#

Громади без голів: хто виконує обов’язки керівників на Київщині

15.04.2024 16:54
Громади без голів: хто виконує обов’язки керівників на Київщині
Колаж "Моєї Київщини"
З моменту обрання місцевої влади минуло вже 4 роки. За цей час чимало керівників громад столичного регіону неабияк оскандалилися, зокрема були спіймані за хабарях. Очільники Борисполя та Обухова відійшли у вічність через хвороби. Нині в 11 громадах Київщини не призначено керівників. Чому так і хто виконує їхні обов’язки? Читайте в матеріалі "Моєї Київщини"
Білоцерківська міська територіальна громада

Багаторічний очільник найбільшого міста столичного регіону Геннадій Дикий 30 березня цього року заявив, що вступає до лав Збройних сил України. Мер повідомив, що має звання офіцера та військову спеціальність у сфері протиповітряної оборони. Він запевнив, що Біла Церква розвивається у правильному напрямку, місто має міцні позиції, розвивається бізнес та створюються нові робочі місця. Управлінська команда у місті працює злагоджено.

Читайте також: Замість ювілею – на війну або два слова про мера Дикого


У його кріслі нині секретар ради Володимир Вовкотруб. Він має декілька вищих освіт. Закінчив Білоцерківський національний аграрний університет, Львівський регіональний інститут державного управління при Президентові України, здобув кваліфікації у ветеринарній медицині, державному управлінні та у сфері фінансів та кредиту.

Читайте більше: Білоцерківські гойдалки: що змінилося після призначення нового секретаря міськради

Працював керівником Управління ветеринарної медицини в Білій Церкві, Білоцерківської районної державної лабораторії ветеринарної медицини, Управління ветеринарної медицини у Білій Церкві, Білоцерківського міського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області.

Перед призначенням на посаду секретаря міськради він був директором Департаменту організації використання водних біоресурсів, аквакультури та наукового забезпечення Державного агентства меліорації та рибного господарства України. До слова, дружина – Наталія Вовкотруб – керівниця ПП "Білоцерківська районна лікарня ветеринарної медицини", а також викладачка Білоцерківського національного аграрного університету.

Як депутат Вовкторуб розпочав кар’єру 2015 року. Тоді був обраний до Білоцерківської міської ради від Радикальної партії Олега Ляшка. 2020 року балотувався в депутати БМР від "Слуги народу", але безуспішно. Зрештою зайшов до ради за списком замість Олександра Поляруша, якого обрали до Київської обласної ради.

Володарська селищна територіальна громада

Обраний громадою керівник Олександр Ференець 12 жовтня 2021 року оголосив про складення своїх повноважень. За його словами, таке рішення ухвалене з огляду на рекомендації медиків. Тож уже третій рік, як Володарська громада обезголовлена.


В.о. керівника виконує секретар ради Сергій Миколаєнко. Зауважу, що 2020 року він як депутат Володарської райради балотувався на голову територіальної громади від партії "Слуга народу". Засновник ПП "Волод Буд Майстер" та ТОВ "Зеніт".

Читайте також: Десятки машин і мільйони на рахунках: що задекларували голови громад Білоцерківщини

У соцмережах він лишень вітає з усіма можливими святами всіх та кожного та час від часу публікує фотозвіти візитів до військових на фронт.

Бориспільська міська територіальна громада

5 вересня 2023 року Володимир Борисенко повідомив, що розпочав свій шлях як військовослужбовця. Він став бійцем 10-ї окремої гірничо-штурмової бригади "Едельвейс". У місті подейкують про вимушений крок із боку Борисенка, адже зараз чиновники часто-густо йдуть служити через небажання сісти за ґрати.

Актуально: Бориспільська катавасія: що насправді відбувається в місті після мобілізації мера Борисенка

Оскільки Борисенко був призваний до лав ЗСУ в межах загальної мобілізації, а отже, не може здійснювати свої повноваження, згідно з чинним законодавством, в.о. нині є секретар ради Владислав Байчас.


Читайте більше: Секретар Бориспільської міської ради Владислав Байчас: Якщо не буде перемоги, то про який комфорт може бути мова?

Владислав Байчас обраний до Бориспільської міської ради від партії "Слуга народу". Має юридичну освіту. У 2007-2010 роках був помічником-консультантом нардепа Сергія Міщенка (фракція "Блок Юлії Тимошенко"). Багато років очолював Бориспільську райраду. 2020 року став депутатом і секретарем Бориспільської міськради від партії "Слуга народу". Після смерті багаторічного мера міста Анатолія Федорчука виконував обов’язки міського голови.

На повторних виборах мера Борисполя 2021 року балотувався як самовисуванець за підтримки чотирьох політсили "Слуга народу", "Батьківщина", "Наш край" та ОПЗЖ, але поступився кандидату від "Європейської солідарності" Володимиру Борисенку.

Баришівська селищна територіальна громада
Нині громадою керує секретар ради Олександр Ільченко. Звіт про його роботу оприлюднений на сайті "Моєї Київщини".
Кар'єра Ільченка почалася зі строкової служби у 1990 році. Після цього Ільченко займав ключові посади в сільському господарстві та в органах влади Баришівського району. Пройшов шлях від агронома до керівника відділу, заступника начальника та очільника Управління агропромислового розвитку Баришівської районної державної адміністрації.

У 2014-2015 роках Ільченко обіймав посаду голови Баришівської районної ради. Протягом десяти років – із 2010 по 2020 рік – двічі був обраний депутатом Баришівської районної ради. Із 2020 року обіймає посаду секретаря Баришівської селищної ради. Із 24 лютого 2022 року став військовослужбовцем Збройних Сил України.

Нагадаємо, що 23 грудня 2022 року 22 депутати Баришівської селищної ради проголосували за відсторонення від посади голови громади Олександра Вареніченка. Як відомо, ще 2021 року він вирішив "нагріти руки" на місцевих землях. Щоправда, не пройшло й пів року, як Вареніченко вийшов під заставу та повернувся на посаду. До слова, депутати Баришівської селищної ради відмовилися зняти зі скандального голови премії та надбавки.

Читайте також: Окупація Броварського району: куди поділися та чим займалися керівники громад

Березанська міська територіальна громада

22 червня 2023 року на засіданні сесії Березанської міської ради горезвісний "дерибанщик" Володимир Тимченко заявив про припинення своїх повноважень. Таке рішення підтримали 18 депутатів. Одіозний мер зауважив, що йде у відставку нібито через якісь там "життєві обставини" та стан здоров’я.

"Моя Київщина" постійно відслідковувала роботу Тимченка на посаді. Ми писали про зв’язки очільника Березанської громади із компанією російського мільярдера Андрія Молчанова "Аерок", розповідали про схему дерибану, яку Тимченко провернув разом зі своїм другом, керівником КП "Березанський інформаційний медіацентр" Віктором Тиміньком, з’ясовували причину побиття сином мера Тимченка Сергієм військовослужбовця, який ставив незручні запитання березанській владі та й загалом згадували про усі "заслуги" Володимира Тимченка за роки на посаді. Тому й досі відкриті питання: хто понесе відповідальність за тотальне пограбування громади, чи повернуть правоохоронні органи вкрадену землю і комунальне майно, що буде з свитою мера, яка допомагала грабувати кожного мешканця громади?

Актуально: Березань без мера: чому втік одіозний Тимченко

Наразі обов’язки міського голови виконує секретар ради Олег Сивак – давній друг Тимченка. Уродженець Житомирщини, представник партії "Лівобережна громада", випускник Військового інституту телекомунікацій та інформації та НТУУ "КПІ" в м. Київ за спеціальністю "захист інформації з обмеженим доступом". На офіційній сторінці громади оприлюднено звіт про роботу Сивака за 2023 рік.

Калитянська селищна територіальна громада

В.о. очільника громади Сергій Рудницький став за два тижні до повномасштабного вторгнення. Чому так сталося, він пояснював в інтерв’ю "Моїй Київщині":

У депутатського корпусу було чимало зауважень щодо бездіяльності попереднього керівництва (голова – Юрій Плакся, секретар – Віта Пилипенко, два заступники – Наталія Грабовецька, Ігор Печонка, – ред). Вирішили скоротити посаду одного заступника, але Плакся наклав вето й подав свій проєкт, що передбачав виведення зі штату уже двох заступників, а також керуючого справами. Тодішнього очільника громади підтримали. Тоді в лютому секретар ради складає повноваження, а мене шляхом таємного голосування призначають на цю посаду. Два дні потому складає повноваження й Плакся як голова, а я відповідно починаю виконувати його обов’язки. Так і склалося, що через тиждень почалася війна, а в мене ні заступників, ні керуючого справами. Був лише виконавчий комітет.

Зауважу, що до обрання депутатом Рудницький працював оператором ІП "Кока кола Беверіджис Україна Лімітед".

У жовтні 2023 року Рудницький звернувся з вимогою створити у громаді військову адміністрацію, апелюючи до того, що депутати вже шість місяців саботують сесії селищної ради:

Вiйськова частина А 0415 не отримує кошти на вiйськовi потреби згiдно зі зверненнями, не видiляються кошти на придбання модульного укриття для дiтей закладу дошкiльної освiти вiйськової частини села Семиполки, Опорний заклад освiти “Калитянський лiцей” Калитянської селищної ради Броварського району Київської областi, Заворицька гiмназiя не можуть працювати на денній формi навчання, мешканці смт. Калита позбавленi можливостi сховатись в укриттi, яке знаходиться у будинку культури в смт. Калита; для вихованцiв дитячого будинку вже п'ять мiсяцiв не закупляються харчовi продукти, два мiсяцi не проплачується електрична енергія у дитячому будинку, вже два мiсяці працiвники дитячого будинку не отримують заробiтну плату; водопостачання та водовідведення в громадi буде зупинено, оскiльки комунальне пiдприємство, яке надає цi послуги населенню громади, не розрахувалось за електроенергiю з енергопостачальною компанiєю; oнкохворі залишились без допомоги та знеболюючих засобiв.

Рудницький переконував, що депутати, які відвідують сесії і готові працювати для громади, вимушено написали заяви на складення повноважень, але теж вимагають створення у Калитянській громаді військової адміністрації.

Це вже крайня межа, бо ми не бачимо інших виходів із ситуації, що тягнеться ще з 2022 року. Колишня влада за рік ніяк не розвинула громаду, ексголова виплачував своїм заступникам зарплати по 80 000 гривень, хоча ми – практично дотаційна громада. 16 лютого мене було обрано секретарем, вже 18 лютого селищний голова складає повноваження. Я залишився керувати громадою. Але тоді в нас було хоча б 12 депутатів, які були готові працювати для громади. Коли почалась повномасштабна війна, із цих 12-ти один депутат загинув під час евакуації, інший, як багатодітний батько, виїхав за кордон, й ще один депутат перебуває зараз у лавах ЗСУ. Ось, опозиційна частина депутатів побачила, що тепер в мене немає більшості, і заявила, що зроблять тут пекло. Вони підтримували минулу владу, йшли в команді з тим головою. Те, що зараз відбувається, це політика на кістках. Вони не збираються зупинятися і працювати на громаду.

Опоненти Рудницького стверджують, що в.о. голови маніпулює депутатами та умисно перешкоджає їхній діяльності. Його також звинувачують в одноосібному прийнятті у штат сумнівних працівників за цивільно-правовими договорами (ЦПД) із завищеними заробітними платами. До того ж корупцію та розтрату бюджетних коштів.

Скандал й досі не вчух, робота ради заблокована ще з початку повномасштабного вторгнення. Коли ситуація зміниться на краще, покаже час.

Бородянська селищна територіальна громада

Екскурс у минуле: 27 січня 2022 року депутати проголосували за дострокове припинення повноважень Олександра Сахарука. Відповідно виконувати обов’язки голови громади став секретар ради Георгій Єрко. Згодом Сахарук домігся в суді визнання його відставки протиправним рішенням і поновився на посаді.

У вересні 2023 Георгія Єрка рішенням депутатів на сесії Бородянської селищної ради відсторонили з посади секретаря. Єрко вважає, що такі дії з боку чинного очільника громади Сахарука та його прибічників – це його особиста помста за січневі події.

Докладніше: "Голодним іграм" у Бородянці кінець? Що відомо про відставку Єрка

Варто зауважити, що 2023 року Сахарука та Єрка викрили на завданні громаді шкоди на мільйони гривень.

Нині в.о. керівника Бородянської громади – представниця політсили "Нові обличчя" Ірина Захарченко (№84 у рейтингу "ТОП-100 впливових людей Київщини"). Голосування за її кандидатуру на пост секретаря відбулося на другому пленарному засіданні 42-ої позачергової сесії Бородянської селищної ради.

Читайте більше: Вихід громади з паралічу або Як у Бородянці голову ради обирали

На засіданні були присутні 19 депутатів, 15 із них проголосували "за". Крім того, депутати проголосували й за обрання Ірини Захарченко в.о. селищного голови.

Гостомельська селищна військова адміністрація

Очільник громади Юрій Прилипко загинув 3 березня 2022 року в Гостомелі, дорогою до моста в Ірпені. Відомо, що росіяни розстріляли автівку, у якій він їхав.

Де-юре Гостомельська територіальна громада залишилася без очільника, проте де-факто владу вже давно узурпували дочка Прилипка Надія та його "діамантовий" зять Ростислав Скуратівський. Це підтверджує той факт, що у крісло голови селищної військової адміністрації сів давній друг і соратник Скуратівського Тарас Думенко.

Однак пропрацював зовсім недовго: із березня до липня. Чому не затримався на посаді? 17 липня в Гостомелі відбувся публічний звіт про діяльність його команди від дня призначення. У цьому громадському зборі взяли участь приблизно 500 родин та уповноважені представники від будинків і житлових комплексів, які проголосували за винесення догани Думенкові за неналежне виконання обов’язків. За час перебування на посаді йому так і не вдалося вирішити проблеми відсутності питної води, електроенергії тощо.

27 липня посаду голови зайняв генерал-майор, кандидат філософських наук Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Серій Борисюк, який до цього очолював Департамент кадрової політики Міністерства оборони України. Уже за рік Борисюка звільнили, адже виявили зловживання у процесі відновлення пошкодженого майна внаслідок бойових дій та агресії росії. Сума цих порушень сягає понад 21 млн грн.

Голова Державної аудиторської служби України Алла Басалаєва зазначила, що Сергій Борисюк, отримавши від Київської обласної адміністрації будівельні матеріали для відновлення пошкодженого житла на суму майже 11 млн грн, просто їх привласнив.

Актуально: "Дика відбудова": як ексочільник Гостомельської громади Сергій Борисюк привласнив будматеріалів на 11 млн грн

Нині начальником Гостомельської селищної військової адміністрації є Сергій Смаль, який під час воєнних дій на Київщині був заступником керівника оперативного штабу Ради оборони.

Читайте також: Відбудова – справа тонка: що зараз відбувається в Гостомелі

Наразі ж одіозний зять покійного Юрія Прилипка – Ростислав Скуратовський – невтомно плекає надії на "рускій мір" в Україні, але чекає його не в Гостомелі, а в сонячній Іспанії, куди втік після початку повномасштабного вторгнення й куди свого часу завбачливо вивів усі "чесно зароблені" кошти.

Докладніше: Хай живуть номінали: чому прихильник росії Ростислав Скуратовський із Гостомеля втік до Іспанії
Обухівська міська територіальна громада

Очільник громади, обраний на місцевих виборах 2020 року, – Олександр Левченко – унаслідок важкої хвороби помер 13 жовтня 2022 року. Відтоді його обов’язки виконував секретар ради Сергій Клочко. Але 6 березня 2024 року останній написав заяву про відставку, яку вже наступного дня підтримала більшість депутатів.

Що цьому передувало? Сергій Клочко відмовився проводити закупівлі для українських військових (аргументуючи це відсутністю законних підстав і ризиком кримінального переслідування). Ішлося про придбання дронів Mavic T3, тепловізійних прицілів, приладів нічного бачення, FPV-дронів, та комплектуючих до них для 135 місцевого батальйону Сил територіальної оборони та інших підрозділів. На це 25 січня депутати міської ради виділили 14 млн грн.

За нині обезголовлену громаду з бюджетом майже 700 мільйонів грн уже охочі поборотися одіозна депутатка від ВО "Батьківщина" Лариса Ільєнко та представник політпартії "Голос", співзасновник Обухівського осередку ВМГО "Пласт Національна скаутська організація України", учасник бойових дій Богдан Яцун.

Феодосіївська сільська територіальна громада

21 вересня 2023 року нині вже ексочільник громади Микола Пянчук написав заяву про дострокове припинення повноважень. До слова, саме на цій сесії депутати планували висловити йому недовіру.

Нагадаємо, що ще 2021 року місцеві жителі хотіли ініціювати відкликання Пянчука з посади та організувати дострокові вибори голови громади. Усе через імовірну, на думку активістів, причетність Пянчука до незаконної забудови.

Нещодавно журналісти нашого видання розповідали про загадкове зникнення фінансових ресурсів, що мали би скеровувати на забезпечення територіальної оборони Феодосіївської громади. Ба більше, ішлося не про один випадок, а про систематичне освоєння коштів яке, на жаль, йшло не на покращення обороноздатності.

Читайте більше: Мертві душі: як в одній із громад Київщини "проїли" тероборону


В.о. громади наразі є секретар ради Ігор Москаленко. Обраний як самовисуванець. За даними офіційної біографії, із початку повномасштабного вторгнення російської федерації спільно з односельцями створив у селі Іванковичі підрозділ територіальної оборони, що згодом увійшов до Феодосіївської ДФТГ.

Із березня по травень 2022 року захищав нашу країну у складі Першої окремої штурмової роти "ДУК "ПС" на Запорізькому та Харківському напрямках. Згодом брав участь в бойових діях у складі 1-ї Тактичної групи ССО, створеної на базі ДУК Правий Сектор (згодом реорганізованої у 67-му ОМБр "ДУК"). Має звання молодший сержант. Був травмований у ході Харківської наступальної операції. За наказом командира військової частини звільнений із лав ЗСУ за станом здоровʼя.

9 квітня Москаленко у Facebook проінформував громаду, що подав до Міністерства юстиції України скаргу на рішення державного реєстратора Бучанської РДА про внесення змін до ЄДР та визначення депутата Гладуша О.П. в цьому реєстрі керівником Феодосіївської сільської ради:

Ви всі були свідками, що 22 березня 2024 року на першому пленарному засіданні 29-ої чергової сесії Феодосіївської сільської ради жодного рішення не приймалося. Відповідно, не було жодних підстав для передачі мною комусь печаток Феодосіївської сільської ради і, відповідно, увесь цей час печатки знаходилися і знаходяться у мене.
Попри це, 5 квітня 2024 року державним реєстратором до ЄДР все ж були внесені вищезазначені зміни. Оскільки без печатки це неможливо - очевидно, що для цього були використані підробні документи.
Наголошую, попри складну ситуацію і намагання дестабілізувати роботу,  Виконавчий комітет як юридична особа та всі виконавчі органи Феодосіївської сільської ради працюють у штатному режимі.
Чабанівська селищна територіальна громада

27 квітня 2023 року на засіданні Чабанівської селищної ради за депутатським зверненням № 1432 "Про недовіру голові Чабанівської селищної ради – Киризлієву Олександру Федоровичу" висловлено недовіру голові та достроково припинено його повноваження. Рішення підтримали 18 депутатів, 5 – не голосували.

У червні стало відомо, що СБУ повідомила Киризлієву про підозру за ч. 3 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, глорифікація її учасників, вчинені службовою особою). Деталі справи, оприлюднені спецслужбою:

Посадовець тривалий час очолював місцевий осередок забороненої "Партії регіонів" та вирізнявся своєю прокремлівською позицією, яку неодноразово оприлюднював серед односельчан.
Напередодні 24 лютого 2022 року він приховано виїхав до росії через треті країни.
У перші дні повномасштабного вторгнення рф Киризлієв обдзвонював своїх підлеглих і закликав їх не вступати до місцевих загонів Тероборони та не чинити спротив рашистам. Таким чином він намагався зірвати проведення оборонних заходів на території громади для якнайшвидшого просування російських військ у напрямку Києва.
Також він агітував односельчан підтримати агресора і допомагати окупаційним угрупованням рф із провізією та розквартируванням на території населеного пункту.
Згодом зловмисник продовжив підривну діяльність на власній сторінці у фейсбуці. Там він виправдовував агресивну політику кремля і називав війну в Україні "внутрішнім громадянським конфліктом".
Ініційована СБУ лінгвістична експертиза підтвердила факти злочинних дій чиновника.

Як відомо, Киризлієв переховується в росії. Йому загрожує до 8 років тюремного ув’язнення.


В.о. керівника громади – секретарка рада Олена Соболєва. Працювала учителькою української мови та літератури Київської ЗОШ І-ІІІ ст. № 286 (1990-2000 рр.), займалася підприємницькою діяльністю (2004-2010 рр.), а з 2010 року – секретарка Чабанівської селищної ради.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст