#

"Z" як символ рашизму або Звідки в Жеваго яхта із символікою путінських орків

13.03.2022 10:35
"Z" як символ рашизму або Звідки в Жеваго яхта із символікою путінських орків
Костянтин Жеваго

Підсанкційний олігарх Костянтин Жеваго, який переховується від українського правосуддя у Британії, є власником розкішної яхти, із символічною назвою "Z". Звісно, це збіг. Але ситуація з Жеваго – демонстрація того, як низкою галузей української економіки займався антиукраїнський персонаж

Костянтин Жеваго – типовий представник українського олігархату. Свої статки сколотив на валютних операціях у 90-х: працював заступником голови ВАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат", був членом наглядової ради ВАТ "Укрнафта". Говорять, що він – знавець офшорної справи і свого часу допомагав військовим генералам виводити гроші закордон, завдяки чому отримав непогані знайомства у владі.

Його банк "Фінанси та Кредит" на початку 2000-хроків обслуговував найбільш платоспроможний сегмент – бізнес та армію. Завдяки цьому стрімко зростав капітал та оборотні кошти, з’являлися нові клієнти. Наявність цієї фінустанови дозволила кредитувати свої ж фірми, скуповувати задарма державні активи, які просто не могли бути збитковими. Так з’явилася на світ група компанія Ferrexpo, яка об’єднала Полтавський, Єристівський та Біланівський гірничо-збагачувальні комбінати.

Рекордні ціни на залізну руду дозволили Жеваго посісти третю сходинку у списку Forbes Україна минулого року, а загальна вартість активів його компаній сягнула понад 2,4 млрд доларів.

Попри колосальні прибутки, олігарх не поспішає повертати кошти в країну (до речі, як тут не згадати про зарплатні борги журналістам Espreso.TV). Більше того, прагне захопити активи, що були втрачені ним у різних аферах. Історія доволі класична для України: керівництво банку на чолі з Жеваго вирішили забанкрутити "Фінанси та Кредит". За даними слідства, у період 2007-2014 років офшорна компанія з орбіти Жеваго відкрила кредитні лінії в іноземних банках. У подальшому між цими установами та банком "Фінанси та Кредит" було укладено договори застави за кредитними лініями на суму понад 113 мільйонів доларів, при цьому український банк виступив поручителем.

У 2015 році, через невиконання зобов'язань офшорною компанією Жеваго, іноземні банки стягнули з рахунків банку "Фінанси та кредит" 113 мільйонів доларів. Вказану суму іноземні банки списали одразу після того, як банк "Фінанси та кредит" було оголошено неплатоспроможним.Того ж року банк Жеваго отримав від НБУ рефінансування в розмірі майже 1,5 млрд грн для стабілізації ситуації: кошти видавалися під персональну гарантію Жеваго, а поручителем виступала Білоцерківська ТЕЦ. Проте всі кошти, разом із депозитами вкладників, зникли на рахунках офшорних компаній.

Наразі борг банку Жеваго перед НБУ становить 6,2 млрд грн. Тому через суди держава намагається повертає втрачені кошти: окрім Білоцерківської ТЕЦ, майновими поручителями банку перед НБУ виступали "Київський суднобудівельно-судноремонтний завод", "Київмедпрепарат", готель "Салют", ТОВ "Будівельна компанія "Основа" та ТОВ "Ініціатор-ріелті".

Зовсім нещодавно арештовану Білоцерківську ТЕЦ намагалися рейдернути люди Жеваго. Хоча Господарський суд задовольнив позов Нацбанку про продаж всього майнового комплексу через систему публічних торгів, на початку цього року в Жеваго вирішили заблокувати процес. Для цього відбулися збори не зовсім легітимних акціонерів ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ" (ЄДРПОУ 30664834), адже частина компаній давно припинила своє існування. Детально про оборудки білоцерківських рейдерів на чолі з нардепом Вадимом Івченком, які намагаються втримати контроль над цінним активом, читайте в розслідуванні видання "Моя Київщина".

Актуально: Білоцерківська ТЕЦ: як Жеваго намагається рейдернути втрачений актив.

Не менш важливим для економіки Білої Церкви було банкрутування заводу "Росава" – єдиного в Україні виробника шин. Традиційно у Жеваго вирішили кредитувати завод через "Фінанси та Кредит", але фактичні борги ніхто повертати не збирався. Через ряд махінацій власником всього майнового комплексу після банкрутування намагалися зробити нову фірму – ТОВ "Преміорі". Проте наразі всі борги "Росави" викупила інвестиційна комапанія "Інвестохіллс Веста".

У вересні минулого року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб подав позов до Високого Суду Англії та Уельсу з вимогою всесвітнього арешту активів Жеваго задля компенсації збитків, що були нанесені його банком "Фінанси та Кредит". Проте суддя вирішив не братися за таку делікатну справу, аргументувавши це тим, що є потреба застосовувати українське законодавство, в якому він не є експертом.

До речі, у Жеваго купа рухомого майна на сотні мільйонів доларів. Журналісти повідомляли, що він є власником реактивного літака Bombardier Global Express XRS (20 млн доларів), вертоліт Augusta (15 млн доларів), ексклюзивні спорткари Aston Martin ONE-77 (2 млн доларів), SLR McLaren (850 тис доларів), Ferrari SA Aperta (500 тис доларів). Прикрасою колекції виступає мега-яхта "Z", назва якої походить від прізвища олігарха англійською мовою. Звісно, нічого спільного з орками Путіна в Україні, але у фінансовому плані Жеваго виступає таким самим терористом і мародером, як і російський президент зі своєю ордою.

Судова тяганина буде тривати ще довго, але державі потрібно терміново повертати награбоване, особливо у банківській сфері. Така ж участь має стосуватися активів олігарха Віктора Поліщука, якого називають агентом кремля через зв’язок із родиною експрезидентаРФ Дмитра Медведєва. Йому належав банк "Михайлівський", із рахунків якого благополучно вкрадено понад 2,5 млрд грн. Окрім того, Поліщук разом із народним депутатом Анатолієм Гуньком причетний до знищення важливого комплексу Держспецзв’язку – "Радіопередавального центру". Про нинішній вплив проросійських сил на Київську область, а також наслідки діяльності Гунька-Поліщука, читайте за покликанням нижче.

Читайте також: Ніж у спину, або хто здасть Київщину росіянам?

Така ж участь має спіткати кожного чиновника та компанію, що роками розвалювала українську державність. У превентивних цілях потрібно ліквідувати кожну загрозу, що може бути використана ворогом для дестабілізації ситуації в Україні.

Українці цілком і повністю підтримують ідею Володимира Зеленського націоналізування всього російського на території України. Влада вже зробила перший крок у цьому напрямку – сформувала законодавчу базу.

Але експерти також переконують, що паралельно потрібно ретельно відслідковувати компанії, власники яких багато років працюють на Росію. Для цього потрібно детально вивчити біографії українських олігархів і все стане зрозуміло. Наприклад, взятися за газового монополіста Дмитра Фірташа, якому в часи Януковича за безцінь перепала половина всіх облгазів країни. Є різні персонажі а ля Юрія Іванющенка, який досі тихенько контролює величезну кількість бізнесу в Україні.

Не дивлячись на те, що Фірташ кинув подачку в розмірі 100 мільйонів гривень для надання гуманітарної допомоги Україні, його активи мають стати державними. Чому так важливо повернути облгази у державну власність, ми повідомляли в попередньому матеріалі. Далі справа за РНБО та Президентом, адже росіяни повинні втратити всі механізми шантажу на Україну. І це можливо тільки, якщо ослабити його агентуру тут. Є надії, що після перемоги над РФ у Києві займуться цією справою. А зараз варто було б взяти під контроль стратегічні об’єкти, які належать таким персонажам. Щоб ми не отримали саботажів й інших неприємних несподіванок у найбільш відповідальний момент…

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст