#

Безвладдя в Бородянці: які подальші сценарії розвитку подій

06.11.2023 13:35
Безвладдя в Бородянці: які подальші сценарії розвитку подій
Фото "Моєї Київщини"

Битва за місце під сонцем триває. Під сонцем багатомільйонної відбудови неабияк понівеченої Бородянки. Від моменту звільнення столичного регіону пройшло понад півтора роки, а за цей час змін на краще як кіт наплакав. Одна з головних причин – нескінченна боротьба за владу між нині вже двічі відстороненим із посади Олександром Сахаруком та також уже відстороненим від виконання службових обов’язків секретаря ради Георгієм Єрком. Чи настане кінець політичним баталіям та чи зрештою подбає влада про мешканців Бородянки, читайте в матеріалі "Моєї Київщини"

Із початку повномасштабного вторгнення Бородянська територіальна громада стала однією з найбільш постраждалих від російського окупанта на Київщині. Розбомблені приватні житлові будинки та багатоповерхівки, вибиті вікна й обвуглені стіни, та передусім – пошматовані людські долі. 


Бородянка понівечена наскільки, що в навчальний 2023-2024 рік очно запрацював лише один заклад, уцілілий після окупації, – Бородянський академічний ліцей. До слова, саме в цій будівлі базувалися московити під час активних бойових дій у лютому-квітні 2022 року.

Додамо, що в Загальцях Бородянської територіальної громади в березні 2023 року відкрили модульні дитячий садок та освітній простір. Тож школярі вимушені навчатися у тимчасових спорудах на кшталт цієї або ж дистанційно.


Чому ж так швидко вдалося росіянам захопити такі населені пункти столичної області як Бородянка? Тому що на руку окупантам зіграла неготовність місцевої влади до спротиву. 

Небайдужі громадяни Бородянки напередодні 24 лютого 2022 року просили депутатів зайнятитися підготовкою до оборони. Зокрема представники ГО "Невідомий патріот" (в основному – учасники бойових дій, АТО та ОСС) 27 січня намагалися потрапити на засідання Бородянської селищної ради, аби обговорити такі питання, як-от: пришвидшення запису охочих до лав тероборони; проведення ветеранами війни навчань місцевим добровольцям; спланування швидку евакуацію жінок, дітей та літніх людей тощо. Але їх проігнорували.

Нагадаємо, що того ж 27 січня 2022 року депутати Бородянської ТГ віддали 21 голос за дострокове припинення повноважень очільника громади Олександра Сахарука. Відтак виконувати його управлінські обов’язки мав секретар ради та депутат Георгій Єрко. 

Після 24 лютого Сахарук (якого підтримують проросійська ОПЗЖ і пристанище ексрегіоналів "Наш Край") раптово зник, а простіше кажучи – покинув громаду. Єрко на місці залишився, але в нього теж не менш одіозні зв’язки. До прикладу, багаторічне покровительство родини Єрків Ярославом Москаленком, колишнім членом команди президента-втікача, фігурантом шести антикорупційних рослідувань, двічі народним депутатом України (звісно ж, від округу, куди належить Боряднська громада), а нині депутатом Київської обласної ради та головою фракції "За майбутнє".

Через півтора роки – 13 лютого 2023 року – Сахарук домігся в суді визнання його відставки протиправним рішенням, а бонусом – і стягнення з селищної ради збору в розмірі 7443 грн. Крапку в цій справі поставили 14 червня. Тоді апеляційний суд залишив без змін ухвалу суду першої інстанції.

Читайте також: Битва за руїни або що відбувається на деокупованій Бородянщині

Одним із першочергових завдань Сахарука було відсторонити Єрка з посади секретаря ради, що, власне, йому й вдалося зробити 6 вересня цього року. Тоді "за" проголосували 14 депутатів від ОПЗЖ та партії "Наш Край" (зауважу, що беніфіціаром останньої політичної сили є Андрій Деркач, якого звинувачують у державній зраді).

12 жовтня Касаційний суд вдруге відсторонив Сахарука з посади. Цього разу задовольнили позов Єрка, який запевняв, що поновлення Сахарука на посаді може спричинити соціальну напругу та погано вплинути на участь Бородянки у реалізації експериментального проєкту з відновлення міста.

Сахарук не забарився та почав збирати підписи з місцевого населення (у цілому 1690 підписів), аби зрештою скерувати звернення до Президента України, Національного антикорупційного бюро України, Вищої ради правосуддя та чинної нардепки від 96 виборчого округу (до складу якого входить Бородянка) Ольги Василевської-Смаглюк.

 

Щоправда, із огляду на коментарі на сторінці Сахарука у фейсбуці є чимало питань щодо того, чи знали насправді мешканці Бородянки за що ставлять підписи. До слова, сам текст звернення ніхто не оприлюднював.

Отож є чотири ймовірні сценарії розвитку подій у Бородянській громаді. 

1. Олександру Сахаруку вдасться знову повернутися на посаду очільника Бородянської ТГ. Нюанси такі: ніхто не застрахований від корупційних дій старого-нового голови. А шлейф скандалів у Сахарука чималий. До прикладу, викриття на завданні громаді збитків у розмірі понад чотири мільйони гривень.

2. Повертається Георгій Єрко та продовжується його протистояння із Сахаруком. Хто виграє від цього? Точно не Бородянська громада. Адже ще більше сповільнюється темп відбудови.

Актуально: "Голодним іграм" у Бородянці кінець? Що відомо про відставку Єрка

3. Усі відсторонюються та формується військова адміністрація. Такий досвід уже є в Гостомеля. Але він не надто позитивний. Він доводить, що військова адміністрація – не панацея та не оберігає від випадкових людей при владі, які займаються корупцією та дурницями. 

Читайте більше: Вікторія Хмілевська: Коли я вказала голові Гостомеля Борисюку на корупцію, він попросив мене звільнитися

4. Продовжується безвладдя. Сахарук відсторонений від виконання обов’язків, Єрка зняли з посади ще на початку вересня, а нового секретаря ради так і не обрали. Чому це важливо? Бо нині без останнього люди не зможуть навіть оформити статус ВПО. Відтак фактично два місяці Бородянська ТГ паралізована.

Щоправда, хоча де-факто Сахарук відсторонений, він продовжує працювати. Наприклад, 30 жовтня проводив щотижневу робочу нараду за участю керівників структурних підрозділів, комунальних служб, підприємств та установ Бородянської тергромади. А 2 листопада вітав із Днем працівника соціальної сфери керівників та працівників відділу праці та соціального захисту Бородянської селищної ради. Зауважимо, що на офіційній сторінці громади його представляють як очільника громади.

Пояснення чому таки були. У дописі на сторінці ради у Facebook:

16 жовтня Олександр Сахарук розлого пояснив ситуацію, що склалась після прийняття ухвали Касаційного суду щодо призупинення його відновлення на посаді селищного голови. Серед іншого, ним зазначено, що в своїй роботі він і надалі керуватиметься виключно чинним законодавством.  Бородянською селищною радою нагальні соціальні питання розглядатимуться виконкомом та заступниками селищного голови Віктором Романюком і Костянтином Морозом.


Аргументи на трієчку, адже ухвала суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

У результати, підписи на документах ставлять заступники, але Сахарук не зважає на рішення суду та надалі працює як очільник громади. Та для справжньої роботи ради потрібно щонайменше обрати секретаря. А цей процес уже неодноразово блокував сам Сахарук. 22 жовтня Єрко заявив, що не подаватиме свою кандидатуру на цю посаду.


Відтак голова Київського обласного партійного осередку "слуг" Мотовиловець рекомендував (точніше видав чітку директиву) депутатам своєї фракції в Бородянці підтримати кандидатуру від партії "Нові обличчя" Ірину Захарченко на посаду секретаря селищної ради. Зробити це попередньо планують у понеділок, 6 листопада.  


Отож, якщо обласна влада не наведе порядок в Бородянці, то мешканці столичного регіону зрештою просто не віритимуть у здатність влади на щось впливати. А це ризикує призвести до анархії, що дуже небезпечно в часі повномасштабної війни, коли надзвичайно важливо консолідуватися та спільно працювати над відновленням деокупованої громади.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст