#

Рік завищених очікувань на Київщині: нові кадри, політичні ігри, затримання хабарників, відбудова

23.01.2024 17:17
Рік завищених очікувань на Київщині: нові кадри, політичні ігри, затримання хабарників, відбудова
Колаж "Моєї Київщини"
Минув важкий рік не лише для Київської області, а й України. Рік завищених очікувань, сподівань та невиправданих надій. Рік сліз. Рік втрат. Рік боротьби, випробувань та надзусиль. Але й рік змін. Рік нових реалій. Ще один рік повномасштабної війни. У сьогоднішньому матеріалі "Моя Київщина" розповість про підсумки життя столичного регіону 2023 року: кадрові ротації, гучні справи, проблеми відбудови

У системі влади столичного регіону відбулися серйозні трансформації. Змінилися ключові владні персоналії, подали у відставку деякі голови громад. Була й ротація кадрів у військових, які базуються в Київській області.

Коли ексочільник Київської ОВА Олексій Кулеба пішов на підвищення на Банкову, декілька місяців (у важкий час кулуарних політичних баталій) обов’язки начальника обласної військової адміністрації виконував Дмитро Назаренко.

Читайте також: Тимчасово виконуючий: хто такий т.в.о. голови Київської області Дмитро Назаренко

Кулебі все ж не вдалося залишити свою людину на посаді начальника адміністрації – його довірену особу Миколу Бойка призначили на посаду першого заступника голови.

Читайте також:  Зберегти баланс: хто очолить Київщину замість Кулеби

Тож  2023 року вперше за всю історію незалежності України Київську обласну військову адміністрацію доволі неочікувано очолила людина з прокуратури – Руслан Кравченко. Після звільнення регіону від загарбників Київщина потребувала дійсно нового керівника, який не побоїться брати на себе відповідальність, зуміє налагодити дієвий менеджмент та зв’язки між громадами. Поки Кравченко у своєму кріслі усіх влаштовує, адже показує реальні результати роботи.

Читайте також:  Складна доля попередників: до чого готуватися голові Київської ОВА Руслану Кравченку
Читайте також:  Сто днів Руслана Кравченка: без звітів та результатів


Руслан Кравченко, Олексій Кулеба, Дмитро Назаренко

Ротація кадрів і в Київській обласній раді. Після звільнення Наталії Гунько в результаті кулуарних ігор колишній представник "Партії регіонів", а нині член політсили "За майбутнє" Ярослав Добрянський нарешті здійснив свою давню мрію – очолив Київську облраду. Щоправда, він так і залишився виконуючим обов’язки голови, оскільки не зміг отримати в сесійні залі необхідну кількість голосів.

Читайте також: Суд по Київській обласній лікарні: чому це може вартувати посади Добрянському
Читайте також: Новий голова на заміну Гунько: чи є альтернатива Добрянському?


Ярослав Добрянський 

Натомість Наталія Гунько, яку звільнили з посади,  навіть не з’явилася для звіту перед колегами. Його розглянули заочно та визнали роботу незадовільною. Утім, депутатство вона зберегла. До того ж на початку серпня 2023 року СБУ та ДБР викрили нардепа Анатолія Гунька на отриманні хабара в розмірі 85 тис доларів. Це лише частина суми, яку мав отримати «слуга» за землю Національної академії аграрних наук. За іронією долі, у Верховній Раді Гунько очолював ТСК із питань розслідування фактів корупції на державних підприємствах, установах та організаціях саме цієї установи. Гунька заарештували та відправили на два місяці в СІЗО із можливістю вийти під заставу 30 млн грн. Його також оперативно вигнали зі складу фракції президентської партії. Адвокати підозрюваного домоглися зменшення застави до 10 млн грн. 18 жовтня суму сплатили, а вже 7 листопада Гунько заявився в сесійну залу парламенту. Вочевидь, добровільно відмовлятися від мандату він не збирається. 

Читайте також: Історія з Гуньками триває: як сидиться нардепу
Читайте також:  Російський сморід над Київщиною: як вплине арешт Гунька на політрозклади в столичному регіоні


Анатолій та Наталія Гуньки

Змінилися начальники й у силовиків. Після підвищення Олексія Хоменка Київську обласну прокуратуру очолив Максим Крим. За дев’ять місяців його роботи на посаді прокурори повідомили про підозру 11 депутатам та головам міських, селищних, сільських рад та п’ятьом адвокатам Київщини.

Читайте також: Керівник Київської обласної прокуратури Максим Крим: Для нас важлива кожна справа безвідносно до її резонансу

Максим Крим та Олексій Хоменко

Натомість місце Андрія Нєбитова, якого "викинули" на підвищення, у ГУ Нацполіції України у Київській області зайняв Анатолій Щадило.

Читайте також: Незламна поліція Київщини: чим запам'ятався генерал Андрій Нєбитов на посаді голови 

Поки новий очільник дуже обережний, проводить збалансовану кадрову політику та рівновіддалений від усіх політичних гравців. Але скандали за його участю все ж можливі як наслідок кулуарної боротьби, оскільки охочих очолити обласну поліцію столичного регіону вистачає.

Читайте також: Анатолій Щадило: що чекати від генерала на посаді керівника поліції Київщини


Анатолій Щадило, Андрій Нєбитов

Не обійшлося без замін у громадах. Наприклад, т.в.о. голови Бориспільської міської територіальної громади замість Володимира Борисенка, який вирішив мобілізуватися до лав ЗСУ, став Владислав Байчас.

Читайте також: Секретар Бориспільської міської ради Владислав Байчас: Якщо не буде перемоги, то про який комфорт може бути мова?

Що цікаво, тимчасово виконуючим обов’язки міського голови Борисполя Байчас призначив себе сам. Каже, що діяв згідно зі ст. 42 Закону «Про місцеве самоврядування», де вказано: якщо міський голова не може здійснювати свої повноваження, це робить секретар ради. Оскільки Володимир Борисенко вступив у лави ЗСУ, 10 листопада цього року місцеві депутати увільнили його від посади. Тобто опісля служби він може повернутися у крісло мера.

Читайте також: Бориспільська катавасія: що насправді відбувається в місті після мобілізації мера Борисенка


Власдислав Байчас, Володимир Борисенко

Начальницю Білоцерківської РВА Людмилу Мерзлюк, яку показово звільнили через незадовільний стан бомбосховищ, замінила Ірина Старенька.

Читайте також: Нова очільниця Білоцерківської РДА: хто така Ірина Старенька


Ірина Старенька, Людмила Мерзлюк

Деякі очільники громад, відчувши, що пахне смаленим, пішли у відставку самі. Наприклад, відомий земельний "дерибанщик", мер Березані Володимир Тимченко, який за вісім років "царювання" розпродав і роздарував кожен вільний клаптик землі у громаді, заявив про припинення своїх повноважень. Його рішення підтримало більшість депутатів. Тепер мешканців громади цікавить одне: хто понесе відповідальність за тотальне пограбування громади, чи повернуть правоохоронні органи вкрадену землю і комунальне майно, що буде з свитою мера, яка допомагала грабувати кожного мешканця громади? Тимченко та його команда не гребували нічим, наживаючись навіть на родинах загиблих військовослужбовців, адже не виділяли жодної копійки на поховання героїв. 

Читайте також: Березань без мера: чому втік одіозний Тимченко

Насправді ці та інші зміни з одного боку цілком природні процеси: одні пішли на підвищення, інші зійшли з дистанції через профнепридатність чи корупцію. Згадати тільки "подвиги" білоцерківської "Звєзди" Дмитра Киришуна, який щоденно публікував смішні постановні відеоролики у китайській соцмережі тікток. Киришун у пікселі їздив на військовій техніці, носився зі зброєю, "відпрацьовував" стрільбу по деревах. За ці старання білоцерківська "Звєзда" отримала новий титул – тікток-воїн. Чи, наприклад, брудні справи держзрадника Олександра Дубінського, або ж 85 тис доларів хабаря Анатолію Гуньку. Область потребує нових політично незаангажованих кадрів.

Читайте також: Дерибан у розпалі: як Добрянський з Дубінським віддали шахраям майно Київської обласної лікарні
Читайте також: Кінець "Звєзди": чи врятує екс-"регіонал" з Верховної Ради секретаря Білоцерківської міськради Киришуна
Читайте також: Підрив обороноздатності: Як секретар Білоцерківської міськради Киришун територіальною обороною "керував"
Читайте також: Не дали відпочити в Барселоні: чим закінчиться для Дубінського шантаж Президента
Читайте також: Молоток, Тік-Ток воїн і Нестерчук - у Білій Церкві сформувалась нова політична команда (ФОТО)


Олександр Дубінський, Дмитро Киришун

Наразі діяльність усіх посадовців спрямована на забезпечення життєдіяльності столичного регіону в умовах повномасштабної війни, а також відбудову після завданих рашистами руйнувань. У 46 громадах області зафіксовані руйнування різного ступеня. Ідеться про 65% регіону. Загалом росіяни знищили та пошкодили понад 28 тис об’єктів – багатоквартирні та приватні будинки, школи, дитячі садочки, медзаклади.

Роботи тривають. Уже відновили повністю та частково із забезпеченням життєдіяльності 109 об’єктів закладів охорони здоров’я. Загалом москалі пошкодили 135 таких об’єктів. До відбудови активно залучають міжнародних партнерів. Станом на початок грудня 2023 року в області вже відновлено понад 15,3 тис об’єктів. Із них майже 14 тис – житло.

Під час повномасштабного вторгнення на Київщині росіяни знищили п’ять будівель поліції, а ще п’ять пошкодили. Їх відновлюють за кошти американського бізнесмена Говарда Баффета, який давно товаришує з Андрієм Нєбитовим.

Читайте також: Великий друг України: за що Говарду Баффету відкрили іменну табличку на Алеї сміливості

У цілому на відновлення і будівництво поліцейської інфраструктури Київщини Говард Баффет уже виділив майже 400 млн гривень. Зокрема за кошти Фонду бізнесмена будують Бородянське відділення поліції, що було повністю зруйноване під час мінометних обстрілів.


Говард Баффет

Утім, попри серйозні кадрові перестановки, головні проблеми Київської області – корупцію та політичні ігри ключових гравців регіону – не вдалося викорінити. Як наслідок, відновлення області радше не йде, а кульгає. Причина – спрямовані на відбудову величезні фінансові потоки, які охоче і безконтрольно освоюють високопосадовці.

Ідеться про корупційні скандали, пов’язані із виділенням сотень мільйонів гривень на відбудову області сумнівним компаніям без проведення тендерів. Як повідомляли ЗМІ, більшість договорів було підписано з підрядниками напряму, на роботи для одного й того ж об’єкту могло бути відразу декілька замовлень, і вони або не публікувалися в системі Prozorro взагалі, або ж з’являлися там із великим запізненням.

Протягом року ЗМІ широко висвітлювали проблеми відновлення зруйнованого передмістя столиці: відсутність відкритих конкурсів серед архітекторів та непрозорі схеми отримання підрядів на відбудову. Проєкти затверджували без публічного обговорення. А кошти, які на них виділялися, шокували. Наприклад, на проєкт відновлення Будинку культури в Ірпені на 500 місць виділили 13 млн євро. На думку фахівців, за таку суму можна було збудувати великий театр.

Чого лише вартує історія із ексочільником Гостомельської ТГ Сергієм Борисюком. На відновлення громади, яка однією з перших прийняла на себе удар ворога, із державного бюджету виділяли чималі суми. Утім, ще понад 100 пошкоджених осель досі залишаються не відремонтованими, зокрема тому, що ексначальник Гостомельської військової адміністрації Борисюк привласнив будматеріалів на 11 млн грн. 

Читайте також: "Дика відбудова": як ексочільник Гостомельської громади Сергій Борисюк привласнив будматеріалів на 11 млн грн

Мости на основних трасах поблизу Києва, які були підірвані під час оборони в лютому 2022 року, стали довгобудами, причому ніхто не пояснює, чому їх не відновлюють, натомість лише годують обіцянками, що «от-от зроблять».

Процес відбудови серйозно гальмують політичні ігри та "договорняки" у кулуарах влади. Як приклад, ситуація у Бородянській територіальній громаді, де два головні угрупування на чолі з Георгієм Єрком та Олександром Сахаруком, будучи афільованими з Москаленком, фактично влаштували внутрішньовидовий конфлікт. Усе це призвело до того, що Бородянка – єдине велике селище на Київщині, яке досі повноцінно не відновлене.

Читайте також: Вихід громади з паралічу або Як у Бородянці голову ради обирали
Читайте також: Безвладдя в Бородянці: які подальші сценарії розвитку подій


Георгій Єрко, Олександр Сахарук

Подекуди кулуарні ігри переростають у справжні переслідування та погрози. У наближених до столиці населених пунктах справжнє свавілля. Наприклад, на голову громади Гатного тиснуть та намагаються усунути від посади.

Читайте також: Голова громади Гатного Олександр Паламарчук: мені почали погрожувати і передавати "привіти", тиснувши на родину

Не обійшлося 2023 року й без скандалів. Варто згадати про свавілля патрульних поліцейських у Білій Церкві. Корупція, побиття громадян, хамство, гучні скандали вже стали своєрідною візитівкою обласних патрульних. Таких випадків десятки. Зауважимо, що патрульні не лише б'ють громадян, "шиють" їм підставні справи, а й промишляють «мутними» штраф-майданчиками. У березні минулого року голова МВС Ігор Клименко навіть наказав розібратися з корупційними схемами патрульних Білої Церкви, які заробляли на незаконній евакуації автомобілів. Та оскільки Єнакієв досі на посаді, значить йому та його підлеглим закон не писаний. Ситуація на Київщині демонструє, що реформа патрульної поліції провалилася. 

Читайте також: Поліцейське сафарі в Білій Церкві: 90-ті повернулися. Продовження
Читайте також: Щось новеньке: керівник патрульної поліції Білої Церкви організував незаконне стеження за журналістами?

На Київщині все ще чимало проблем (із транспортом, дорогами, відбудовою тощо). У владній вертикалі столичного регіону досі живуть та працюють проросійські персонажі. Олександр "Буратіно" Дубінський, тандем Єфименко-Хмельницький, команда екссекретаря Дмитра Киришуна, що під патронатом Василя Хмельницького намагалася захопити владу в Білій Церкві. 

Читайте такожГерой із Forbes чи державний зрадник: хто такий любимчик Януковича Костянтин Єфименко
Читайте також: Команда "стріляних вовків": хто допомагатиме Киришуну захопити владу на Білоцерківщині
Читайте також: Їде маршрутка як велика собача будка: Чому цьому виду транспорту не місце на Київщині

Та попри все, ми вистояли. Отже, 2023 рік – це не лише про нездійсненні сподівання, а й про успіхи, про мужність, боротьбу. Наша сила у єдності. Владі – і військовій, і цивільній – варто про це пам’ятати. Зараз владній вертикалі столичного регіону потрібно отямитися, зрозуміти, де вони й задля чого, а нам – міцно стояти далі. Щоб 2024 року сказати омріяне: "Ми перемогли!"

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст