#

Порядок денний або Чим зайнятися керівництву області в контексті можливого наступу на Київ

10.06.2022 16:59
Порядок денний або Чим зайнятися керівництву області в контексті можливого наступу на Київ
Колаж інформаційного порталу "Моя Київщина"

Нещодавнє рішення вищого керівництва держави про перепризначення Олексія Кулеби на пост голови КОВА викликало чимало запитань. Багато експертів, зокрема й наближених до Офісу Президента, говорять про постійну загрозу повторного наступу на Київщину, тому логіки у звільненні Олександра Павлюка – немає. Сьогоднішня риторика окремих представників влади така, ніби війна уже скінчилася, а більшості людей можна повертатися до звичайного життя. Через три місяці після початку повномасштабного вторгнення "Моя Київщина" оновлює план порятунку області, який, на жаль, був реалізований тільки частково

На початку війни аналітики видання "Моя Київщина" спільно з експертами Інституту української політики розробили системний план порятунку області, що складався із п’яти пунктів. Зауважимо, що один із них був реалізований і відіграв мало не ключову роль у боротьбі з рашистами на Київщині. Експерти рекомендували терміново змінити керівника області на кадрового військового, щоб посилити оборону Київщини та організувати евакуацію.

Таким чином в активну фазу боїв за Київ головою КОВА став генерал-лейтенант Олександр Павлюк. Координація дій між різними силовими органами, територіальною обороною та місцевими громадами дала позитивний результат – уже за два тижні після призначення Київщина була вільна від окупації. Але, звісно, головна заслуга в цьому належить хоробрим захисникам, які воювали з переважаючими силами ворога.

Але наприкінці травня Павлюка змістили з посади, попри те, що в Україні діє військовий стан, а Київщина є прикордонною областю і до кінця війни буде під загрозою повторної окупації. Про можливі причини такого кадрового рішення, яку роль у цьому відіграла боротьба Андрія Єрмака та Кирила Тимошенка, "Моя Київщина" розібрала в окремому матеріалі.

Актуально: Із військового вогню та в корупційне полум’я: навіщо Кулебу повернули керувати Київщиною

Більшість співрозмовників видання зазначають, що призначення пов’язане з майбутнім "розпилом" грантових та бюджетних коштів, масштаби якого перевершать уже легендарне "Велике будівництво". Попри постійну загрозу ракетних ударів та повторного наступу, деякі чиновники та бізнесмени вже мріють зайнятися відбудовою зруйнованого передмістя столиці.

Ми знову наголошуємо на тому, що капітальне будівництво зруйнованого житла – потрібне, але не на часі. Це варто робити тільки тоді, коли можна буде остаточно сказати, що ми перемогли у цій війні. Інакше, це будуть просто інвестиції в нікуди, хоча для когось – хороший варіант відмивання грошей. Чиновників, що будуть лобіювати сумнівне будівництво, можна сміливо називати ворогами та казнокрадами.

А кошти будуть. Мало не щодня іноземні делегації та журналісти з європейських країн приїздять у зруйновані Гостомель, Ірпінь, Бучу та Бородянку, щоб на власні очі побачити, як виглядає "русскій мір" у 21 столітті. Це не тільки дозволяє постійно нагадувати про українське питання, а й гарантувати, що в питанні відбудова всього зруйнованого ми не залишимося наодинці. Але донорам потрібно пам’ятати, що має бути контроль кожного виділеного євро чи фунта стерлінгів, бо в нас дуже багато фахівців у питанні дерибану на етапі проектування.

Чим потрібно займатися в першу чергу? Ремонтувати будинки із незначними пошкодженням та шукати житло для тих, хто його втратив. І це потрібно робити негайно, адже опалювальний сезон не за горами. Якщо трохи попрацювати над цим питанням, то по всій області можна буде знайти чимало будинків, що цілком придатні для життя, хоча б тимчасово.

Читайте також: Міграційна проблема: як Київщина може прихистити тисячі українців

Окремо зазначимо, що проблема з Київською облрадою не вирішена. Керувати органом залишили представницю бізнес-клану проросійського бізнесмена Віктора Поліщука – Наталію Гунько. Голова облради і депутатка від "Слуги народу" Гунько з початком війни просто зникла, а її кабінет зайняв звільнений на той момент Олексій Кулеба (його залишили керувати напівлегальним гуманітарним штабом області). Як розцінювати дії Гунько? Зрада інтересів виборців та всієї Київщини! Із чим пов’язана її поведінка, аналітики порталу розбирали в окремому матеріалі.

Актуально: "Таємниче" зникнення пані Гунько: чому Київщина на два місяці залишилася без голови облради

Зараз облрада має всіляко підтримувати територіальну оборону Київщини, фінансувати потреби військових, а не приберігати кошти до кращих часів. Мрії про капітальне будівництво потрібно залишити на потім, пріоритет – військо та забезпечення життєдіяльності області. Якщо бійцям знову доведеться зустрітися з ворогом на Київщині, вони мають бути до цього готові, а обов’язок кожного з нас – допомагати їм у всьому.

Окрім того, чимало громадян потребують гуманітарної допомоги (зараз волонтери переважно опікуються військовими). Було чимало нарікань, що привезена з-за кордону "гуманітарка" спочатку розподіляється серед наближених до влади, а залишки дістаються місцевим та вимушеним переселенцям. У деяких населених пунктах досі немає можливості купити засоби особистої гігієни, ліки та необхідні продукти. Забезпечення потреб жителів – ось завдання місцевих депутатів та голів громад.

На жаль, людині властиво звикати до всього, навіть до війни. У недавно окуповані райони повернулися жителі, дехто влаштовує гучні святкування, бо не відчули на собі жахіття бойових дій. Переважна більшість громадян уже давно ігнорує сигнали повітряної тривоги, ніби загроза нависла лише над східними теренами України. Це помилки, які можуть стати фатальними.

Обов’язок обласної та місцевої влади – сприяти відродженню бізнесу, який залишається локомотивом економіки. Попри всі труднощі, люди мають продовжувати працювати, це буде вклад кожного в майбутню перемогу. Окрім того, потрібно робити висновки з уроків березневої окупації: евакуація має бути вчасною, а оборона – надійною. Якщо нехтувати цим і вважати, що все минулося, то ми будемо оплакувати ще не одну тисячу жертв нападу рашистів.

Читайте також: План порятунку Київщини: 5 кроків, які треба зробити вже зараз.

Загалом, зараз не видно чітких кроків обласної влади в допомозі ні військовим, ні бізнесу, ні місцевим, ні переселенцям. Через відсутність чіткого розподілу зон відповідальності між чиновниками спостерігається певний хаос, який відчутно шкодить. Перші помилки в керівництві областю вже зроблено – з посади голови військової адміністрації звільнили Павлюка, керувати облрадою залишили Гунько, яка разом із чоловіком має зв’язки з проросійським олігархом Поліщуком (парадокс, але суспільство готове до дерусифікації всього навколо, та чомусь терпить ворожі "консерви" при владі).

Нинішній час можна назвати великим випробуванням: народу на стійкість, а влади – на придатність. Українці показали всьому світові, що готові боронити незалежність ціною власного життя. "Іспит" для чиновників ще триває. На жаль, дехто із тріском його провалив…

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст