закону – реформувати продажні земельні відносини та запровадити прозорий ринок землі. Утім, не варто забувати, що розпорядча функція була і залишається великим корупційним ризиком. І те, що вона перейде «на місця», зрештою не гарантує вирішення проблеми. Адже, як відомо, серед працівників органів місцевого самоврядування теж багато охочих поживитися ласим шматочком. І, на жаль, сувора реальність це підтверджує.

Наприклад, більше місяця тому з’ясувалося, що на Бучанщині голову однієї із сільських рад судитимуть за оборудки із землею на суму 1,6 млн грн. Посадовець підписав акти на право власності земельними ділянками, хоча достовірно знав, що на сесіях ради подібні рішення взагалі не розглядалися. Через його незаконні дії держава втратила 12 земельних ділянок загальною площею 1,5 гектари.

Про підозру у сприянні незаконній передачі в оренду земельної ділянки прощею понад 28 га прокуратура повідомила і колишньому голові сільради на Сквирщині. Він нібито підробив офіційний документ та передав землю приватному підприємству. Пізніше ж на підставі цього рішення ексголова уклав з товариством договір оренди цієї ділянки на десять років.

Можна згадати й про те, як у травні цього року суд нарешті зобов’язав повернути на баланс держави територію, яку влада міста Українка незаконно передала у приватну власність ще у 2018. За даними слідства, місцеві посадовці«подарували» ОК «ЖБД» «Дніпровський»землю вартістю 12,5 млн грндля будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку. Цікаво, що під час заснування житлово-будівельного кооперативу було порушено порядок його створення. До того ж подарована земельна ділянка частково накладалася на землі водного фонду України. А це означає, що орган місцевого самоврядування взагалі не мав повноважень на відведення її у приватну власність.

Утім, кого це хвилює? У цій каламутній воді дуже зручно ловити рибку, прихоплюючи землю. Для цього лише треба занести кому треба в Держгеокадастрі. Раніше ми вже писали про звитяги нардепа від «Батьківщини» Вадима Івченка. У мережі можна знайти багато цікавої інформації про Івченка, зокрема щодо рейдерства спиртзаводу на Сквирщині, "Дослідного господарства "Озерна" Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН, земель БНАУ та багато іншого. Жодної публічної реакції не послідувало. Справи начебто й є, але завжди простіше їх приховувати, аби можна було відіграти все назад – гроші та домовленості, як відомо, люблять тишу… Показово, що сайт обласного управління за рік спромігся аж на 4 новини за рік про свою діяльність.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Леонід Щербак
журналіст