#

Політичні розклади: коли наповну запрацює союз ОПЗЖ із "Батьківщиною" на Київщині

05.08.2020 08:26
Політичні розклади: коли наповну запрацює союз ОПЗЖ із "Батьківщиною" на Київщині
Фото з мережі Інтернет

Перед місцевими виборами представники політичних партій йдуть по добре второваному шляху: проводять соціологічні опитування, підбирають кандидатів, а також активізують партійну мережу, яка зазвичай після дня голосування переходить у тривалу "сплячку". Але ключовим тут є інший момент – знайти потенційних союзників, щоб випадково не потрапити в опозицію. "Моя Київщина" змоделювала ситуацію в облраді майбутнього скликання, зважаючи на стрімке бажання представників "Батьківщини" повернутися до влади

Після звільнення Миколи Стариченка з посади голови Київської облради заяви про складання депутатського мандату та відмови від участі в осінніх виборах політичний ландшафт області зазнав серйозних змін. Про можливі причини різкої перестановки сил в області ми розповідали раніше, тому зараз варто моделювати наслідки.

Актуально: Проститутка на пенсії: чому Стариченко склав повноваження голови Київської облради.

Пропозиція керівника обласного осередку "Батьківщини" Костянтина Бондарєва щодо "створення ініціативної групи для переговорного процесу щодо формування робочих органів Київської обласної ради для стабілізації її діяльності" виглядає іронічно й безглуздо. Для тих, хто встиг призабути, саме "Батьківщина", перебуваючи на національному рівні в опозиції до влади, протягом майже 4 років керувала Київською областю.

Представники "Батьківщини", зокрема колишня голова Київоблради Ганна Старикова, перебували в перманентному конфлікті з керівництвом облдержадміністрації, тому виникала постійна проблема з фінансуванням програм соціально-економічного розвитку, скликанням сесій та вирішенням нагальних проблем регіону. Саме за часів "Батьківщини" на чолі КОР область фактично перебувала в хаосі, тому повернення до влади команди Бондарєва не передвіщає нічого хорошого…

Тут слід нагадати, що саме завдяки Стариченку, що, перебуваючи на посаді заступника голови облради, скликав сесію, на якій "Батьківщину" було відсторонено від керування областю. Саме з того часу представники фракції самоусунулися від своїх обов’язків, зокрема перестали відвідувати сесії та постійні комісії.  А потім невдоволені діями Бондарєва депутати написали заяви на вихід із фракції ВО "Батьківщина". Згодом бунтарі втратили статус депутатів облради, адже Бондарєв застосував щодо них право імперативного мандату, майже повністю замінивши склад фракції.

Попри скандали та не надто великі рейтинги "Батьківщини", чимало досвідчених політиків почали вести переговори щодо спільного походу з командою Тимошенко на місцеві вибори. У політичних колах тривалий час обговорювали питання можливого приєднання до "Батьківщини" ексголови Київської ОДА Анатолія Присяжнюка. Така інформація дещо насторожила місцеві еліти, але здавалася не такою й безглуздою, особливо на фоні падіння рейтингів "білосердечних" та активізації Присяжнюка.

Але скандального об’єднання так і не відбулося, а "Моїй Київщині" стали відомі подробиці цієї історії, які дають можливість спрогнозувати поведінку фракцій в облраді наступного скликання. Справа в тому, що домовленість між Бондарєвим та Присяжнюком дійсно існувала, а останній був за крок до того, щоб піти з "Батьківщиною" на вибори. Але цьому завадив чинний нардеп Олександр Качний, який перебуває в давньому конфлікті з Присяжнюком ще з часів президентства Януковича, коли він був головою облради, а Присяжнюк – головою КОДА.

Але питання в іншому: що пов’язує Качного, який представляє "Опозиційну платформу – За життя", та "Батьківщину"? Виявилося, що все замикається на народній депутатці, колишній представниці "Слуги народу" Ганні Скороход, а точніше на її цивільному чоловікові – Олексію Алякіну.

Читайте також: Перемога "слуг": як дружина біглого бізнесмена з Росії стала депутаткою на окрузі Онищенка.

Як відомо, Алякін контролював низку російських банків, які свого часу давали найбільші відсотки на депозити серед конкурентів, що допомогло акумулювати чимало коштів від вкладників. Згодом усі ресурси виводилися в офшори, а власники фінустанов повідомляли про дефолт. Варто додати, що брат Олексія Алякіна Андрій займав серйозну посаду в Центробанку РФ, що допомагало здійснювати шахрайські операції. Таким чином збанкрутували ряд невеликих банків, зокрема "Маст-банк", "Окський", "Пушкіно" та "Інтеркапітал-банк".

Тоді Алякіна звинуватили у виведенні щонайменше 600 млн рублів та оголосили у федеральний, а згодом і міжнародний розшук за шахрайство. У серпні 2018 року його було затримано в Одеській області, проте український суд відмовив російському МЗС у його екстрадиції та зобов’язав повернути скасоване раніше українське громадянство, яке, до речі, він незаконно отримав у 2013 році.

Після потрапляння в парламент Ганни Скороход на засіданнях комітету з питань енергетики почав з’являтися власне Алякін. Тоді голова фракції Давид Арахамія повідомив, що російський банкір спочатку намагався підкупити членів комітету, а згодом почав їм погрожувати. Власне, після цього інциденту відбулося затримання Алякіна, яке Скороход назвала політичним переслідуванням за голосування всупереч позиції партії. Варто зауважити, що тоді на захист депутатки та її родини дещо несподівано виступили представники "Батьківщини" та ОПЗЖ у Верховній Раді. Після виключення зі "Слуги народу" Скороход довго залишалася позафракційною, але 3 липня 2020 року стала членкинею депутатської групи "За майбутнє".

Ганна Скороход є кумою скандальної голови Обухівської райради Лариси Ільєнко, яка представляє "Батьківщину" та є наближеною до лідерки політсили Юлії Тимошенко. За інформацією видання "Моя Київщина", Алякін після затримання українськими силовиками нікуди не зник, а навпаки включився в політичну боротьбу на стороні партії Тимошенко. Зараз він займає статус "розводящого" від Москви, з якою в нього давня історія. Як повідомили джерела, саме Алякін на прохання Качного, які перебувають у хороших стосунках, не дозволив Присяжнюку зайти в "Батьківщину", натомість останній став головою партії "Наш Край" на Київщині.

Тепер фактично все йде до того, що в новій Київській облраді після виборів депутати від "Батьківщини" та ОПЗЖ створять союз із прицілом на те, щоб взяти владу в області. Зрозуміло, що для більшості двох фракцій не вистачить. Проте за такого розвитку подій вони спільним фронтом цілком зможуть торгуватися з "великими світу цього". Передусім зі "слугами", які, із урахуванням рейтингів, не матимуть можливості одноосібно створити монобільшість, тому будуть змущені шукати собі партнерів. Ураховуючи досить слабкі електоральні показники партії "За майбутнє", яку веде колишній "регіонал" Ярослав Москаленко, може статися так, що свободи для маневру в Зекоманди не виявиться...

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст