#

(Не)великі реформи: які зміни відбулися на Київщині за 2021 рік

02.02.2022 08:00
(Не)великі реформи: які зміни відбулися на Київщині за 2021 рік
Колаж інформаційного агенції "Моя Київщина"
Упродовж минулого року "Моя Київщина" щоденно висвітлювала події, що відбувалися у різних сферах життя столичного регіону, як-от: політика, інфраструктура, медицина, спорт, освіта тощо. Невиправдані очікування, неочікувані виклики та тенденції-2021, що істотно вплинули на розвиток центральної області та країни в цілому, читайте в сьогоднішньому матеріалі
Політика

Однією із ключових тенденцій 2021 року стали затяжні політичні конфлікти всередині головних органів влади Київської області. Як результат – за 12 місяців була двічі переформатована більшість у головному представницькому органі столичного регіону, що, звісно ж, супроводжувалося черговою перестановкою кадрів.

У квітні 2021 року було усунено від виконання обов’язків тодішнього голову Київоблради Олександра Склярова, а у його владне крісло потрапила представниця президентської партії "Слуга народу" Наталія Гунько. До слова, вона й досі втрималася на посаді, хоч де-факто всі питання вирішує її чоловік – народний депутат-"слуга" Анатолій Гунько

Першим заступником чинної голови облради обрали Ярослава Добрянського ("За майбутнє!"), а заступницею вже вкотре стала Тетяна Семенова. По-особливому штучними виглядали такі зміни передусім тому, що партія, яку представляє депутатка, – "Європейська солідарність" – давно знаходиться в жорсткій опозиції на загальнодержавному рівні.

Але факт перебування в більшості нікого з представників політсили Петра Порошенка не тривожив аж до грудня 2021 року. Саме тоді обуренні звинуваченнями п’ятого Президента України в державній зраді партійці де-факто сказали своє "чао" і подалися у вільне плавання. Хоча офіційно цього ще не відбулося.

Щодо Київської обласної державної адміністрації, то, попри чутки, що Василь Володін має наміри піти з посади губернатора, поки що він залишається на місці.

Справді визначним став 2021 рік для місцевого самоврядування, адже вперше в історії незалежної України значну частину повноважень і податкових стягнень було передано громадам. Можливість самостійно розпоряджуються коштами неабияк посилила позиції керівників ОТГ Київської області насамперед тому, що задля реалізації якихось місцевих проєктів уже не потрібно їздити на поклони.

На жаль, не всі очільники громад столичного регіону чесно дбали про покращення життя своїх виборців, адже власне збагачення цікавило їх значно більше.

У березні 2021 року на хабарі спіймали голову Баришівської ОТГ Олександра Вареніченка та його заступника Юрія Шовтя, які вимагали гроші за перемогу в аукціоні з продажу права оренди земельних ділянок. Кримінальну справу відкрито, від виконання обов’язків тимчасово відсторонено, низку слухань проведено, а вирок так і не оголошено.

За останніми даними, Вареніченко раптово схопив "омікрон", що унеможливлює його участь у засіданні. Щоправда, жителі Баришівки не втрачають надії, що хабарник отримає своє справедливе покарання. Варто додати, що справу перекваліфікували з хабарництва на шахрайство, що не передбачає не лише відсторонення від посади, а й відбуття реального терміну. Просто шахрай. Надурив людей. Обіцяв, що буде земля, а її не буде.

У 2021 році потрапив у серйозний скандал і голова Димерської ОТГ Володимир Підкурганний: його разом із поплічником затримали при отриманні хабара в розмірі 2,6 млн грн, який вони нібито вимагали за передачу у власність земельної ділянки. Наразі триває досудове слідство, але подейкують, що Підкурганного просто підставили, тому чи вдасться довести справу до логічного завершення, покаже час.

Судова система

Ні для кого не секрет, що в Київській області є велика проблема некомплекту суддів. Новопризначенцями 2021 року стали:

  • Ліна Кучерява – Згурівський районний суд;
  • Олександр Гришко – Києво-Святошинський районний суд;
  • Дмитро Кухленко – Ірпінський міський суд;
  • Максим Нарольський – Яготинський районний суд.

Таким чином, у минулому році на посади суддів призначили лише 4 особи, тоді як не вистачає половини. Як результат – у регіоні, де дуже багато проблем, їх просто нема кому вирішувати. Надмірне навантаження призводить до порушення строків розгляду справ. До того ж гострий дефіцит кадрів – одна з причин перетворення осередку правосуддя в кузню тупих рішень.

Економіка

Справжнім проривом 2021 року можна вважати процес формування бюджетів громад в іншому законодавчому полі. Жодна сільська чи селищна рада не просила гроші в райради чи РДА. Кошти освоювалися самостійно, без погодження з районом та областю.

Існує одне "але". Оскільки керівникам ОТГ увімкнули зелене світло, то червоним засяяли можливості для райрад та райдержадміністрацій столичного регіону. Уперше економічний вплив останніх фактично нівельований, адже їхній бюджет в основному – це кошти для заробітних плат співробітників апарату. Ба більше, програми, розробкою яких займаються РДА чи райради, усе одно потребують погодження обласної ради.

Наприкінці листопада–на початку грудня 2021 року центральна влада зрештою оговталася та зрозуміла, що вона накоїла: втрачають вплив, гроші тощо. Тож було зареєстровано проєкт постанови про зміну оподаткування для місцевого самоврядування. Але нардепи-мажоритарники, що звітують громадам, заблокували ухвалення цього рішення у ВР, тому поки що все залишили громадам без змін.

Надзвичайно важливим є той факт, що депутати Київської обласної ради так і не розглянули на сесії ні бюджет утримання, ні бюджет розвитку. Передусім страждають обласні комунальні підприємства, у співробітників яких будуть затримки по зарплатах.

Крім цього, це неабияка втрата для голови облради Наталії Гунько, яка представляє президентську партію "Слуга народу", адже центральна область потрапила в напрочуд неприємну статистику – єдина в Україні, де не ухвалений бюджет на 2022 рік.

Слід зауважити, що насправді цьогоріч це не так критично, адже наразі громади не наскільки залежні від області, тож можуть використовувати свої кошти самостійно, а вже згодом отримати доплати на реалізацію проєктів згідно з прийнятими програмами.

Проблема полягає в іншому: через окремих осіб в області "згорають" шалені ресурси, які можна було витратити на медицину, освіту, інфраструктуру тощо. Оскільки кошти так і не спромоглися освоїти, вони повернуться в центральний бюджет.

Інфраструктура

У межах реалізації програми Президента України "Велике будівництво" у 2021 році завершено реалізацію 17 пріоритетних об'єктів соціальної інфраструктури, із-поміж яких: 5 загальноосвітніх навчальних закладів (м. Яготин, с. Жоравка Бориспільського району, с. Пашківка Бучанського району, с. Вовчків Вишгородського району та м. Тетіїв Білоцерківського району), 6 дошкільних навчальних закладів (м. Обухів Обухівського району, м. Вишневе та с. Синяк Бучанського району, смт Красятичі, с. Лебедівка Вишгородського району та с. Студеники Бориспільського району) та 6 об’єктів спорту (м. Миронівка Обухівського району, м. Біла Церква та м. Сквира Білоцерківського району, с. Волошинівка Броварського району, м. Буча Бучанського району, м. Славутич) на загальну суму 293 982,04 тис грн.

Також у 2021 році знову почали стару-нову історію побудови великої окружної дороги навколо Києва. Щоправда, єдине, що зробили для втілення цього проєкту, – законодавчо ухвалили дозвіл на відчуження приватної землі у разі суспільних потреб. Цілком передбачувано, це викликало суспільний резонанс. Подейкують, що деякі чиновники, обізнані в тонкощах питання, де проходитиме дорога, дуже вдало купили землі саме там, імовірно, щоб потім їх відчужити за чималі кошти.

Медицина

У всьому світі досі щоденно борються з пандемією коронавірусу, але складається враження, що система охорони здоров'я не надто цікавить владу столичного регіону. Особливо це відчутно у ковідних відділеннях колишніх районних лікарень, переобладнаних під прийом та лікування  хворих із важкими випадками коронавірусної інфекції.

Читайте також: Тетіївська лікарня: бізнес на смерті

У 2021 році відбулися кардинальні зміни кадрів. «Вічних» очільників Київської обласної лікарні та Київської обласні клінічної лікарні (Володимира Єлагіна та Миколу Анкіна відповідно) було звільнено. Хто очолив медзаклади та на кого орієнтуються новопризначені керівники обласних лікарень, читайте в матеріалі "Моєї Київщини".

Із позитивних моментів, пов՚язаних із розвитком медицини у столичній області, помітно вирізняється пілотний проєкт аеромедичної евакуації. Це надважлива ініціатива, яка поки що себе виправдовує.

Читайте більше: На Вишгородщині поліцейські на гелікоптері оперативно доставили дитину до лікарні

Жительку Великої Димерки доправили до лікарні на гелікоптері

Щодо невиконаних обіцянок, то варто згадати про центри політравми поблизу доріг державного значення, що так і не були створені. Також не відбувся новий розподіл на госпітальні округи. Ще більш негативним, аніж позитивним, моментом виявилося збільшення зарплат лікарям, адже насправді очікується подальше велике скорочення штатів.

Освіта

Очільник КОДА Василь Володін прозвітував про ті освітні об’єкти, які були оновлені та побудовані в межах реалізації програми "Велике будівництво". Школи:

  • ЗОШ у селі Жоравка, термомодернізація;
  • ЗОШ у місті Яготин, капітальний ремонт;
  • ЗОШ у місті Тетіїв, капітальний ремонт;
  • ЗОШ у селі Пашківка, капітальний ремонт;
  • ЗОШ у селі Вовчків, капітальний ремонт.
Садочки:
  • Дитячий садочок у м. Вишневе, капітальний ремонт;
  • Дитячий садочок у м. Обухів, капітальний ремонт;
  • Дитячий садочок у с. Студеники, капітальний ремонт;
  • Дитячий садочок у с. Красятичі, реконструкція;
  • Дитячий садочок у с. Лебедівка, реконструкція;
  • Дитячий садочок у селі Синяк, нове будівництво.

Крім цього, в області відбувається оптимізація шкіл. Часто дуже болісна та не виправдана. Виникають конфлікти з населянням, оскільки люди проти закриття шкіл.

Але найбільшою проблемою шкільної освіти є пандемія, помножена на реформу закриття та перепрофілювання. Тоді, як у всьому світі б’ють на сполох, в навчальних закладах області ставлять мультимедійні дошки, споруджують новий дах, утеплюють приміщення тощо. Виникає питання: навіщо утеплення, якщо учні все одно сидять вдома?

Найепічнішим у цьому всьому є те, що Захід ласо годує Україну та область зокрема великими грантами на розвиток профосвіти. Навіщо? Європі потрібна дешева робоча сила.

Спорт

2021 рік укотре підтвердив, що в області практично відсутня система спортивного виховання молоді. Будують спортмайданчики, окремі спортивні об’єкти, а на базі навчальних закладів елементарно немає спортивних гуртків. Власне, причиною цьому може слугувати те, що наразі спортивні тренери прирівняні до шкільних лікарів із мінімальною зарплатою. Тому їм простіше піти працювати у приватний спортивний клуб і заробляти пристойні гроші замість того щоб працювати на чистому ентузіазмі та зводити кінці з кінцями.

Програма шкільного футболу, яка колись активно реалізовувалася, закрита. Навіть ті гроші, що традиційно виділялися на проїзд спортивних команд, змагання, у кращому випадку повертаюся задовго після.

Найзнаковішим спортоб’єктом "Великого будівництва-2021" визнали "Академію спорту" у Бучі, але чомусь ніхто не говорить про те, що немає системи доїзду дітей із інших населених пунктів у цей багатофункціональний спортивний комплекс.

Кримінальна обстановка та безпека

Упродовж 2021 року начальник поліції Київщини Андрій Нєбитов систематично звітував про успішну реформу Нацполіції країни, відзначав високі показники роботи кожного із підрозділів і зауважував, що "основний показник успішності роботи поліції – довіра населення".

У минулому році в області відкрили 56 поліцейських станцій, реалізовано проєкт "Custody records" та "Поліцейський – учасник освітнього процесу".

За словами Нєбитова, у 2021 році розкрито майже 10 тисяч злочинів, розслідувано і направлено до суду з обвинувальним актом більше 5,5 тисяч кримінальних проваджень. Кількість тяжких та особливо тяжких злочинів в області знизилася на 46,2%. Показник кількості вбивств є найнижчим з часів незалежності України, і кожен із цих злочинів розкрито.

Натомість в інформаційному полі є ціла низка повідомлень жителів столичного регіону про те, що насправді кримінальна обстановка ще далеко не найвищому рівні. Бандитизм, викрадення, розбої…

Інвестиційний клімат

Це те, чого в Київській області немає.

Діяльність депутатів Верховної Ради

На позачергових виборах 2019 року до парламенту від Київщини потрапило 9 мажоритарників. Чим вони займалися та якими успіхами можуть похизуватися за 2021 рік, читайте далі.

Микола Бабенко (90 округ, "Слуга народу") активно критикує місцеву владу Білої Церкви, гостро спекулює на боротьбі зі збільшенням тарифів, хоча сам історично пов'язаний із їхнім збільшенням, у парламенті не входить у монобільшість і не має своєї команди. Відвідуваність і голосування Бабенка безпосередньо залежить від взаємовідносин його шефа – олігарха Василя Хмельницького – із владою.

Олег Дунда (91 округ, "Слуга народу") – "багатоверстатник", голос одіозного олігарха Коломойського у Верховній Раді. Подейкують, що Дунда об’їжджає громади всього Фастівського району та лобіює результати тендерів по будівництву соціальних об’єктів фірмами, що належать наближеним до нього особам. Говорять, що причетний ремонту Фастівської ЦЛР, що відбувалося за кошти "Великого будівництва".

Валерій Колюх (92 округ, "Слуга народу") продовжує викладати в КНУ ім. Тараса Шевченка. У 2021 році став автором та співавтором низки законопроєктів, спрямованих на вдосконалення системи освіти. Раніше Колюха пов’язували з уже ексголовою Верховної Ради Дмитром Разумковим, але він не приєднався до безперспективного проєкту останнього та залишився у партії Зеленського.

Анна Скороход (93 округ, позафракційна) членкиня депутатської групи "За майбутнє" у Верховній Раді, упродовж 2021 року конституювала мінімальну причетність до життя округу, від якого обиралася. Виключення з фракції Президента та численні сімейні перипетії де-факто унеможливлюють її подальшу політичну кар’єру.

Олександр Дубінський (94 округ, позафракційний) – потрапив під дії американських санкцій, був вигнаний із "Слуги народу", позбувся посади очільника обласного осередку політсили Президента, зменшив медіаактивність, але водночас розширює свою сферу впливу, установлює велику кількість "жовто-чорних" рекламних палаток у Приірпінні та Вишневому, практично просуває новий бренд задля подальшого приєднання до якоїсь прохідної партії.

Олександр Горобець (95 округ, "Слуга народу") входить до фінансово-промислової групи Іллі Павлюка в партії "Слуга народу", за кордоном буває частіше, ніж в Україні, за рік в його родині з’явився новенький "гелік" і декілька земельних ділянок під Києвом. При тому, що лобіює будівельну галузь у парламенті, утратив контроль над містом, що найбільш динамічно забудовується в Київській області, – Ірпінь (туди їздить ще один "слуга" Андрій Клочко), хоча нардеп лояльно називає це підсиленням партії на окрузі.

Ольга Василевська-Смаглюк (96 округ, "Слуга народу") – ексжурналістка "1+1" є однією з наймедійніших депутатів Київщини, її пов’язують із Коломойським, товаришує із "вічним" мером Бучі Анатолієм Федоруком. Окрім законотворчої діяльності, досить активна на окрузі.

Микола Галушко (97 округ, "Слуга народу") – відзначився фактично лише фігуруванням у низці скандалів. У 2021 році став відомим інцидент за участю водія нардепа, якого притягли до відповідальності за керування авто у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння. На розбірки під’їхав і сам Галушко та облаяв правоохоронців за те, що ті не мають права оглядати його авто (зареєстроване на маму, – ред.).  Як пояснив згодом народний обранець, це відео було предметом шантажу з боку тодішнього керівника МВС (Арсена Авакова – ред.) щодо голосування в парламенті за потрібні останньому ініціативи. Крім цього, НАЗК запросило нардепа Галушка надати пояснення через недостовірні дані в декларації за 2019 рік.

Сергій Бунін (98 округ, "Слуга народу") – став співголовою новоствореного міжфракційного депутатського об’єднання "За розвиток молочної галузі України". Попри те, що депутат активно займається Київщиною і був помічений на спільних заходах із головою облдержадміністрації Василем Володіним, його поступово зміщають із округу та вже відправили туди іншу людину – теж "слугу" Олександра Федієнка).

Варто зазначити, що всі мажоритарники від "Слуги народу" отримували кругленькі суми у вигляді державних субвенцій на округи, від яких вони обиралися, але традиційно подавали це як свої величезні здобутки, хоча насправді це кошти платників податків.

Гарячі точки 2021 року

У минулому році в межах Київської області відбулася ціла низка скандалів. "Моя Київщина" підготувала ТОП-5 найяскравіших.

  • Біличанський ліснавколо смт Коцюбинське став справжнім яблуком розбрату для столичних та ірпінських забудовників. Активне протистояння пов’яне з тим, що приєднання вищезазначеної території до Києва дасть можливість інтенсивно забудовувати столицю й надалі, а входження селища до Бучанського району – споруджувати на 4 тис га лісу ще низку житлових комплексів тощо.
  • Пісочна мафія в Українці. Питаннями видобутку піску на Обухівщині "опікується" угрупування під керівництвом кримінального авторитета Олексія Онуфрієнка, більш відомого в місті за прізвиськом "Пика". Але нахабство ділків не знає меж – заради піску вони захопили величезний майданчик на березі Дніпра – стратегічний об’єкт, від якого залежить нацбезпека країни (резервна переправа на випадок військових дій). Тому, якщо не дай Бог, потрібно буде швидко перекинути озброєння через Дніпро, зробити це завадять піщані дюни…
  • Продаж землі Міноборони арабам нардепом Івченком. Головний фронтмен "хайпової" теми критики продажу українських земель із команди Юлії Тимошенко у Верховній Раді народний депутат Вадим Івченко спільно з керівництвом Фурсівської ОТГ привласнив 130 га землі Міноборони та продав їх жителям країн Ближнього Сходу. Варто додати, що зараз ТОВ "Фурси Енерджи Груп", що побудувало на цій землі сонячні батареї, не може отримати дозвіл на підключення від "Київобленерго".
  • "Чорні гінекологи"Білої Церкви. Депутат Білоцерківської районної ради та очільник управління комунальним майном БРР Володимир Бабенко з’ясував, що цілий поверх Білоцерківської районної лікарні, який слугував пологово-гінекологічним відділенням, було передано в оренду ТОВ "Сабон" на 25 років без відповідного розпорядження чи будь-яких погоджувальних документів з боку Білоцерківської райради. Варто зауважити, що єдиним бенефіціаром вищезазначеного підприємства є Віра Савчук – матір на той час в.о. голови Білоцерківської РДА Юрія Савчука.
  • Імовірність припинення діяльності Білоцерківської ТЕЦ. Нормальне функціонування ключового стратегічного підприємства Білої Церкви опинилося під загрозою. Корінь проблеми сягає ще викупу ТОВ "Фінансова компанія Інвестохіллс Веста" боргів ТЕЦ. Згодом майно останньої було стягнуто Господарським судом Київщини на користь НБУ України. Тому новий власник теплоелектроцентралі буде змушений виплатити ТОВ "Фінансова компанія Інвестохіллс Веста" кругленьку суму. Ось чому наразі через суд намагаються анулювати рішення купівлі боргів ТЕЦ, а також були проведені незаконні збори псевдоакціонерів АТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль", під час яких було змінено керівництво підприємства. Крапки над "і" у цій історії ще не розставлені. Тож, як кажуть, далі буде…
Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст